Nárok na ošetřovné na dítě, když onemocní v červnu 2020

Dobrý den,

chtěla bych se jen zeptat. Když jsem dceru poslala do školy a jeden týden jí nechám doma, z důvodu nemoci mám nárok na ošetřovné nebo už musím mít potvrzenou ošetřovačku od dětského lékaře?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana Š., 16.06.2020 11:45
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.06.2020 10:07 napsal/a:

Dobrý den,

Upravené podmínky pro nárok na ošetřovné (v souvislosti s epidemií koronaviru, SARS CoV-2), platily hlavně v době, kdy byly uzavřené školy/školky. Na ošetřovné může být nárok i v květnu a červnu (až do 30. 6. 2020), pokud je splněna některá z následujících podmínek:

  • Docházka do školy by znamenala ohrožení zdraví dítěte
  • Docházka do školy by znamenalo ohrožení zdraví osoby, se kterou dítě sdílí společnou domácnost
  • Kapacitní důvody (ve škole není místo pro všechny žáky)
  • Provozní důvody (škola je např. otevřená jen část dne)
  • Omezující režimová opatření

Viz zákon číslo 133/2020 Sb., paragraf 2:

(3) Podmínka péče o dítě z důvodu uzavření školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo školy, jejímž je žákem, se pro účely § 39 odst. 1 písm. b) bodu 1 zákona o nemocenském pojištění považuje v období do 30. června 2020 za splněnou i v případě, že zaměstnanec dítě do tohoto zařízení nebo do školy neumístí s ohledem na možnost ohrožení jeho zdraví nebo zdraví jiných osob, které žijí s dítětem v domácnosti, v důsledku výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 nebo z jiných vážných důvodů; za jiný vážný důvod se považuje zejména výrazné omezení kapacity nebo provozní doby zařízení pro děti nebo školy nebo nastavení omezujících režimových opatření v těchto zařízeních zavedených v souvislosti s výskytem koronaviru označovaného jako SARS CoV-2. Důvod pro neumístění dítěte v zařízení nebo škole podle věty první je zaměstnanec povinen uvést na předepsaném tiskopisu. Věty první a druhá platí obdobně v případě péče v zařízeních o jiné osoby uvedené v odstavci 2 a v § 3 odst. 1.

Pokud dítě nepošlete do školy primárně z toho důvodu, že je nemocné, pak to dle mého názoru spadá pod standardní podmínky pro ošetřovné a měla byste si nechat vystavit potvrzení od dětského lékaře.

Jiná situace by asi byla, pokud by měla dcera jen lehké nachlazení, které by bylo zaměnitelné s počátečními příznaky CoV-ID. Pak byste dítě do školy také nemohla poslat a spadalo by to pod tyto dočasné podmínky platné do 30. 6. 2020.

Protože dítě s teplotou, nebo kašlem nyní není možné poslat do školy, tak by se jednalo „nastavení omezujících režimových opatření ve výchovném opatření“. Pak by se dalo ošetřovné nárokovat stejně jako v předchozích měsících.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď