Výpočet podpory v nezaměstnanosti OSVČ – pozastavení živnosti

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu.

Od května 2018 jsem pracoval u firmy jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr. Tento pracovní poměr trval do konce roku 2019. Zároveň s tím jsem celý rok 2019 pracoval na živnostenský list, jako vedlejší samostatně výdělečnou činnost. Za rok 2019 jsem tedy podával vlastní daňové přiznání.

Od 1. 1. 2020 jsem pro firmu začal pracovat jako OSVČ – hlavní výdělečná činnost. Dnes je situace taková, že se firma dostala do vážných finančních problémů a neproplácí vystavené měsíční faktury.

Chtěl bych proto pozastavit výkon živnosti a zaregistrovat se na úřadu práce. Z čeho se bude počítat podpora v nezaměstnanosti v tomto případě? Je mě 59 let a očekávám tudíž větší problémy při hledání zaměstnání.

Moc děkuji za rychlou odpověď.

Dotaz poslal/a: Zdeněk K., 12.12.2020 7:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2020 13:13 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud OSVČ přeruší nebo ukončí podnikání, může mu vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta ale obvykle nebývá příliš vysoká.

I pro OSVČ platí, že musí mít splněnu podmínku, minimální doby účasti na důchodovém pojištění. A to minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky.

Pokud jste posledních několik roků pracoval buď, jako zaměstnanec, nebo jste podnikal a platil sociální pojištění (což zahrnuje důchodové pojištění), pak tuto podmínku určitě splňujete. Nárok na podporu, při pozastavení živnosti, tedy určitě budete mít.

Výpočet podpory u OSVČ, vychází z jejich vyměřovacího základu pro sociální pojištění. Vyměřovací základ je to, z čeho se vám vypočítává výše měsíční zálohy, pro sociální/zdravotní pojištění.

Vychází se z posledního daňového přiznání. Vyměřovací základ, je jedna polovina ze zisku z podnikání.

Jen teoretický příklad. Řekněme, že byste za předchozí rok fakturoval 1 milión korun. A následně si v daňovém přiznání uplatnil náklady paušálem ve výši 60%. Zisk z podnikání by tedy byl 400 000 Kč. Vyměřovací základ pro sociální pojištění by tedy byl 200 000 Kč za rok, tj. 16 667 Kč měsíčně. Z toho byste platil měsíční zálohu na sociální pojištění ve výši 4867 Kč.

Podpora by se vám pak vypočítala z této částky. Bylo by to stejné, jako u zaměstnance, který bude mít v rozhodném období (ze kterého se pak počítá podpora v nezaměstnanosti), průměrnou mzdu cca 16 667 Kč.

Podpora vypočítaná z této částky, by byla 10 834 Kč za první dva měsíce, 8 334 Kč za druhé dva měsíce a 7 500 Kč za dalších 7 měsíců (při věku 59 roků máte nárok na podporu po dobu 11 měsíců).

Nebo jinak – pokud si nyní platíte jen minimální zálohy na sociální pojištění, tj. v roce 2020 je to 2544 Kč měsíčně, což je 29,2% z vyměřovacího základu, tak máte vyměřovací základ 8709 Kč měsíčně. Tj. podporu byste měl stejnou, jako zaměstnanec s průměrnou mzdou 8709 Kč.

Pak by podpora v nezaměstnanosti byla 5 661 Kč za první dva měsíce, 4355 Kč za druhé dva měsíce a 3919 Kč za dalších 7 měsíců. Viz například tato kalkulačka pro výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ.

Přerušení (pozastavení) podnikání musíte oznámit na Finanční úřad, ČSSZ a VZP (případně i na Živnostenský úřad). Následně si pak můžete zajít na Úřad práce (do 3 dnů).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Ukončení rodičovského příspěvku OSVČ – nárok na podporu nebo kompenzaci

-

Dobrý den, k 31. 12. 2020 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek na dítě, kterému jsou tři roky a 2 měsíce. Od září pracuji na vedlejší činnost, jako OSVČ ve službách, které byly a nyní jsou opět zavřeny. Pracovala jsem jen na pár hodin, tudíž hlavní příjem tvořil RP a nemám nárok na žádnou kompenzaci. Teď bych […]

Zobrazit odpověď

Čerstvě dostudovaná OSVČ, těhotná – na jaký příspěvek mám nárok?

-

Hezký den, před dvěma měsíci jsem dostudovala VŠ, již během studia jsem si založila živnost a protože mi bylo již před několika měsíci 26 let, platím si také od té doby zdravotní pojištění (nově od vzniku OSVČ také sociální). Nevěděla jsem však, že se mi bude hodit také nemocenské připojištění, tak jsem si ho zatím […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovského příspěvku u OSVČ, co je potřeba udělat?

-

Dobrý den, prosím o radu, jak máme postupovat u manželky. V roce 2019 nastoupila na rodičovskou dovolenou, a pobírá od této doby rodičovský příspěvek. Vzhledem k tomu, že jsem měl dostatečně vysoký příjem, mohli jsme si zvolit variantu na dva roky. Nyní jí na konci roku 2020 skončí rodičovský příspěvek. Manželka podniká jako OSVČ a bylo […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus OSVČ – velkoobchod s obuví

-

Mám velkoobchod s obuví a dodávám do maloobchodů. Po dobu uzavírky obchodů jsem měl za 4/Q s porovnáním s rokem 2019 doposud, obrat necelá 3%. O jaký kompenzační bonus mohu žádat a za jaké období? Děkuji

Zobrazit odpověď