Kontrola při pracovní neschopnost

Dobrý den, jaký postih hrozí člověku, který je v pracovní neschopnosti a nebyl zastižen na adrese uvedené u ošetřujícího lékaře.

Konkrétně u OSVČ po 2 měsíční pracovní neschopnosti.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lukáš, 22.03.2021 16:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.03.2021 16:17 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vás nezastihne kontrola během pracovní neschopnosti na adrese, která byla uvedena na začátku neschopenky, pak by vás ČSSZ měla písemně vyzvat, abyste kontaktovat místně příslušnou OSSZ, která to bude řešit.

Můžete podat nějaké vysvětlení, že vaše nestižení kontrolou, mělo oprávněný důvod. Například návštěva u lékaře, nebo jiný opodstatněný důvod.

Pokud se prokáže porušení režimu dočasně práce neschopného, pak OSSZ zahájí správní řízení.

Rozhodnutím správního řízení pak může být krácení (snížení) nemocenských dávek. Nebo i úplné odejmutí nemocenských dávek.

Nemocenské dávky je možné odejmout až na dobu 100 dní. Ale až od data, kdy proběhla kontrola. Neodebírají se tedy zpětně – před datem kontroly.

Viz paragraf 125, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 125 Krácení nebo odnětí nemocenského

(1) Pojištěnci, který porušil režim dočasně práce neschopného pojištěnce nebo nesplnil povinnost součinnosti při kontrole režimu dočasně práce neschopného pojištěnce podle § 64 odst. 1 písm. b), může být nemocenské dočasně kráceno nebo odňato, a to na dobu nejdéle 100 kalendářních dnů ode dne porušení tohoto režimu nebo nesplnění povinnosti této součinnosti, ne však déle než do skončení dočasné pracovní neschopnosti, při níž došlo k porušení tohoto režimu nebo nesplnění povinnosti této součinnosti. 

(2) Pokud již bylo nemocenské vyplaceno, považují se částky vyplacené na nemocenském za přeplatek na dávce, který je pojištěnec povinen uhradit plátci dávky. 

(3) Oprávnění orgánu nemocenského pojištění krátit nebo odejmout nemocenské zaniká uplynutím 1 roku ode dne, kdy k porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce nebo nesplnění povinnosti součinnosti při kontrole režimu dočasně práce neschopného pojištěnce došlo. Lhůta uvedená ve větě první neplyne po dobu řízení o krácení nebo odnětí nemocenského a po dobu řízení o žalobě.

Něco jiného je pak situace, pokud by se jednalo o nařízenou karanténu (či izolaci). Tam jsou sankce podstatně přísnější. Může se jednat až o pokutu ve výši 3 milióny korun, nebo v extrémních případech i nepodmíněný trest odnětí svobody. Zpravidla se ale jedná o pokutu do 10 000 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Po jaké době mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, mám dotaz: Od ledna do dnešního dne, to je 5. 8. 2022, jsem byl na nemocenské. A ke konci listopadu nastupuji na operaci. Budu mít nárok opět na nemocenskou? Srpen, září, říjen a půlku listopadu bych pracoval. Děkuji

Zobrazit odpověď