Podpůrčí doby při DPN

Dobrý den, zajímalo by mě prosím, kdy mám opět nárok na plnou podpůrčí dobu při nemocenské.

Vím, že musím mít opracováno 190 dní. Jen nevím, pokud mi do podpůrčí doby započítali 29 dní říjen/listopad 2019 a po té květen 2020 až březen 2021.

Počítá se mi do odpracovaných dnů i těch 5 měsíců mezi těmi neschopenkami (11/2019-05/2020). Nebo se ty odpracované dny počítají až od toho března 2021, i když obě tyto nemocenské byly započítány do té samé podpůrčí doby?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza, 30.08.2021 9:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.08.2021 19:02 napsal/a:

Dobrý den,

Je to tak, že při vzniku pracovní neschopnosti se posuzuje období předchozích 380 kalendářních dní.

Maximální délka podpůrčí doby u nemocenských dávek je 380 dní. Pokud jste v předchozích 380 dnech byla v pracovní neschopnosti, tak se tyto dny odečítají od maximální doby.

Tj. pokud jste například během posledních 380 dní byla 180 dní v pracovní neschopnosti, pak byste měla nárok na nemocenské dávky jen po dobu 200 dní.

Abyste měla nárok opět na celou maximální podpůrčí dobu 380 dní, pak byste od skončení poslední pracovní neschopnosti musela pracovat (doba účasti na nemocenském pojištění) alespoň 190 dní.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 26:

Podpůrčí doba u nemocenského

§26

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény. 

(2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti. 

(3) Vznikla-li dočasná pracovní neschopnost dnem, v němž má zaměstnanec směnu již odpracovanou, považuje se pro účely podpůrčí doby za den vzniku dočasné pracovní neschopnosti následující kalendářní den.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Přivýdělek a nemocenská OSVČ

-

Dobrý den, jsem OSVČ a jsem dlouhodobě na nemocenské se zlomeným obratlem. Pracuji jako kosmetička a nemohu ještě tuto práci vykonávat. Mohu si přivydělat doma prodáváním dárkových poukázek přes PC, i když se přivýdělek týká mé práce? Tím bych si zajistila zakázky v novém roce, kdy už budu práceschopná. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru na dobu určitou a nárok na nemocenskou

-

Dobrý den, pracuji na pracovní poměr na dobu určitou, která končí 31. 12. 2021. Chci se zeptat, jaké by byly podmínky vyplácení nemocenských dávek v případě, že bych nastoupila na neschopenku po ukončení pracovního poměru, tj. 1. 1. 2021 (nebo asi spíše od 3. 1. 2021)? Případně – byl by rozdíl, pokud bych na neschopenku […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení nemocenské při dlouhodobé pracovní neschopnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat. Moje maminka je na nemocenské poslední dva roky (přerušovaně samozřejmě), má po onkologické léčbě a má výhřez plotýnky, problém s SI skloubením. Bohužel se jí opakovaně nedaří vrátit do práce, takže se opakovaně dostává na neschopenku (v posledních dvou letech). Momentálně si již žádala o prodloužení na […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

-

Dobrý den, ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní). Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné? Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci? Předem děkuji za […]

Zobrazit odpověď