Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno II.

Dobrý den, velmi děkuji za zodpovězení otázky ohledně prodloužení rodičovské a školky.

O zdravotním pojištění mam tedy jasno, při pobírání rodičovského příspěvku může dcera navštěvovat školku neomezeně.

Teď ještě co sociální? Tam mě nahánět nebudou? Případně bude se tato doba započítávat k té vyloučené době? Nemusí se v tom případě taky splňovat ta podmínka omezeni školky 4hodiny denně? A dá se v tomto období nějak přivydělávat, třeba honorářem do deseti tisíc, nebo ne?

Přidám ještě info, že máam i sedmiletou dcerku, která vsak chodí do družiny a pětiletého předškoláka.

Moc děkuji, omlouvám se za napůlenou otázku a přeji krásný den.

Dotaz poslal/a: Veronika, 20.10.2020 19:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.10.2020 20:13 napsal/a:

Dobrý den,

Se sociálním pojištěním je to trochu jinak než se zdravotním. Zdravotní se musí platit povinně - buď ho platí zaměstnavatel, nebo stát, nebo byste si ho měla platit vy sama.

Pro sociální pojištění toto neplatí. Sociální pojištění za vás platí buď zaměstnavatel, nebo si platíte sama (např. jako OSVČ). Stát za vás sociální nikdy neplatí (doba se ale může započítat do nároku na důchod).

V souvislosti s dítětem platí, že doba do 4 roků se vám započítává do „odpracované doby“ na důchod. A je vcelku jedno, zda jste na neplaceném volnu, na rodičovské dovolené nebo třeba nezaměstnaná. Započítává se ale jenom doba. Sociální pojištění za vás nikdo neplatí, díky tomu pak mají ženy s dětmi obvykle nižší důchod než ty bezdětné (doba se sice započítá, ale díky tomu, že sociální pojištění se neplatí, tak se nezvyšuje vyměřovací základ pro následný výpočet důchodu).

Obecně tedy platí, že sociální pojištění řešit nemusíte. Do 4 roků dítěte se vám tato doba započítává.

Pokud byste byla doma i následně (po 4 roce dítěte), pak by se vám už tato doba nepočítala do „odpracované“ doby pro nárok na důchod. Ale sociální pojištění byste si ani tak nemusela platit. Není to povinné (je ale možnost platit si případně dobrovolné důchodové pojištění – aktuálně 2439 Kč měsíčně, v roce 2021 to bude o něco málo více).

Během doby, kdy ještě budete čerpat rodičovský příspěvek, nemáte žádné omezení, co se týká nějaké možnosti přivýdělku. Pokud by to byl nějaký příjem formou DPP do 10 000 Kč, tak neplatíte ani sociální nebo zdravotní pojištění. Při vyšším příjmu (nad 10 tisíc korun) nebo při jiné formě práce by se vám sociální a zdravotní odvedlo podle běžně platných podmínek.

Při pobírání rodičovského příspěvku není žádné omezení na výši příjmu. Můžete tedy klidně i chodit do zaměstnání na HPP a čerpat rodičovský příspěvek. To není v rozporu.

Jiná je situace, kdy byste chtěla být po 4 roce dítěte vedená jako žena v domácnosti pečující o dítě. Tam je limit na příjem – maximálně do 10 000 Kč měsíčně u DPP nebo do 3000 Kč u DPČ (od ledna 2021 do 3500 Kč). Přesněji - jako osoba pečující o dítě do 7 roků, resp. o dvě a více dětí do 15 roků nesmíte mít žádné zdanitelné příjmy.

Omezení na pobyt ve školce se vztahuje buď k rodičovskému příspěvku (jen u dětí do 2 roků), nebo k OBZP (žena v domácnosti pečující o dítě).

Tj. pokud budete nyní rok čerpat neplacené volno a současně rodičovský příspěvek – pak nemusíte řešit zdravotní pojištění (platí za vás stát), ani sociální pojištění (doba do 4 roků se započítává jako „odpracovaná“ doba pro nárok na důchod) ani docházku do školky (není zde limit). Můžete pracovat bez omezení (není limit příjmu).

Pokud byste chtěla být doma i po 4 roce dítěte – tak se podmínky změní. Viz výše + předchozí odpověď.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď