Nárok na ošetřovné na dítě, když onemocní v červnu 2020

Dobrý den,

chtěla bych se jen zeptat. Když jsem dceru poslala do školy a jeden týden jí nechám doma, z důvodu nemoci mám nárok na ošetřovné nebo už musím mít potvrzenou ošetřovačku od dětského lékaře?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana Š., 16.06.2020 11:45
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.06.2020 10:07 napsal/a:

Dobrý den,

Upravené podmínky pro nárok na ošetřovné (v souvislosti s epidemií koronaviru, SARS CoV-2), platily hlavně v době, kdy byly uzavřené školy/školky. Na ošetřovné může být nárok i v květnu a červnu (až do 30. 6. 2020), pokud je splněna některá z následujících podmínek:

  • Docházka do školy by znamenala ohrožení zdraví dítěte
  • Docházka do školy by znamenalo ohrožení zdraví osoby, se kterou dítě sdílí společnou domácnost
  • Kapacitní důvody (ve škole není místo pro všechny žáky)
  • Provozní důvody (škola je např. otevřená jen část dne)
  • Omezující režimová opatření

Viz zákon číslo 133/2020 Sb., paragraf 2:

(3) Podmínka péče o dítě z důvodu uzavření školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo školy, jejímž je žákem, se pro účely § 39 odst. 1 písm. b) bodu 1 zákona o nemocenském pojištění považuje v období do 30. června 2020 za splněnou i v případě, že zaměstnanec dítě do tohoto zařízení nebo do školy neumístí s ohledem na možnost ohrožení jeho zdraví nebo zdraví jiných osob, které žijí s dítětem v domácnosti, v důsledku výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 nebo z jiných vážných důvodů; za jiný vážný důvod se považuje zejména výrazné omezení kapacity nebo provozní doby zařízení pro děti nebo školy nebo nastavení omezujících režimových opatření v těchto zařízeních zavedených v souvislosti s výskytem koronaviru označovaného jako SARS CoV-2. Důvod pro neumístění dítěte v zařízení nebo škole podle věty první je zaměstnanec povinen uvést na předepsaném tiskopisu. Věty první a druhá platí obdobně v případě péče v zařízeních o jiné osoby uvedené v odstavci 2 a v § 3 odst. 1.

Pokud dítě nepošlete do školy primárně z toho důvodu, že je nemocné, pak to dle mého názoru spadá pod standardní podmínky pro ošetřovné a měla byste si nechat vystavit potvrzení od dětského lékaře.

Jiná situace by asi byla, pokud by měla dcera jen lehké nachlazení, které by bylo zaměnitelné s počátečními příznaky CoV-ID. Pak byste dítě do školy také nemohla poslat a spadalo by to pod tyto dočasné podmínky platné do 30. 6. 2020.

Protože dítě s teplotou, nebo kašlem nyní není možné poslat do školy, tak by se jednalo „nastavení omezujících režimových opatření ve výchovném opatření“. Pak by se dalo ošetřovné nárokovat stejně jako v předchozích měsících.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Paragraf na dítě nad 10 roků

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, syn jde 25. listopadu 2020 na operaci varlete. Ale 9. listopadu 2020 dovrší věku 10let. mám ještě nárok na paragraf? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Do kdy je nárok na ošetřovné – děti dostanou vysvědčení už v pátek

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, do kdy je vlastně nárok na ošetřovné? Děti jsem si v květnu i v červnu nechala doma. Žijeme jednom domě, s mojí starou matkou, která je už hodně nemocná. Má problémy se srdcem, a taky cukrovku, a tak jsem nechtěla nic riskovat. Četla jsem, že na ošetřovný by měl být nárok až […]

Zobrazit odpověď