Nárok na sirotčí důchod a dálkové studium VŠ

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli můžu studovat dálkově  VŠ a do toho pobírat sirotčí důchod. Bydlím sám a potřebuji chodit na brigády, abych měl co jíst.

Otec zemřel a matka je stará babička… Nemůžu bejt u matky, je to nesnesitelný a nemůžu se každý den věnovat škole. Už teď, co jsem pryč (půl roku), tak jsem zhubnul 10 kg a je mi ze mě špatně.

Individuální studium mi nebylo povoleno. Jsme úplně nešťastný a nechci skončit bez školy a kopat kanály, jak nějaký cigán. Nebo existuji nějaký přídavky?

Díky za odpověď.

Dotaz poslal/a: Vít V., 24.01.2021 20:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.01.2021 20:35 napsal/a:

Dobrý den,

Během pobírání sirotčího důchodu můžete mít přivýdělek. V případě dálkového studia, je ale možnost nějaké brigády/přivýdělku omezena. Při dálkovém studiu, můžete vykonávat pouze takovou práci/brigádu, která vám nezakládá účast na důchodovém pojištění.

To znamená například práci na dohodu o provedení práce (DPP), s příjmem do 10 000 Kč měsíčně. Do 10 tisíc korun se z DPP platí pouze daň 15% a neodvádíte zdravotní a sociální pojištění. U DPP je ale současně limit 300 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele.

Případně to může být i práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), tam je ale maximální výše příjmu omezena do 3500 Kč. Při příjmu pod 3500 Kč, opět platíte pouze daň 15% a neodvádí se sociální a zdravotní pojištění. U DPČ je omezení na 20 hodin za týden.

Pokud nebudete mít zaměstnání, které by vám zakládalo účast na důchodovém pojištění, tak byste mohl mít i při dálkovém studiu na VŠ nárok na přídavek na dítě. Ten je aktuálně ve výši 700 - 1000 Kč, od dubna 2021 by mohlo dojít ke zvýšení na 880 – 1180 Kč. Viz kalkulačka zvýšení přídavku na dítě od 1. 4. 2021.

V závislosti na formě vašeho bydlení, byste také mohl mít nárok na příspěvek na bydlení. Na ten je nárok, pokud bydlíte v nájmu (pozor, netýká se to podnájmu) a pokud jsou doloženy náklady na bydlení a příjmy za předchozí 3 měsíce (kalendářní čtvrtletí).

Nárok na příspěvek na bydlení a jeho výše, se pak odvíjí od doloženého příjmu, nákladů na bydlení, počtu osob v bytě nebo velikosti města. Viz kalkulačka příspěvku na bydlení v roce 2021.

Přídavek na dítě a příspěvek na bydlení je možné vyřídit na Úřadu práce v místě vašeho bydliště. Příslušné formuláře žádosti a další podklady je možné najít i online, na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Pro přídavek na dítě zde, pro příspěvek na bydlení zde.

Po dobu studia, máte případně i nárok na výživné od vaší matky, které je možné případně vymáhat až soudně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Možnost doplacení sociálního pojištění kvůli důchodu

-

Dobrý den, dlouhodobě (od ukončení VŠ) jsem žila s partnerem v zahraničí, kde jsem pracovala pouze brigádně. Tak nějak jsem si myslela, že už to tak bude napořád. V ČR jsem si platila zdravotní pojištění jako OBZP, sociální mi bylo řečeno, že se bez roku v práci tady nedá platit, ani dobrovolné důchodové. Nyní jsem […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti při invalidním důchodě

-

Dobrý den, od března roku 2021 jsem na neschopence. V únoru letošního roku jsem požádal o invalidní důchod. Pokud skončím, kvůli zdravotnímu stavu v zaměstnání a bude mi přiznán invalidní důchod, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce? Děkuji za informaci…

Zobrazit odpověď

Odchod do předčasného důchodu v roce 2022 – výpočet důchodu

-

Dobrý den, chci se informovat. V srpnu r. 2022 mohu odejít do předčasného důchodu (vše mi souhlasí, roky i pojištění) nebo starobního v r. 2025. Musím dodržet tyhle dva termíny odchodu nebo můžu odejít třeba v r. 2023? Předčasný důchod mi byl informativně vypočítán na 12 320 Kč,starobní o 2 493 Kč více. Srovná se […]

Zobrazit odpověď

Proč mi byl zastaven sirotčí důchod?

-

Dobrý den, jsem studentka pedagogické fakulty (prezenční studium) a pracuji na částečný úvazek. Proč mi byl sirotčí důchod zastaven? Děkuji

Zobrazit odpověď