Výpočet podpory v nezaměstnanosti OSVČ – pozastavení živnosti

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu.

Od května 2018 jsem pracoval u firmy jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr. Tento pracovní poměr trval do konce roku 2019. Zároveň s tím jsem celý rok 2019 pracoval na živnostenský list, jako vedlejší samostatně výdělečnou činnost. Za rok 2019 jsem tedy podával vlastní daňové přiznání.

Od 1. 1. 2020 jsem pro firmu začal pracovat jako OSVČ – hlavní výdělečná činnost. Dnes je situace taková, že se firma dostala do vážných finančních problémů a neproplácí vystavené měsíční faktury.

Chtěl bych proto pozastavit výkon živnosti a zaregistrovat se na úřadu práce. Z čeho se bude počítat podpora v nezaměstnanosti v tomto případě? Je mě 59 let a očekávám tudíž větší problémy při hledání zaměstnání.

Moc děkuji za rychlou odpověď.

Dotaz poslal/a: Zdeněk K., 12.12.2020 7:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2020 13:13 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud OSVČ přeruší nebo ukončí podnikání, může mu vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta ale obvykle nebývá příliš vysoká.

I pro OSVČ platí, že musí mít splněnu podmínku, minimální doby účasti na důchodovém pojištění. A to minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky.

Pokud jste posledních několik roků pracoval buď, jako zaměstnanec, nebo jste podnikal a platil sociální pojištění (což zahrnuje důchodové pojištění), pak tuto podmínku určitě splňujete. Nárok na podporu, při pozastavení živnosti, tedy určitě budete mít.

Výpočet podpory u OSVČ, vychází z jejich vyměřovacího základu pro sociální pojištění. Vyměřovací základ je to, z čeho se vám vypočítává výše měsíční zálohy, pro sociální/zdravotní pojištění.

Vychází se z posledního daňového přiznání. Vyměřovací základ, je jedna polovina ze zisku z podnikání.

Jen teoretický příklad. Řekněme, že byste za předchozí rok fakturoval 1 milión korun. A následně si v daňovém přiznání uplatnil náklady paušálem ve výši 60%. Zisk z podnikání by tedy byl 400 000 Kč. Vyměřovací základ pro sociální pojištění by tedy byl 200 000 Kč za rok, tj. 16 667 Kč měsíčně. Z toho byste platil měsíční zálohu na sociální pojištění ve výši 4867 Kč.

Podpora by se vám pak vypočítala z této částky. Bylo by to stejné, jako u zaměstnance, který bude mít v rozhodném období (ze kterého se pak počítá podpora v nezaměstnanosti), průměrnou mzdu cca 16 667 Kč.

Podpora vypočítaná z této částky, by byla 10 834 Kč za první dva měsíce, 8 334 Kč za druhé dva měsíce a 7 500 Kč za dalších 7 měsíců (při věku 59 roků máte nárok na podporu po dobu 11 měsíců).

Nebo jinak – pokud si nyní platíte jen minimální zálohy na sociální pojištění, tj. v roce 2020 je to 2544 Kč měsíčně, což je 29,2% z vyměřovacího základu, tak máte vyměřovací základ 8709 Kč měsíčně. Tj. podporu byste měl stejnou, jako zaměstnanec s průměrnou mzdou 8709 Kč.

Pak by podpora v nezaměstnanosti byla 5 661 Kč za první dva měsíce, 4355 Kč za druhé dva měsíce a 3919 Kč za dalších 7 měsíců. Viz například tato kalkulačka pro výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ.

Přerušení (pozastavení) podnikání musíte oznámit na Finanční úřad, ČSSZ a VZP (případně i na Živnostenský úřad). Následně si pak můžete zajít na Úřad práce (do 3 dnů).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Student nad 26 let a sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, v červenci jsem dosáhla věku 26 let a status studenta na mé univerzitě končí k 31. 8. 2022. Zdravotní pojištění jsem již uhradila za srpen, ale mám nabídku práce na DPP/DPČ od srpna (jinou práci na HPP ani OSVČ nemám). Jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění, pokud dohodu podepíši? Bude […]

Zobrazit odpověď

OBZP a PPM – jak získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, chtěla jsem se poradit, jsem momentálně vedená jako OBZP, plánujeme s manželem založit rodinu za rok nebo podle toho, jak to půjde. Živnost mám pozastavenou a ve společnosti, jsem jako jednatel bez zdanitelných příjmů. Je možnost přihlásit se k sociálnímu a nemocenskému i jako OBZP? Nebo bych musela obnovit živnost a platit minimální […]

Zobrazit odpověď

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď