Možnosti zvýšení rodičovského příspěvku před narozením druhého dítěte

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké mám možnosti.

Momentálně jsem se synem na rodičovské a pobírám 10000 Kč (jinak jsem OSVČ). Syn se narodil 3. 3. 2020.

Momentálně jsem zjistila, že čekáme další miminko, tak bych se ráda zeptala, jaké máme možnosti navýšení, abychom stihli vybrat co nejvíce.

Nebo jestli by mohl manžel pobírat rodičovskou na další dítě?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vlasta, 23.03.2021 11:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.03.2021 16:25 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na rodičovský příspěvek, máte z titulu péče o nejmladší dítě v rodině. Ve chvíli, kdy toto dítě přestane být nejmladším dítětem v rodině, nebo případně ve chvíli, kdy na jiné dítě vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství na další dítě, tak nárok na tento současný rodičovský příspěvek zaniká.

Je sice možné, aby váš manžel pobíral rodičovský příspěvek na druhé (mladší) dítě. To ale nic nemění na faktu, že výplata tohoto současného rodičovského příspěvku, bude ukončena. Není možné dostávat 2x rodičovský příspěvek, nebo třeba rodičovský příspěvek a mateřskou současně.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30a:

(1) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku. Zanikl-li nárok na rodičovský příspěvek proto, že se nejmladším dítětem v rodině stalo jiné dítě, náleží rodičovský příspěvek v kalendářním měsíci, v němž vznikl nárok, ve výši, která náleží z důvodu péče o dítě, které se stalo nejmladším dítětem v rodině.

Můžete případně na Úřadu práce podat žádost, o zvýšení měsíční částky rodičovského příspěvku.

Záleží na tom, zda jste při narození dítěte měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud ano, tak můžete zvýšit rodičovský příspěvek na 30 násobek 70% vyměřovacího základu pro PPM (tj. pokud byste měla například mateřskou 15 000 Kč za měsíc (za 30 dní), tak může být i rodičovský příspěvek až 15 000 Kč za měsíc).

Pokud jste neměla nárok na PPM, tak je případně možné požádat o zvýšení rodičovského příspěvku na základě příjmu vašeho manžela. Pokud měl například příjem ze zaměstnání a bylo by u něj možné stanovit dostatečný vysoký vyměřovací základ, tak je možné žádat o zvýšení RP i jen na základě jeho příjmu.

Viz příslušný formulář pro volbu výše rodičovského příspěvku – najdete online zde. K tomu je pak potřeba doložit formulář s potvrzením o denním vyměřovacím základu vašeho manžela – najdete online zde. V případě, že je manžel zaměstnanec, tak mu to potvrzuje zaměstnavatel.

Změnu je potřeba provést co nejdříve – změní se až od následujícího měsíce. Pokud by nebylo možné rodičovský příspěvek zvýšit ani na základě příjmu manžela, tak vám bohužel nevyčerpaná částka může „propadnout“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď