Přechod z vedlejší činnosti OSVČ na hlavní

Dobrý den, přechod z vedlejší činnosti na hlavní je dosažením věku 3 let u dítěte, nebo dobráním rodičovského příspěvku?

Syn bude mít tři roky v březnu, ale rodičovský příspěvek budu pobírat až do srpna. Nevím, kdy je potřeba se nahlásit na ZP a OSSZ.

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka, 03.02.2021 9:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.02.2021 18:59 napsal/a:

Dobrý den,

V den třetích narozenin dítěte, končí rodičovská dovolená. Ta se ale týká pouze zaměstnanců.

Rodičovská dovolená je pracovní volno bez náhrady mzdy, kterou vám poskytuje zaměstnavatel. Pro OSVČ, tedy 3 narozeniny dítěte nemají žádný význam.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku, za vás zdravotní pojištění platí stát. Na základě toho, je pak vaše podnikání bráno jako vedlejší činnost.

Pokud tedy budete rodičovský příspěvek čerpat až do srpna, tak až do jeho vyčerpání, budete stále OSVČ vedlejší.

Ve chvíli kdy vám skončí rodičovský příspěvek, by vám měl Úřad práce v příslušné době zaslat písemné vyrozumění o ukončení výplaty této dávky. A následně se stanete podnikání vaší hlavní činností.

Což byste měla oznámit na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Platí zde obecná oznamovací povinnost – hlásit všechny rozhodné změny do 8 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď