Exekuce na účet v bance, kvůli dluhu manžela

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

Byl mi zablokován účet, kam mi chodí peníze na děti ( rodičovská a příspěvky). Bohužel exekuce není moje ale manžela, který si dluh udělal s jeho bývalou exmanželkou.

Jeho exmanželka to neřeší a manžel šel do insolvence, která mu byla schválena.

Problém je ale ten, že ani přes to, mi exekutor nechce otevřít účet, i když mi tam chodí peníze pro děti a s tím dluhem nemám nic společného, že prý až za těch 5 let po oddlužení.

Chtěla bych se zeptat, jestli opravdu není nějaká šance, aby mi účet otevřeli? Popřípadě jak mám postupovat?

Děkuji mockrát

Dotaz poslal/a: S., 09.07.2021 8:57
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.07.2021 17:55 napsal/a:

Dobrý den,

Od 1. 7. 2021, platí novela zákona, která by měla pomoci řešit právě takové situace. Tato novela zákona, zavádí tzv. „chráněný účet“ při exekuci.

V případě, že máte od exekutora zablokovaný účet v bance, máte od začátku července 2021 možnost, obrátit se na svoji banku, a požádat o zřízení chráněného účtu.

Na tento účet by vám následně banka převáděla příjmy, které ze zákona nesmí podléhat exekuci. Tj. například rodičovský příspěvek (až do výše nezabavitelného minima), sociální dávky, jako jsou například přídavky na dítě.

Nebo i jiné příjmy (výživné na dítě, pokud byste jej dostávala, příjem ze zaměstnání – do výše nezabavitelného minima).

Na chráněný účet, vám banka také může převést (jednorázově), až trojnásobek životního minima, tj. 11 580 Kč (pokud jste si doposud tuto částku, ze zablokovaného účtu nevybrala).

S finančními prostředky, na chráněném účtu, pak můžete běžným způsobem disponovat (platit bezhotovostní platby, atd.).

Za zřízení chráněného účtu, by si banka od vás neměla brát žádné extra poplatky. Maximálně poplatek za zřízení běžného účtu, podle standardního ceníku banky (zřízení běžného účtu, je ale obvykle zdarma).

Podrobnější informace, k tomu jak funguje chráněný účet při exekuci, nebo jak si jej zřídit, se můžete podívat například na web České národní banky zde.

Budete potřebovat vyplněné potvrzení o příjmech od Úřadu práce (který vám platí rodičovský příspěvek a přídavky na dítě), případně i od dalších plátců příjmu (který by neměl podléhat exekuci), viz zde na webu justice.cz.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď