Přechod z vedlejší činnosti OSVČ na hlavní

Dobrý den, přechod z vedlejší činnosti na hlavní je dosažením věku 3 let u dítěte, nebo dobráním rodičovského příspěvku?

Syn bude mít tři roky v březnu, ale rodičovský příspěvek budu pobírat až do srpna. Nevím, kdy je potřeba se nahlásit na ZP a OSSZ.

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka, 03.02.2021 9:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.02.2021 18:59 napsal/a:

Dobrý den,

V den třetích narozenin dítěte, končí rodičovská dovolená. Ta se ale týká pouze zaměstnanců.

Rodičovská dovolená je pracovní volno bez náhrady mzdy, kterou vám poskytuje zaměstnavatel. Pro OSVČ, tedy 3 narozeniny dítěte nemají žádný význam.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku, za vás zdravotní pojištění platí stát. Na základě toho, je pak vaše podnikání bráno jako vedlejší činnost.

Pokud tedy budete rodičovský příspěvek čerpat až do srpna, tak až do jeho vyčerpání, budete stále OSVČ vedlejší.

Ve chvíli kdy vám skončí rodičovský příspěvek, by vám měl Úřad práce v příslušné době zaslat písemné vyrozumění o ukončení výplaty této dávky. A následně se stanete podnikání vaší hlavní činností.

Což byste měla oznámit na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Platí zde obecná oznamovací povinnost – hlásit všechny rozhodné změny do 8 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď