Vrácení daňového bonusu na dítě a nárok na přídavky na dítě

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli když mi za celý rok vrátí finanční úřad daňový bonus na děti (jsem zaměstnaná,) tak mi úřad počítá příjem do přídavků na děti? A tím mi dávka byla odejmuta. Nikdy před tím se mi to nestalo, až teď.

Dotaz poslal/a: Ivana, 13.01.2021 20:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.01.2021 12:06 napsal/a:

Dobrý den,

Daňový bonus, který dostanete vrácený od Finančního Úřadu, by se neměl započítávat jako příjem, pro přídavky na dítě (nebo i jiné sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení).

Příjmy, které se započítávají pro sociální dávky, jsou uvedeny v paragrafu 5, zákona o státní sociální podpoře. Daňový bonus zde uveden není.

Příjem přijatý v podobě daňového bonusu, proto výši přídavku na dítě neovlivní a nezapočítával by se ani v případě zjišťování příjmu pro nárok na příspěvek na bydlení

Nárok na přídavky na dítě, vám vzniká, pokud je průměrný měsíční příjem (čistý) nižší než 2,7 násobek životního minima (v rozhodném období – tj. za předchozí kalendářní čtvrtletí).

To by se mělo od 1. 4. 2021 změnit. Na konci roku 2020 vláda schválila změnu (změna ještě musí být schválena v parlamentu), kdy by se od dubna 2021, měla hranice výše příjmu zvýšit na 3,4 násobek životního minima.

Což bude reálně znamenat, že od dubna (kdy se dokládá příjem za leden až březen 2021), bude nárok na přídavek na dítě i při podstatně vyšším příjmu, než nyní. Současně by se pak měly zvýšit i samotné přídavky o 130 až 180 Kč. Viz například zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Vratka daně z příjmů – daňový přeplatek a přídavky na děti

-

Dobrý den,  do kterého čtvrtletí se započítává příjem – přeplatek na dani na přídavky na děti, děkuji

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď