Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

Dobrý den,

dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021.

Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma.

Prosím o radu, jak mám teď pokračovat.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra, 08.04.2021 9:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2021 10:16 napsal/a:

Dobrý den,

Na krizové ošetřovné v souvislosti s epidemií COVID (podle zákona 438/2020 Sb.), je nárok pouze po dobu trvání pracovního poměru. Viz paragraf 3, odstavec 3:

(3) Nárok na ošetřovné, na které vznikl nárok podle tohoto zákona, zaniká skončením zaměstnání.

Tj. po skončení pracovního poměru, už dále nemáte nárok na ošetřovné.

Po skončení zaměstnání vám může vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete příslušné podmínky).

Nárok na krizové ošetřovné, by vám nyní nevznikl ani ve chvíli, pokud byste nastoupila do nového zaměstnání.

Obecnou a nezbytnou podmínkou pro splnění nároku na ošetřovné je účast zaměstnance na nemocenském pojištění. Splnění podmínek nároku na ošetřovné se vždy posuzuje ke dni vzniku sociální události, tj. ke dni uzavření škol.

Pokud nastoupíte do nového zaměstnání, vaše pojištění ze skončeného zaměstnání zaniklo, a tím zanikl i nárok na ošetřovné z tohoto pojištění.

Na ošetřovné z nového zaměstnání nárok nevzniká, protože nebyla splněna podmínka účasti na pojištění z tohoto nového zaměstnání ke dni vzniku sociální události, tedy ke dni uzavření škol.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď