Nárok na sirotčí důchod a dálkové studium VŠ

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli můžu studovat dálkově  VŠ a do toho pobírat sirotčí důchod. Bydlím sám a potřebuji chodit na brigády, abych měl co jíst.

Otec zemřel a matka je stará babička… Nemůžu bejt u matky, je to nesnesitelný a nemůžu se každý den věnovat škole. Už teď, co jsem pryč (půl roku), tak jsem zhubnul 10 kg a je mi ze mě špatně.

Individuální studium mi nebylo povoleno. Jsme úplně nešťastný a nechci skončit bez školy a kopat kanály, jak nějaký cigán. Nebo existuji nějaký přídavky?

Díky za odpověď.

Dotaz poslal/a: Vít V., 24.01.2021 20:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.01.2021 20:35 napsal/a:

Dobrý den,

Během pobírání sirotčího důchodu můžete mít přivýdělek. V případě dálkového studia, je ale možnost nějaké brigády/přivýdělku omezena. Při dálkovém studiu, můžete vykonávat pouze takovou práci/brigádu, která vám nezakládá účast na důchodovém pojištění.

To znamená například práci na dohodu o provedení práce (DPP), s příjmem do 10 000 Kč měsíčně. Do 10 tisíc korun se z DPP platí pouze daň 15% a neodvádíte zdravotní a sociální pojištění. U DPP je ale současně limit 300 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele.

Případně to může být i práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), tam je ale maximální výše příjmu omezena do 3500 Kč. Při příjmu pod 3500 Kč, opět platíte pouze daň 15% a neodvádí se sociální a zdravotní pojištění. U DPČ je omezení na 20 hodin za týden.

Pokud nebudete mít zaměstnání, které by vám zakládalo účast na důchodovém pojištění, tak byste mohl mít i při dálkovém studiu na VŠ nárok na přídavek na dítě. Ten je aktuálně ve výši 700 - 1000 Kč, od dubna 2021 by mohlo dojít ke zvýšení na 880 – 1180 Kč. Viz kalkulačka zvýšení přídavku na dítě od 1. 4. 2021.

V závislosti na formě vašeho bydlení, byste také mohl mít nárok na příspěvek na bydlení. Na ten je nárok, pokud bydlíte v nájmu (pozor, netýká se to podnájmu) a pokud jsou doloženy náklady na bydlení a příjmy za předchozí 3 měsíce (kalendářní čtvrtletí).

Nárok na příspěvek na bydlení a jeho výše, se pak odvíjí od doloženého příjmu, nákladů na bydlení, počtu osob v bytě nebo velikosti města. Viz kalkulačka příspěvku na bydlení v roce 2021.

Přídavek na dítě a příspěvek na bydlení je možné vyřídit na Úřadu práce v místě vašeho bydliště. Příslušné formuláře žádosti a další podklady je možné najít i online, na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Pro přídavek na dítě zde, pro příspěvek na bydlení zde.

Po dobu studia, máte případně i nárok na výživné od vaší matky, které je možné případně vymáhat až soudně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Ověření nároku na kompenzační bonus – invalidní důchodce

-

Dobrý den jsem invalidní důchodce a OSVČ mám jako vedlejší činnost. V zákoně se hovoří, že musím být OSVČ dle důchodového pojištění. Dobrovolně jako OSVČ neplatím sociální pojištění a můj čistý příjem za rok 2020 činil 79.000,–Kč, čímž mi nevznikla povinnost platit sociální pojištění. Jsem přesto subjektem kompenzačního bonusu?

Zobrazit odpověď

Důchodové pojištění při práci na poloviční úvazek

-

Dobrý den. Sedm let jsem pracovala na půl úvazku u soukromnice v potravinách. Jak se započítává půl úvazku na důchod: jako kdybych pracovala na celý úvazek nebo jinak. Zdravotní a sociální za mě platila. Mám i důchodové potvrzení. Díky

Zobrazit odpověď

Nemocenská po skončení pracovní ho poměru na dobu určitou započtení do důchodového pojištění

-

Dobrý den, nastoupila jsem na pracovní neschopenku v prosinci 2018. Během nemocenské mi skončil pracovní poměr na dobu určitou 28. 2. 2019. Nemocenskou jsem sice pak dostávala z OSSZ, ale nevěděla jsem, jestli se mi tato doba po skončení pracovního poměru započítá do evidenční doby důchodového pojištění. Neschopenka trvala do prosince 2019. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu si sám připlácet na sociálním pojištění, aby byl můj důchod vyšší?

-

Dobrý den, je mi 57 let, mám 4 děti a pracuji na plný úvazek. Musím se ale starat o svoji matku, které byl přiznán příspěvek na péči 4. stupně. Chci si výši úvazku z tohoto důvodu zkrátit. Mohu si doplatit sociální pojištění, do výše nynějších odvodů, abych neměla menší starobní důchod? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď