Mohu si vzít OČR na dospělou dceru?

Dobrý den, mám dospělou dceru, která je vdaná, má dvě děti 10 a 8 roků nebydlíme ve společné domácnosti.

Dcera prodělala Covid je vážně nemocná, neobnovuje se jí imunita.

Mám možnost si na ni vzít OČR.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jarmila, 24.10.2021 10:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.10.2021 16:38 napsal/a:

Dobrý den,

Podle aktuálního znění zákona o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), který stanovuje podmínky pro nárok na ošetřovné, je nezbytnou podmínkou právě to, že s ošetřovanou osobou sdílíte společnou domácnost (neplatí rodiče dětí a OČR na dítě mladší 10 roků).

Viz. paragraf 39, odstavec 2:

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.

Toto omezení, se od 1. 1. 2022 změní. Od začátku roku 2022, začne platit novela zákona o nemocenském pojištění. Pak bude na OČR nárok, i když s dotyčnou osobou nesdílíte společnou domácnost, pokud se jedná o příbuzenství v přímé linii – viz nové znění odstavec 2:

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o příbuzného v linii přímé a sourozence zaměstnance nebo ošetřování manžela (manželky) zaměstnance, registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance, rodičů manžela (manželky) nebo registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance.

Tato změna, ale bude platit až v roce 2022. Podle aktuálních podmínek, si na dceru OČR vzít nemůžete.

Mezi další podmínky, pro nárok na ošetřovné, patří i to, aby vaše dcera potřebovala ošetřování jinou osobou – o tom na základě jejího zdravotního stavu rozhoduje její lékař (to já neposoudím).

Na ošetřovné je nárok pouze po dobu 9 kalendářních dní.

Kromě standardního ošetřovného (na 9 nebo 16 dní), je ale i dlouhodobé ošetřovné. U něj může být nárok na ošetřovné až po dobu 90 dnů.

U něj je podmínkou, že ošetřovaná osoba byla hospitalizována v nemocnici alespoň 7 dní (od nového roku se zkracuje na 4 dny), a že bude nutné ošetřování alespoň po dobu 30 dní (o nutnosti ošetřování na základě posouzení zdravotního stavu, opět rozhoduje lékař).

Více podrobností o dlouhodobém ošetřovném, najdete na webu ČSSZ. Podobně jako u běžného ošetřovného, i zde budou nějaké změny od začátku roku 2022.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď