Mohu si vzít OČR na dospělou dceru?

Dobrý den, mám dospělou dceru, která je vdaná, má dvě děti 10 a 8 roků nebydlíme ve společné domácnosti.

Dcera prodělala Covid je vážně nemocná, neobnovuje se jí imunita.

Mám možnost si na ni vzít OČR.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jarmila, 24.10.2021 10:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.10.2021 16:38 napsal/a:

Dobrý den,

Podle aktuálního znění zákona o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), který stanovuje podmínky pro nárok na ošetřovné, je nezbytnou podmínkou právě to, že s ošetřovanou osobou sdílíte společnou domácnost (neplatí rodiče dětí a OČR na dítě mladší 10 roků).

Viz. paragraf 39, odstavec 2:

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.

Toto omezení, se od 1. 1. 2022 změní. Od začátku roku 2022, začne platit novela zákona o nemocenském pojištění. Pak bude na OČR nárok, i když s dotyčnou osobou nesdílíte společnou domácnost, pokud se jedná o příbuzenství v přímé linii – viz nové znění odstavec 2:

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o příbuzného v linii přímé a sourozence zaměstnance nebo ošetřování manžela (manželky) zaměstnance, registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance, rodičů manžela (manželky) nebo registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance.

Tato změna, ale bude platit až v roce 2022. Podle aktuálních podmínek, si na dceru OČR vzít nemůžete.

Mezi další podmínky, pro nárok na ošetřovné, patří i to, aby vaše dcera potřebovala ošetřování jinou osobou – o tom na základě jejího zdravotního stavu rozhoduje její lékař (to já neposoudím).

Na ošetřovné je nárok pouze po dobu 9 kalendářních dní.

Kromě standardního ošetřovného (na 9 nebo 16 dní), je ale i dlouhodobé ošetřovné. U něj může být nárok na ošetřovné až po dobu 90 dnů.

U něj je podmínkou, že ošetřovaná osoba byla hospitalizována v nemocnici alespoň 7 dní (od nového roku se zkracuje na 4 dny), a že bude nutné ošetřování alespoň po dobu 30 dní (o nutnosti ošetřování na základě posouzení zdravotního stavu, opět rozhoduje lékař).

Více podrobností o dlouhodobém ošetřovném, najdete na webu ČSSZ. Podobně jako u běžného ošetřovného, i zde budou nějaké změny od začátku roku 2022.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď