Nárok na nemocenskou v ochranné době po skončení DPČ

Dobrý den,

Od 1. 12. 2020 jsem na ÚP. Do té doby jsem byla zaměstnána jen na DPČ.

Chci se zeptat, jestli je také možné v ochranné lhůtě být na nemocenské?

Dotaz poslal/a: Iva, 18.01.2021 14:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.01.2021 16:03 napsal/a:

Dobrý den,

U dohody o pracovní činnosti (DPČ) bude záležet na tom, zda vám tato dohoda zakládala účast na nemocenském pojištění, a zda se nejednalo o zaměstnání malého rozsahu.

Pokud by se jednalo o zaměstnání malého rozsahu, tj. měla byste příjem nižší než 3000 Kč, nebo u něj nebyl sjednán fixní měsíční příjem, pak nevzniká účast na nemocenském pojištění. Limit 3000 Kč platil v roce 2020, v roce 2021 je hranice pro účast na nemocenském pojištění u DPČ ve výši 3500 Kč.

Pokud není u DPČ sjednán příjem alespoň 3000 Kč (v roce 2020, nebo 3500 Kč v roce 2021), pak nevzniká nárok na nemocenské dávky, a po skončení dané dohody z ní nevyplývá ani žádná ochranná lhůta.

Další věc je tak, že ochranná doba, pro případný nárok na nemocenskou, je 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání.

Pokud vám DPČ skončila před 1. 12. 2020, tj. například k 30. 11. 2020, pak jste případně mohla mít nárok na nemocenskou jen do 7. 12. 2020 (7 kalendářních dní od skončení zaměstnání). Při pozdějším začátku pracovní neschopnosti (neschopenky), nárok na nemocenské dávky také nevzniká.

Další věc je ta, že pokud je pracovní neschopnost zahájena po skončení zaměstnání (během ochranné lhůty), tak vzniká jen nárok na nemocenské dávky od 15 dne. Nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (za prvních 14 dní) nevzniká.

Pokud jste tedy v roce 2020 pracovala na DPČ, pak záleží na výši vašeho příjmu a na termínu zahájení pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď