Operace v době evidence na úřadu práce

Měla jsem úraz a od 22. 7. 2019 do 3. 8. 2020 jsem byla v pracovní neschopnosti.

Během té doby mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Od 4.8.2020 mi je vyplácen částečný invalidní důchod 1. stupně. O ukončení pracovní neschopnosti a o vyplácení invalidního důchodu, jsem byla informována dopisem od OSSZ až 17. 8. 2020 a ještě tentýž den jsem se zaevidovala na úřadu práce.

Je mi 52 let a podpora v nezaměstnanosti mi může být vyplácena maximálně 8 měsíců, tj. do 16. 4. 2021.

Čeká mě operace a 3 měsíce bude trvat doléčení, pokud půjdu nyní na operaci a budu v pracovní neschopnosti, tak co mě čeká?

Bude mi pozastavena podpora v nezaměstnanosti a budu dostávat nemocenskou nebo mi bude pozastavena podpora v nezaměstnanosti a na nemocenskou nemám nárok nebo budu dostávat podporu v nezaměstnanosti do 16. 4. 2021 a pak nebudu dostávat nic?

Jsem bezradná, protože ten částečný invalidní důchod je spíše symbolický a bojím se na tu operaci jít, že pak zůstanu bez prostředků.

Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Marie, 11.02.2021 22:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.02.2021 18:55 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste nezaměstnaná, v evidenci Úřadu práce, nejste účastníkem nemocenského pojištění. Stát za vás platí pouze zdravotní pojištění. Takže pokud onemocníte, stane se vám nějaký úraz, nebo je to i plánovaná operace, tak sice můžete být v pracovní neschopnosti, ale nevzniká vám nárok na nemocenské dávky.

Nárok na nemocenskou vám na Úřadu práce, vzniká jen v případě, že je pracovní neschopnost zahájena ještě během ochranné doby – tj. do 7 dní od skončení zaměstnání.

Pokud je vám nyní vyplácena podpora v nezaměstnanosti, tak není důvod k jejímu přerušení. O zahájení pracovní neschopnosti, musíte Úřad práce informovat do 8 dní (stejně, jako o jakýchkoliv jiných změnách).

Po dobu pracovní neschopnosti byste pochopitelně nemusela chodit na Úřad práce. Nebo případně jen v rámci režimu povolených vycházek. Podpora v nezaměstnanosti, by vám mohla být vyplácena i dále – podle toho, jak na ni máte nárok.

Pokud by vám skončil nárok na podporu v nezaměstnanosti, a vy byla dále v pracovní neschopnosti, tak můžete být dále vedená v evidenci UP.

Pokud byste byla zcela bez příjmů, nebo měla jen nízké příjmy, tak se můžete obrátit na ÚP a požádat si o dávky pomoci ve hmotné nouzi.

Například o příspěvek na živobytí nebo další. Případně můžete mít nárok i na běžné sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení. Záleží pochopitelně na tom, jestli budete splňovat podmínky pro konkrétní dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď