Výpočet podpory v nezaměstnanosti OSVČ – pozastavení živnosti

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu.

Od května 2018 jsem pracoval u firmy jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr. Tento pracovní poměr trval do konce roku 2019. Zároveň s tím jsem celý rok 2019 pracoval na živnostenský list, jako vedlejší samostatně výdělečnou činnost. Za rok 2019 jsem tedy podával vlastní daňové přiznání.

Od 1. 1. 2020 jsem pro firmu začal pracovat jako OSVČ – hlavní výdělečná činnost. Dnes je situace taková, že se firma dostala do vážných finančních problémů a neproplácí vystavené měsíční faktury.

Chtěl bych proto pozastavit výkon živnosti a zaregistrovat se na úřadu práce. Z čeho se bude počítat podpora v nezaměstnanosti v tomto případě? Je mě 59 let a očekávám tudíž větší problémy při hledání zaměstnání.

Moc děkuji za rychlou odpověď.

Dotaz poslal/a: Zdeněk K., 12.12.2020 7:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2020 13:13 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud OSVČ přeruší nebo ukončí podnikání, může mu vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta ale obvykle nebývá příliš vysoká.

I pro OSVČ platí, že musí mít splněnu podmínku, minimální doby účasti na důchodovém pojištění. A to minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky.

Pokud jste posledních několik roků pracoval buď, jako zaměstnanec, nebo jste podnikal a platil sociální pojištění (což zahrnuje důchodové pojištění), pak tuto podmínku určitě splňujete. Nárok na podporu, při pozastavení živnosti, tedy určitě budete mít.

Výpočet podpory u OSVČ, vychází z jejich vyměřovacího základu pro sociální pojištění. Vyměřovací základ je to, z čeho se vám vypočítává výše měsíční zálohy, pro sociální/zdravotní pojištění.

Vychází se z posledního daňového přiznání. Vyměřovací základ, je jedna polovina ze zisku z podnikání.

Jen teoretický příklad. Řekněme, že byste za předchozí rok fakturoval 1 milión korun. A následně si v daňovém přiznání uplatnil náklady paušálem ve výši 60%. Zisk z podnikání by tedy byl 400 000 Kč. Vyměřovací základ pro sociální pojištění by tedy byl 200 000 Kč za rok, tj. 16 667 Kč měsíčně. Z toho byste platil měsíční zálohu na sociální pojištění ve výši 4867 Kč.

Podpora by se vám pak vypočítala z této částky. Bylo by to stejné, jako u zaměstnance, který bude mít v rozhodném období (ze kterého se pak počítá podpora v nezaměstnanosti), průměrnou mzdu cca 16 667 Kč.

Podpora vypočítaná z této částky, by byla 10 834 Kč za první dva měsíce, 8 334 Kč za druhé dva měsíce a 7 500 Kč za dalších 7 měsíců (při věku 59 roků máte nárok na podporu po dobu 11 měsíců).

Nebo jinak – pokud si nyní platíte jen minimální zálohy na sociální pojištění, tj. v roce 2020 je to 2544 Kč měsíčně, což je 29,2% z vyměřovacího základu, tak máte vyměřovací základ 8709 Kč měsíčně. Tj. podporu byste měl stejnou, jako zaměstnanec s průměrnou mzdou 8709 Kč.

Pak by podpora v nezaměstnanosti byla 5 661 Kč za první dva měsíce, 4355 Kč za druhé dva měsíce a 3919 Kč za dalších 7 měsíců. Viz například tato kalkulačka pro výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ.

Přerušení (pozastavení) podnikání musíte oznámit na Finanční úřad, ČSSZ a VZP (případně i na Živnostenský úřad). Následně si pak můžete zajít na Úřad práce (do 3 dnů).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Jaký vyměřovací základ se OSVČ počítá pro na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ. Všude se píše, že je to z vyměřovacího základu, ale vyměřovacích základů je víc. V přehledu OSVČ je vypočtený vyměřovací základ (u kterého mám nejnižší částku), minimální vyměřovací základ (u kterého mám středně vysokou částku), určený vyměřovací základ (u kterého […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené jako OSVČ – placení pojištění (sociální, zdravotní)

-

Hezký den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovského příspěvku u OSVČ. V roce 2022 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, kdy jsem si čerpání rodičovského příspěvku nastavila na 2 roky (končí mi tedy v únoru letošního roku). Již před narozením syna jsem podnikala jako OSVČ (nepovinné nemocenské pojištění jsem si neplatila). Je třeba ukončení rodičovského příspěvku nahlásit […]

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

OSVČ mateřská – budu mít nárok na PPM po přerušení živnosti?

-

Dobrý den, prosím o radu a předem Vám moc děkuji za odpověď. Momentálně jsem OSVČ v paušálním režimu, nemocenské si platím od dubna 2022, takže bych měla mít nárok na mateřskou. Termín porodu mám 25. 3. 2024. Můj dotaz zní, zda budu mít na mateřskou stále nárok v případě, že bych na tři měsíce přerušila […]

Zobrazit odpověď