Práce na DPP mimo domov během pracovní neschopnosti

Dobrý den, zlomila jsem si prst. A protože jsem fyzioterapeutka, jsem s tím už dva měsíce na neschopence.

Chci se zeptat, jak je to s možností jiné práce během neschopenky.

Měla jsem možnost být v komparzu, je to práce na dohodu, ale bohužel mimo domov. Nevyžadovalo by to žádnou manipulaci s předměty ani jiné narušení léčení.

Konzultovala jsem to s doktorkou, ale ta mi řekla, že mohu něco takového dělat pouze v rámci vycházek, což je málo. Šlo o akci na celý den. Na základě toho jsem natáčení odřekla.

Vím, že se neschopnost váže pouze k jednomu zaměstnání. Jak je to tedy v tomto případě?

Mohu během neschopnosti uzavřít dohodu o provedení práce nebo podobnou smlouvu? Pokud ano, opravdu smím tuto pracovní činnost mimo domov vykonávat jenom v rámci vycházek?

A pokud ne, jak se řeší případná kontrola?

Potřebuji nějaké potvrzení od druhého zaměstnavatele, že jsem byla v práci?

Musím to nahlásit v práci?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Dominika D., 18.09.2021 11:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.09.2021 16:12 napsal/a:

Dobrý den,

Máte pravdu v tom, že neschopenka se váže na konkrétní zaměstnání. Pokud má někdo dvě zaměstnání, nebo například pracuje v hlavním pracovním poměru a k tomu má ještě uzavřenu dohodu DPP nebo DPČ, tak mu lékař buď musí vystavit dvě neschopenky (pro obě zaměstnání), nebo je možné mít neschopenku jen pro jedno zaměstnání a v tom druhém dále pracovat.

Během neschopenky, tedy můžete vykonávat nějaké jiné zaměstnání (než to, na které je vystavena neschopenka). Má to ale určitá omezení.

Současně ale platí, že pokud je vystavena neschopenka, tak jsou s tím spojeny i určité povinnosti.

Jako práce neschopná osoba, máte povinnost dodržovat léčebný režim a také režim povolených vycházek.

Viz. zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 56:

(2) Režim dočasně práce neschopného pojištěnce zahrnuje 

a) stanovení individuálního léčebného postupu podle zvláštního právního předpisu,

b) povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek; místem pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce je místo, které pojištěnec sdělil ošetřujícímu lékaři při vzniku dočasné pracovní neschopnosti, nebo místo, na které změnil pobyt v souladu s odstavcem 3,

c) povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený individuální léčebný postup tyto vycházky nevylučuje,

Dodržování léčebného režimu, zahrnuje mimo jiné respektování pokynů lékaře. Tj. je dobře, že jste možnost práce na dohodu, konzultovala s lékařem.

Další věc je ta, že pokud byste danou práci na dohodu, chtěla vykonávat mimo domov, tak je to možné opravdu jen v době, kdy máte povoleny vycházky.

Podle příslušného zákona, vám lékař může povolit vycházky během neschopenky, v maximálním rozsahu 6 hodin denně, v době od 7:00 do 19:00. Delší vycházky vám lékař povolit nemůže.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 56:

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek.

Není tedy žádná možnost, že byste mohla být na neschopence a současně pracovat po celý den mimo domov.

Pokud by se jednalo o práci z domu (kde nepotřebujete vycházky), tak můžete bez omezení pracovat po celý den.

Pokud ale potřebujete pracovat mimo domov, pak je to možné, jen těch 6 hodin denně, v době kdy máte povoleny vycházky.

Práci na nějakou dohodu, během neschopenky, nemusíte nikomu hlásit. Je to vaše soukromá věc.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď