Nárok na nemocenskou v ochranné době po skončení DPČ

Dobrý den,

Od 1. 12. 2020 jsem na ÚP. Do té doby jsem byla zaměstnána jen na DPČ.

Chci se zeptat, jestli je také možné v ochranné lhůtě být na nemocenské?

Dotaz poslal/a: Iva, 18.01.2021 14:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.01.2021 16:03 napsal/a:

Dobrý den,

U dohody o pracovní činnosti (DPČ) bude záležet na tom, zda vám tato dohoda zakládala účast na nemocenském pojištění, a zda se nejednalo o zaměstnání malého rozsahu.

Pokud by se jednalo o zaměstnání malého rozsahu, tj. měla byste příjem nižší než 3000 Kč, nebo u něj nebyl sjednán fixní měsíční příjem, pak nevzniká účast na nemocenském pojištění. Limit 3000 Kč platil v roce 2020, v roce 2021 je hranice pro účast na nemocenském pojištění u DPČ ve výši 3500 Kč.

Pokud není u DPČ sjednán příjem alespoň 3000 Kč (v roce 2020, nebo 3500 Kč v roce 2021), pak nevzniká nárok na nemocenské dávky, a po skončení dané dohody z ní nevyplývá ani žádná ochranná lhůta.

Další věc je tak, že ochranná doba, pro případný nárok na nemocenskou, je 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání.

Pokud vám DPČ skončila před 1. 12. 2020, tj. například k 30. 11. 2020, pak jste případně mohla mít nárok na nemocenskou jen do 7. 12. 2020 (7 kalendářních dní od skončení zaměstnání). Při pozdějším začátku pracovní neschopnosti (neschopenky), nárok na nemocenské dávky také nevzniká.

Další věc je ta, že pokud je pracovní neschopnost zahájena po skončení zaměstnání (během ochranné lhůty), tak vzniká jen nárok na nemocenské dávky od 15 dne. Nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (za prvních 14 dní) nevzniká.

Pokud jste tedy v roce 2020 pracovala na DPČ, pak záleží na výši vašeho příjmu a na termínu zahájení pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď