Přechod z vedlejší činnosti OSVČ na hlavní

Dobrý den, přechod z vedlejší činnosti na hlavní je dosažením věku 3 let u dítěte, nebo dobráním rodičovského příspěvku?

Syn bude mít tři roky v březnu, ale rodičovský příspěvek budu pobírat až do srpna. Nevím, kdy je potřeba se nahlásit na ZP a OSSZ.

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka, 03.02.2021 9:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.02.2021 18:59 napsal/a:

Dobrý den,

V den třetích narozenin dítěte, končí rodičovská dovolená. Ta se ale týká pouze zaměstnanců.

Rodičovská dovolená je pracovní volno bez náhrady mzdy, kterou vám poskytuje zaměstnavatel. Pro OSVČ, tedy 3 narozeniny dítěte nemají žádný význam.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku, za vás zdravotní pojištění platí stát. Na základě toho, je pak vaše podnikání bráno jako vedlejší činnost.

Pokud tedy budete rodičovský příspěvek čerpat až do srpna, tak až do jeho vyčerpání, budete stále OSVČ vedlejší.

Ve chvíli kdy vám skončí rodičovský příspěvek, by vám měl Úřad práce v příslušné době zaslat písemné vyrozumění o ukončení výplaty této dávky. A následně se stanete podnikání vaší hlavní činností.

Což byste měla oznámit na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Platí zde obecná oznamovací povinnost – hlásit všechny rozhodné změny do 8 dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď