Vrácení daňového bonusu na dítě a nárok na přídavky na dítě

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli když mi za celý rok vrátí finanční úřad daňový bonus na děti (jsem zaměstnaná,) tak mi úřad počítá příjem do přídavků na děti? A tím mi dávka byla odejmuta. Nikdy před tím se mi to nestalo, až teď.

Dotaz poslal/a: Ivana, 13.01.2021 20:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.01.2021 12:06 napsal/a:

Dobrý den,

Daňový bonus, který dostanete vrácený od Finančního Úřadu, by se neměl započítávat jako příjem, pro přídavky na dítě (nebo i jiné sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení).

Příjmy, které se započítávají pro sociální dávky, jsou uvedeny v paragrafu 5, zákona o státní sociální podpoře. Daňový bonus zde uveden není.

Příjem přijatý v podobě daňového bonusu, proto výši přídavku na dítě neovlivní a nezapočítával by se ani v případě zjišťování příjmu pro nárok na příspěvek na bydlení

Nárok na přídavky na dítě, vám vzniká, pokud je průměrný měsíční příjem (čistý) nižší než 2,7 násobek životního minima (v rozhodném období – tj. za předchozí kalendářní čtvrtletí).

To by se mělo od 1. 4. 2021 změnit. Na konci roku 2020 vláda schválila změnu (změna ještě musí být schválena v parlamentu), kdy by se od dubna 2021, měla hranice výše příjmu zvýšit na 3,4 násobek životního minima.

Což bude reálně znamenat, že od dubna (kdy se dokládá příjem za leden až březen 2021), bude nárok na přídavek na dítě i při podstatně vyšším příjmu, než nyní. Současně by se pak měly zvýšit i samotné přídavky o 130 až 180 Kč. Viz například zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Rodina a 5 dětí – máme nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda by mi někdo poradil, jestli máme nárok na nějaké dávky. Máme 5 dětí (od 4 do 12let) bydlíme ve vlastním domě. Já i manželka pracujeme. Já mám cca 38000Kč hrubého a manželka cca 28000Kč hrubého. Děkuji za radu – případné další info rád doplním.

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď