Peněžitá pomoc v mateřství z HPP a DPČ

Dobrý den, prosím o odpověď:

Pracuji v novém zaměstnání (na neurčito), předtím jsem byla také zaměstnaná a splňuji 270 dní účasti nemocenského pojištění v posledních dvou letech.

Souběžně s pracovním poměrem mám nyní i DPČ s pravidelným výdělkem 12.000Kč/měsíčně.

Jak se mi bude počítat PPM – z pracovního poměru nebo i z DPČ?

Musím na pracovním poměru i na DPČ odpracovat 270 dní pro splnění nároku na PPM?

Děkuji za informaci

Dotaz poslal/a: Nikola F., 10.01.2021 19:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.01.2021 11:23 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud chcete uplatnit nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) na základě více nemocensky pojištěných činností (HPP a DPČ), pak je opravdu potřeba, aby základní podmínky byly splněny ve všech těchto činnostech.

To se týká i podmínky účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní. Tj. v případě, že jste práci na DPČ zahájila někdy v nedávné době (neuvádíte), a chtěla byste mít nárok na PPM i na základě této práce na dohodu, pak je i u ní potřeba splnit podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění.

Přičemž pro DPČ se vám započítají jen dny, kdy trvala účast na nemocenském pojištění souběžně, s jinou nemocensky pojištěnou činností (na základě které budete také uplatňovat nárok na PPM, tj. souběžně s HPP).

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

(5) Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou. Je-li zároveň uplatněn nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jednoho nebo více pojištění, ve kterých je splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, a z pojištění, v němž není splněna tato podmínka, započtou se pro splnění této podmínky v pojištění, v němž tato podmínka splněna nebyla, jen ty dny v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, v nichž trvala účast na pojištění v 270 dnech souběžně v takovém počtu pojištění, z nichž je nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňován. Není-li podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2 splněna ve více pojištěních, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jen u toho pojištění, v němž je nejvyšší denní vyměřovací základ; přitom platí postup podle věty první a druhé.

Pokud budou příslušné podmínky splněny, jak u zaměstnání na HPP, tak i u práce na DPČ, tak by se při výpočtu PPM zohlednil příjem z obou zaměstnání.

Pro každé z nich by se stanovil vyměřovací základ samostatně, a následná PPM by se vypočítala ze součtu těchto vyměřovacích základů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď