Přechod z vedlejší činnosti OSVČ na hlavní

Dobrý den, přechod z vedlejší činnosti na hlavní je dosažením věku 3 let u dítěte, nebo dobráním rodičovského příspěvku?

Syn bude mít tři roky v březnu, ale rodičovský příspěvek budu pobírat až do srpna. Nevím, kdy je potřeba se nahlásit na ZP a OSSZ.

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka, 03.02.2021 9:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.02.2021 18:59 napsal/a:

Dobrý den,

V den třetích narozenin dítěte, končí rodičovská dovolená. Ta se ale týká pouze zaměstnanců.

Rodičovská dovolená je pracovní volno bez náhrady mzdy, kterou vám poskytuje zaměstnavatel. Pro OSVČ, tedy 3 narozeniny dítěte nemají žádný význam.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku, za vás zdravotní pojištění platí stát. Na základě toho, je pak vaše podnikání bráno jako vedlejší činnost.

Pokud tedy budete rodičovský příspěvek čerpat až do srpna, tak až do jeho vyčerpání, budete stále OSVČ vedlejší.

Ve chvíli kdy vám skončí rodičovský příspěvek, by vám měl Úřad práce v příslušné době zaslat písemné vyrozumění o ukončení výplaty této dávky. A následně se stanete podnikání vaší hlavní činností.

Což byste měla oznámit na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Platí zde obecná oznamovací povinnost – hlásit všechny rozhodné změny do 8 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď