Přechod z vedlejší činnosti OSVČ na hlavní

Dobrý den, přechod z vedlejší činnosti na hlavní je dosažením věku 3 let u dítěte, nebo dobráním rodičovského příspěvku?

Syn bude mít tři roky v březnu, ale rodičovský příspěvek budu pobírat až do srpna. Nevím, kdy je potřeba se nahlásit na ZP a OSSZ.

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka, 03.02.2021 9:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.02.2021 18:59 napsal/a:

Dobrý den,

V den třetích narozenin dítěte, končí rodičovská dovolená. Ta se ale týká pouze zaměstnanců.

Rodičovská dovolená je pracovní volno bez náhrady mzdy, kterou vám poskytuje zaměstnavatel. Pro OSVČ, tedy 3 narozeniny dítěte nemají žádný význam.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku, za vás zdravotní pojištění platí stát. Na základě toho, je pak vaše podnikání bráno jako vedlejší činnost.

Pokud tedy budete rodičovský příspěvek čerpat až do srpna, tak až do jeho vyčerpání, budete stále OSVČ vedlejší.

Ve chvíli kdy vám skončí rodičovský příspěvek, by vám měl Úřad práce v příslušné době zaslat písemné vyrozumění o ukončení výplaty této dávky. A následně se stanete podnikání vaší hlavní činností.

Což byste měla oznámit na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Platí zde obecná oznamovací povinnost – hlásit všechny rozhodné změny do 8 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď