Výpočet nemocenské v novém zaměstnání – z čeho se počítá?

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výpočtu nemocenské:

Od ledna jsem nastoupila do nového zaměstnání. Před tím jsem byla na rodičovské. Moje zaměstnání hned po rodičovské skončilo. Nechtěla jsem se tam vracet, takže jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru ke konci rodičovské. A já následně nastoupila do nové práce.

V novém zaměstnání mě ale trápí zdravotní problémy a obávám se, že budu muset jít na neschopenku. Zajímalo by mě, z čeho se vypočítá nemocenská na neschopence? Zatím jsem ještě nedostala ani první výplatu. Tak nevím, jestli se to bude počítat z té původní práce, nebo z čeho vlastně? A mám vůbec nárok na nemocenskou, když pracuji teprve pár dní?

Předem děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Adriana Š., 14.01.2020 21:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.01.2021 14:59 napsal/a:

Dobrý den,

Na nemocenské dávky během pracovní neschopnosti, máte nárok ihned od začátku zaměstnání. Když to vezmu do důsledku, tak pokud byste onemocněla hned první den v zaměstnání (po té co byste zahájila alespoň první pracovní směnu), měla byste nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele, tak i na nemocenské dávky od 15 dne.

Během prvních 14 dní na neschopence máte nárok na náhradu mzdy za nemoc, kterou vám vyplácí zaměstnavatel. U ní se zpravidla vychází z průměrného výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Vzhledem k tomu, že v nové práci pracujete teprve krátce, tak se u vás nedá vycházet z průměrného výdělku.

V takovém případě by se vycházelo z pravděpodobného výdělku. Tj. z toho, kolik byste si vydělala, pokud byste pracovala dostatečně dlouhou dobu, přičemž se zohlední obvyklá mzda u vašeho zaměstnavatele pro danou pracovní pozici.

Viz Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 354:

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Náhrada mzdy za nemoc, během prvních 14 dní je pak 60% z redukovaného průměrného (pravděpodobného) výdělku. Během prvních 14 dní dostáváte proplaceny skutečně neodpracované hodiny (směny).

Od 15 dne pak můžete mít nárok na nemocenské dávky. U nich se při výpočtu postupuje obdobným způsobem. Opět by se vycházelo z pravděpodobného příjmu.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, považuje se za denní vyměřovací základ jedna třicetina započitatelného příjmu, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl v tomto kalendářním měsíci. Jde-li o zaměstnání malého rozsahu nebo o zaměstnání na základě dohody o provedení práce, považuje se v tomto případě za denní vyměřovací základ jedna třicetina vyměřovacího základu zaměstnance dosaženého v tomto kalendářním měsíci.

Nemocenské dávky jsou 60 – 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu, přičemž je dostáváte za každý kalendářní den.

Pokud tedy v novém zaměstnání budete v pracovní neschopnosti, tak máte určitě nárok na nemocenskou (nemocenské dávky i náhradu mzdy za nemoc). Výše nemocenské by se odvíjela buď od pravděpodobného výdělku, nebo proměněného výdělku atd. Tedy na základě příjmů z nového zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď