Nárok na ošetřovné na dítě, když onemocní v červnu 2020

Dobrý den,

chtěla bych se jen zeptat. Když jsem dceru poslala do školy a jeden týden jí nechám doma, z důvodu nemoci mám nárok na ošetřovné nebo už musím mít potvrzenou ošetřovačku od dětského lékaře?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana Š., 16.06.2020 11:45
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.06.2020 10:07 napsal/a:

Dobrý den,

Upravené podmínky pro nárok na ošetřovné (v souvislosti s epidemií koronaviru, SARS CoV-2), platily hlavně v době, kdy byly uzavřené školy/školky. Na ošetřovné může být nárok i v květnu a červnu (až do 30. 6. 2020), pokud je splněna některá z následujících podmínek:

  • Docházka do školy by znamenala ohrožení zdraví dítěte
  • Docházka do školy by znamenalo ohrožení zdraví osoby, se kterou dítě sdílí společnou domácnost
  • Kapacitní důvody (ve škole není místo pro všechny žáky)
  • Provozní důvody (škola je např. otevřená jen část dne)
  • Omezující režimová opatření

Viz zákon číslo 133/2020 Sb., paragraf 2:

(3) Podmínka péče o dítě z důvodu uzavření školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo školy, jejímž je žákem, se pro účely § 39 odst. 1 písm. b) bodu 1 zákona o nemocenském pojištění považuje v období do 30. června 2020 za splněnou i v případě, že zaměstnanec dítě do tohoto zařízení nebo do školy neumístí s ohledem na možnost ohrožení jeho zdraví nebo zdraví jiných osob, které žijí s dítětem v domácnosti, v důsledku výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 nebo z jiných vážných důvodů; za jiný vážný důvod se považuje zejména výrazné omezení kapacity nebo provozní doby zařízení pro děti nebo školy nebo nastavení omezujících režimových opatření v těchto zařízeních zavedených v souvislosti s výskytem koronaviru označovaného jako SARS CoV-2. Důvod pro neumístění dítěte v zařízení nebo škole podle věty první je zaměstnanec povinen uvést na předepsaném tiskopisu. Věty první a druhá platí obdobně v případě péče v zařízeních o jiné osoby uvedené v odstavci 2 a v § 3 odst. 1.

Pokud dítě nepošlete do školy primárně z toho důvodu, že je nemocné, pak to dle mého názoru spadá pod standardní podmínky pro ošetřovné a měla byste si nechat vystavit potvrzení od dětského lékaře.

Jiná situace by asi byla, pokud by měla dcera jen lehké nachlazení, které by bylo zaměnitelné s počátečními příznaky CoV-ID. Pak byste dítě do školy také nemohla poslat a spadalo by to pod tyto dočasné podmínky platné do 30. 6. 2020.

Protože dítě s teplotou, nebo kašlem nyní není možné poslat do školy, tak by se jednalo „nastavení omezujících režimových opatření ve výchovném opatření“. Pak by se dalo ošetřovné nárokovat stejně jako v předchozích měsících.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě po 9 dnech – prodloužení při delší nemoci dítěte

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co dělat v případech, kdy jde malé dítě na plánovanou operaci a bude doma nejméně 14 dní. Tj. klasické ošetřovné na 9 dní, mi nebude stačit. Lze toto ošetřovné nějak prodloužit? Stačilo by jej ukončit třeba v pátek, a od pondělí znovu podat např. další ošetřovné? Nebo něco jiného? Moc […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na ošetřovné (OČR) na vnuka, jako jeho babička?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Hlídám devítiletého vnuka, dcera dělá ve zdravotnictví a v dnešní době ji tam potřebují a vnuk by musel být doma sám. Mám jako babička právo čerpat ošetřovné? Jsem stále pracující a nemám už dovolenou. Ještě bych chtěla zmínit, že navíc bydlím na druhém konci republiky, jsem z Mostu a […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné střídání partnerů – zaměstnanec a OSVČ

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda může s dítětem být doma střídavě rodič zaměstnaný a rodič OSVČ. A hlavně, jak je to v případě, když dceři bude 2.11 10 let. Pochopila jsem, že záleží na tom, kdy došlo k uzavření škol. V případě, že je to před 10 rokem máme na ošetřovné nárok, až do opětovného […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné u syna 10 roků?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když má syn 10 let tak nemám právo na ošetřované. Děkuji

Zobrazit odpověď