Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě.

Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte?

Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent na ZŠ.

Děkuji velice

Dotaz poslal/a: Dita, 17.12.2021 12:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.12.2021 19:46 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud má váš zaměstnavatel „problém“ s tím, že máte často nemocenské dítě, a musíte s ním doma zůstávat na OČR, tak je to především „problém“ vašeho zaměstnavatele. Může vám sice říkat, že se mu to nelíbí, ale to je asi tak jediné, co s tím může dělat.

Podle zákoníku práce, má zaměstnavatel povinnost omluvit vaši nepřítomnost v zaměstnání. Viz paragraf 191:

§ 191

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu jeho dočasné pracovní neschopnosti podle zvláštních právních předpisů, po dobu karantény nařízené podle zvláštního právního předpisu, po dobu mateřské nebo rodičovské dovolené, po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle § 39 zákona o nemocenském pojištění a po dobu péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených v § 39 zákona o nemocenském pojištění nebo z důvodu, kdy se fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních služeb, které nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat.

A to je v zásadě celé. Zaměstnavatel má povinnost, vás omluvit.

Pokud čerpáte ošetřovné na základě validního důvodu (například nemocné dítě do 10 roků, případně by to mohlo být z důvodu karantény, či omezeného provozu školky během epidemie, apod.), pak má zaměstnavatel povinnost, omluvit vaši nepřítomnost.

O tom, zda máte nárok čerpat OČR nebo ne, zaměstnavatel vůbec nerozhoduje. Nemá žádnou možnost, vám OČR zakázat.

Zaměstnavatel vás ani nesmí propustit z toho důvodu, že často čerpáte OČR. Takový důvod pro výpověď zákoník práce nepřipouští.

Zaměstnavatel vás pochopitelně může propustit z nějakých jiných, zákonných důvodů. Pokud by se vám následně povedlo u soudu doložit, že pravým důvodem pro výpověď byly vaše častější absence z důvodu péče o nemocné dítě, pak by taková výpověď byla neplatná.

Pokud je váš zaměstnavatel alespoň trochu rozumný, tak by měl vědět, že vyšší nemocnost u „Školkových“ dětí je běžná, a že se to časem „srovná“.

Pokud by na vás zaměstnavatel vyvíjel nějaký nepřípustný nátlak, pak by bylo vhodné danou komunikaci zaznamenat (emaily, nahrávka telefonického rozhovoru, nahrávka osobního rozhovoru, …) a případně se na základě těchto důkazů obrátit na Státní Úřad inspekce práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď