Ošetřovné při neumístění dítěte do školy – ohrožení zdraví babičky

Dobrý den,

bydlíme v rodinném domě babičky, kde se babička stará o prababičku (babička 70 let-bere léky na vyšší tlak a často kašle, prababička 93 let – asi před 2 lety operovaný nezhoubný nádor v obličeji, poté další ozařovaný – chodí na kontroly 2 ročně). V přízemí, já s manželem a 2 dětmi máme byt v patře, v domě máme společný vchod a chodbu, s babičkami se vídáme, všichni chodíme do všech místností.

Když děti chodí do školy tak babička pomáhá ráno s výpravou do školy a odpoledne hlídá děti, než se vrátíme večer z práce. Nepřihlásila jsem je k výuce, protože se bojím o zdraví babiček. Nevím, jestli tento důvod můžu napsat pro ošetřovné, nevím jak je to v tomto případě se společnou domácností a s rizikovými osobami?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana, 19.05.2020 18:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.05.2020 07:03 napsal/a:

Dobrý den,

Vláda již na konci dubna 2020 rozhodla, že na ošetřovné bude nárok až do konce školního roku. Tedy do 30. 6. 2020. Současně se ošetřovné pro zaměstnance zvýšilo na 80%. Bylo také rozhodnuto, že docházka do školy, bude v aktuálním školním roce (2019/2020), až do konce školního roku nepovinná.

Rodiče, mají možnost se rozhodnout, zda dítě do školy pošlou, nebo zda bude dítě pokračovat v domácí výuce. Toto rozhodnutí není potřeba nikde zdůvodňovat. Stačí oznámit příslušné škole, zda dítě od 25. 5. 2020 nastoupí zpět do školy nebo ne.

Co se týká nároku na ošetřovné, tak zde jsou dvě možnosti:

  • Pro dítě nebude otevřená škola – týká se těch dětí do 13 roků, pro které se škola letos vůbec neotevře. Tady je nárok na ošetřovné jasný. Rodiče s těmito dětmi mohou být na OČR až do 30. 6. 2020
  • Pro dítě se škola otevře 25.5.52020 – týká se většiny žáků 1 – 5 třída. Pokud se rodiče rozhodnou dítě do školy neposlat, tak by podle původních podmínek již neměli nárok na ošetřovné

Vzhledem k tomu, že zdravotní rizika spojená s epidemií koronaviru i nadále přetrvávají, rozhodla vláda o změně zákona. Ta umožní, aby si rodiče v oprávněných důvodech ponechali dítě doma a měli i nadále nárok na ošetřovné:

„(3) Podmínka péče o dítě z důvodu uzavření školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo školy, jejímž je žákem, se pro účely § 39 odst. 1 písm. b) bodu 1 zákona o nemocenském pojištění považuje v období do 30. června 2020 za splněnou i v případě, že zaměstnanec dítě do tohoto zařízení nebo do školy neumístí s ohledem na možnost ohrožení jeho zdraví nebo zdraví jiných osob, které žijí s dítětem v domácnosti, v důsledku výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 nebo z jiných vážných důvodů; za jiný vážný důvod se považuje zejména výrazné omezení kapacity nebo provozní doby zařízení pro děti nebo školy nebo nastavení omezujících režimových opatření v těchto zařízeních zavedených v souvislosti s výskytem koronaviru označovaného jako SARS CoV-2. Důvod pro neumístění dítěte v zařízení nebo škole podle věty první je zaměstnanec povinen uvést na předepsaném tiskopisu. Věta první a druhá platí obdobně v případě péče v zařízeních o jiné osoby uvedené v odstavci 2 a v § 3 odst. 1.

To je přesně i váš případ. Vzhledem k tomu, že děti sdílí společnou domácnost s osobami (babičkou a prababičkou), které spadají do velmi rizikové skupiny, pak je možnost neposílat dítě do školy a mít i nadále nárok na ošetřovné.

Tato změna zákona již byla schválena parlamentem a 20. 5. 2020 by ji měl schválit i senát. Následně ještě změnu musí podepsat prezident. Neočekává se ale, že by nastal nějaký problém při schválení této změny.

Jakmile bude zákon schválen, připraví příslušné ministerstvo formulář, který budete muset vyplnit, kde uvedete důvod, proč dítě nechodí do školy a vy nadále žádáte o ošetřovné.

Viz výše uvedená citace zákona – důvodem může být to, že dítě by školní docházkou mohlo ohrozit zdraví jiných osob, které žijí s dítětem v domácnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Nárok na ošetřovné při péči o nemocného otce

-

Dobrý den, dne 1. 12. 2020 jsem požádala o krátkodobé ošetřovné ohledně tatínka, kdy se jeho zdravotní stav zhoršil. Lékař mi vypsal krátkodobé ošetřovné. Druhý den, dne 2. 12. 2020, vzhledem k hospitalizaci tatínka bylo ošetřovné ukončeno. Dnes volala účetní naši vedoucí, že mi ošetřovné nedají s tím, že mi dávají místo toho dovolenou 2 […]

Zobrazit odpověď

Paragraf na osobu blízkou

-

Od ledna 2020 byl můj otec zdravotně velmi špatný, a protože byl v nemocnici …JAKO CHODÍCÍ, SOBĚSTAČNÝ PACIENT…a tam před propuštěním z hospitalizace dostal od spolupacienta Corona-vir, musel zůstat do června 2020 v nemocnici. V červnu ho propustili do domácí péče….jako LEŽÁKA…a já jsem se nastěhovala k rodičům, abych POMOHLA MATCE A PEČOVALA O NEMOHOUCÍHO […]

Zobrazit odpověď

OČR při zaměstnaní v souběhu s rodičovským příspěvkem

-

Dobrý den, Manželka je na RD s mladším synem, který bude mít v lednu 2020, 3 roky. A pobírá na něj rodičovský příspěvek, který bude pobírat ještě asi 11 měsíců. Dítě chodí již do školky a manželka v lednu nastupuje zpět do původního zaměstnání. Máme ještě syna ve věku 5 let, který také chodí do školky, ale […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné na dítě po 9 dnech – prodloužení při delší nemoci dítěte

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co dělat v případech, kdy jde malé dítě na plánovanou operaci a bude doma nejméně 14 dní. Tj. klasické ošetřovné na 9 dní, mi nebude stačit. Lze toto ošetřovné nějak prodloužit? Stačilo by jej ukončit třeba v pátek, a od pondělí znovu podat např. další ošetřovné? Nebo něco jiného? Moc […]

Zobrazit odpověď