Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vladimir, 07.04.2021 13:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2021 10.09 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na kompenzační bonus vzniká, pokud na vaše podnikání měla/má nějaký negativní dopad epidemie koronaviru COVID. Možné důvody jsou uvedeny v odstavci 1, paragraf 6, zákon o novém kompenzačním bonusu v roce 2021 (zákon číslo 95/2021 Sb.).

Pokud u vás důvodem pro přerušení podnikání byly důvody související s epidemií, pak můžete mít i nadále nárok na kompenzační bonus.

V zákoně je stanovena podmínka, že jste musel být aktivní OSVČ k 5. 10. 2020, nebo mít přerušení podnikání po 12. 3. 2020. Tuto podmínku budete i nadále splňovat.

Dále je nutné splňovat i všechny další podmínky. Tedy pokles příjmu alespoň o 50%, to že příjem z podnikání (z omezené činnosti), byl vaším převažujícím příjmem ve srovnávacím nebo rozhodném období, atd.

Je zde také omezení, že pokud byste po přerušení živnosti šel na Úřad práce, a vznikl vám zde nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak vám za stejné dny nemůže vznikat nárok na kompenzační bonus. Viz paragraf 9, zákon číslo 95/2021 Sb.:

§9 Vyloučení nároku na kompenzační bonus

(1) Subjektu kompenzačního bonusu nevzniká nárok na 

a) podporu v nezaměstnanosti podle zákona upravujícího zaměstnanost za kalendářní den, za který obdržel kompenzační bonus,

b) kompenzační bonus za kalendářní den, za který obdržel podporu v nezaměstnanosti podle zákona upravujícího zaměstnanost,

Jinak ale nárok na kompenzační bonus, může být i u přerušené živnosti. Není podmínkou, že by na kompenzační bonus měl nárok jen aktivní OSVČ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Jaké příjmy uvést v žádosti o kompenzační bonus pro OSVČ

-

Prosím o odpověď: V žádosti o kompenzační bonus pro období 1.2- 28.2 2021 a období 1.3-31.3 2021 je kolonka: výše příjmů ze všech významně dotčených činností ve srovnávacím období. Jsem kosmetička, průměrná výše ve srovnávacím období 11/2019- 1/2020  je 25510 Kč. Je zřejmé, že dle vládního nařízení, je můj salon od 25.12 2020 opět uzavřen, […]

Zobrazit odpověď