Práce na DPP mimo domov během pracovní neschopnosti

Dobrý den, zlomila jsem si prst. A protože jsem fyzioterapeutka, jsem s tím už dva měsíce na neschopence.

Chci se zeptat, jak je to s možností jiné práce během neschopenky.

Měla jsem možnost být v komparzu, je to práce na dohodu, ale bohužel mimo domov. Nevyžadovalo by to žádnou manipulaci s předměty ani jiné narušení léčení.

Konzultovala jsem to s doktorkou, ale ta mi řekla, že mohu něco takového dělat pouze v rámci vycházek, což je málo. Šlo o akci na celý den. Na základě toho jsem natáčení odřekla.

Vím, že se neschopnost váže pouze k jednomu zaměstnání. Jak je to tedy v tomto případě?

Mohu během neschopnosti uzavřít dohodu o provedení práce nebo podobnou smlouvu? Pokud ano, opravdu smím tuto pracovní činnost mimo domov vykonávat jenom v rámci vycházek?

A pokud ne, jak se řeší případná kontrola?

Potřebuji nějaké potvrzení od druhého zaměstnavatele, že jsem byla v práci?

Musím to nahlásit v práci?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Dominika D., 18.09.2021 11:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.09.2021 16:12 napsal/a:

Dobrý den,

Máte pravdu v tom, že neschopenka se váže na konkrétní zaměstnání. Pokud má někdo dvě zaměstnání, nebo například pracuje v hlavním pracovním poměru a k tomu má ještě uzavřenu dohodu DPP nebo DPČ, tak mu lékař buď musí vystavit dvě neschopenky (pro obě zaměstnání), nebo je možné mít neschopenku jen pro jedno zaměstnání a v tom druhém dále pracovat.

Během neschopenky, tedy můžete vykonávat nějaké jiné zaměstnání (než to, na které je vystavena neschopenka). Má to ale určitá omezení.

Současně ale platí, že pokud je vystavena neschopenka, tak jsou s tím spojeny i určité povinnosti.

Jako práce neschopná osoba, máte povinnost dodržovat léčebný režim a také režim povolených vycházek.

Viz. zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 56:

(2) Režim dočasně práce neschopného pojištěnce zahrnuje 

a) stanovení individuálního léčebného postupu podle zvláštního právního předpisu,

b) povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek; místem pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce je místo, které pojištěnec sdělil ošetřujícímu lékaři při vzniku dočasné pracovní neschopnosti, nebo místo, na které změnil pobyt v souladu s odstavcem 3,

c) povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený individuální léčebný postup tyto vycházky nevylučuje,

Dodržování léčebného režimu, zahrnuje mimo jiné respektování pokynů lékaře. Tj. je dobře, že jste možnost práce na dohodu, konzultovala s lékařem.

Další věc je ta, že pokud byste danou práci na dohodu, chtěla vykonávat mimo domov, tak je to možné opravdu jen v době, kdy máte povoleny vycházky.

Podle příslušného zákona, vám lékař může povolit vycházky během neschopenky, v maximálním rozsahu 6 hodin denně, v době od 7:00 do 19:00. Delší vycházky vám lékař povolit nemůže.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 56:

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek.

Není tedy žádná možnost, že byste mohla být na neschopence a současně pracovat po celý den mimo domov.

Pokud by se jednalo o práci z domu (kde nepotřebujete vycházky), tak můžete bez omezení pracovat po celý den.

Pokud ale potřebujete pracovat mimo domov, pak je to možné, jen těch 6 hodin denně, v době kdy máte povoleny vycházky.

Práci na nějakou dohodu, během neschopenky, nemusíte nikomu hlásit. Je to vaše soukromá věc.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď