Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

Dobrý den,

dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021.

Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma.

Prosím o radu, jak mám teď pokračovat.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra, 08.04.2021 9:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2021 10:16 napsal/a:

Dobrý den,

Na krizové ošetřovné v souvislosti s epidemií COVID (podle zákona 438/2020 Sb.), je nárok pouze po dobu trvání pracovního poměru. Viz paragraf 3, odstavec 3:

(3) Nárok na ošetřovné, na které vznikl nárok podle tohoto zákona, zaniká skončením zaměstnání.

Tj. po skončení pracovního poměru, už dále nemáte nárok na ošetřovné.

Po skončení zaměstnání vám může vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete příslušné podmínky).

Nárok na krizové ošetřovné, by vám nyní nevznikl ani ve chvíli, pokud byste nastoupila do nového zaměstnání.

Obecnou a nezbytnou podmínkou pro splnění nároku na ošetřovné je účast zaměstnance na nemocenském pojištění. Splnění podmínek nároku na ošetřovné se vždy posuzuje ke dni vzniku sociální události, tj. ke dni uzavření škol.

Pokud nastoupíte do nového zaměstnání, vaše pojištění ze skončeného zaměstnání zaniklo, a tím zanikl i nárok na ošetřovné z tohoto pojištění.

Na ošetřovné z nového zaměstnání nárok nevzniká, protože nebyla splněna podmínka účasti na pojištění z tohoto nového zaměstnání ke dni vzniku sociální události, tedy ke dni uzavření škol.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

-

Dobrý den, ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní). Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné? Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci? Předem děkuji za […]

Zobrazit odpověď