Nárok na nemocenskou v ochranné době po skončení DPČ

Dobrý den,

Od 1. 12. 2020 jsem na ÚP. Do té doby jsem byla zaměstnána jen na DPČ.

Chci se zeptat, jestli je také možné v ochranné lhůtě být na nemocenské?

Dotaz poslal/a: Iva, 18.01.2021 14:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.01.2021 16:03 napsal/a:

Dobrý den,

U dohody o pracovní činnosti (DPČ) bude záležet na tom, zda vám tato dohoda zakládala účast na nemocenském pojištění, a zda se nejednalo o zaměstnání malého rozsahu.

Pokud by se jednalo o zaměstnání malého rozsahu, tj. měla byste příjem nižší než 3000 Kč, nebo u něj nebyl sjednán fixní měsíční příjem, pak nevzniká účast na nemocenském pojištění. Limit 3000 Kč platil v roce 2020, v roce 2021 je hranice pro účast na nemocenském pojištění u DPČ ve výši 3500 Kč.

Pokud není u DPČ sjednán příjem alespoň 3000 Kč (v roce 2020, nebo 3500 Kč v roce 2021), pak nevzniká nárok na nemocenské dávky, a po skončení dané dohody z ní nevyplývá ani žádná ochranná lhůta.

Další věc je tak, že ochranná doba, pro případný nárok na nemocenskou, je 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání.

Pokud vám DPČ skončila před 1. 12. 2020, tj. například k 30. 11. 2020, pak jste případně mohla mít nárok na nemocenskou jen do 7. 12. 2020 (7 kalendářních dní od skončení zaměstnání). Při pozdějším začátku pracovní neschopnosti (neschopenky), nárok na nemocenské dávky také nevzniká.

Další věc je ta, že pokud je pracovní neschopnost zahájena po skončení zaměstnání (během ochranné lhůty), tak vzniká jen nárok na nemocenské dávky od 15 dne. Nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (za prvních 14 dní) nevzniká.

Pokud jste tedy v roce 2020 pracovala na DPČ, pak záleží na výši vašeho příjmu a na termínu zahájení pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď