Výpověď z důvodů nadbytečností a nařízení řádné dovolené

V srpnu 2020 jsem dostala výpověď z důvodů nadbytečnosti. Výpovědní lhůta byla od 1. 9. 2020 do 31. 10. 2020.

Vzhlede k překážkám ze strany zaměstnavatele bylo rozhodnuto, že od 31. 8. 2020 až do 31. 10. 2020 již nebudu práci vykonávat a zaměstnavatel mně bude vyplácet náhradu mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku.

Dále mně bylo určeno a to přesně citují: vzhledem k nevyčerpanému nároku na dovolenou, která je k datu 31. 10. 2020 vyčíslena na 11,5 dne, vám zaměstnavatel určuje čerpání dovolené takto: 14.9.-.25.9.(10 dnů), 29.9. (1 den) 30.9. (0,5 den).

Můj dotaz zní: může mi zaměstnavatel určit v době, kdy jsem na překážkách ze strany zaměstnavatele čerpání ŘD, a kolik dnů? V měsíci srpnu mi již nařídil 6 dnů ŘD. (mám ve smlouvě dle zákona 20 dnů ŘD a zaměstnavatel může polovinu určit)

Druhý dotaz: od 19. 10. 2020 jsem v pracovní neschopnosti a tudíž pracovní poměr zatím trvá. Mám nárok na další dny ŘD?

Dotaz poslal/a: Hana H., 12.01.2021 17:33
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.01.2021 10:54 napsal/a:

Dobrý den,

Čerpání dovolené určuje vždy zaměstnavatel. Zákoník práce mu pouze ukládá povinnost, aby alespoň jedna z částí dovolené byla určena tak, aby alespoň jedna část byla čerpána v celku 2 týdnů. Současně zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené například na dobu, kdy je zaměstnanec na mateřské nebo rodičovské dovolené apod.

Určit čerpání dovolené na dobu, kdy jsou nějaké překážky (vážné provozní důvody apod.) na straně zaměstnavatele zákoník práce nijak nezakazuje. Platí zde pouze to, že zaměstnavatel vám musí oznámit čerpání dovolené písemně, alespoň 14 dní předem.

Pokud toto bylo dodrženo, pak je to, jak vám bylo nařízeno čerpání dovolené v pořádku.

Co se týká dovolené, tak v roce 2020 vám mohl vznikat nárok na dovolenou. Pokud jste byla u zaměstnavatele v roce 2020 zaměstnaná po celý rok, pak vám vznikl nárok na celou dovolenou za kalendářní rok.

Co se týká neschopenky, tak v roce 2020 platilo, že se dovolená krátila za prvních 100 zameškaných dní (směn) o 1/12 a následně za každých 21 zameškaných dní (směn) o další 1/12. Záleží tedy i na tom, kolik jste měla v průběhu roku 2020 zameškaných dní. Pokud by to bylo méně než 100, tak se dovolená nemusí krátit vůbec.

V roce 2021 vám zatím žádný nárok na dovolenou nevzniká. Podmínky pro dovolenou se od 1. 1. 2021 změnily (novela Zákoníku práce). Doba na neschopence se vám může počítat jako výkon práce, až do výše 20 násobku týdenní pracovní doby. Ale jen v případě, že pro zaměstnavatele odpracujete alespoň 12 týdnů v daném kalendářním roce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ostatní:

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Nevyčerpaná podpůrčí doba a nová pracovní neschopnost – nárok na další neschopenku

-

Dobrý den, mám dotaz. 20. 2. 2024 mi končí podpůrčí doba. Jsem od května letošního roku v pracovní neschopnosti. Do práce tedy musím jít raději od února 2024, abych nevyčerpala celou podpůrčí dobu a měla popřípadě nárok na novou neschopnost? Nerozumím tomu, když mi do konce podpůrčí doby bude zbývat 20 dnů a měla bych […]

Zobrazit odpověď

Zdravotní pojištění při celodenní péči o dítě do 7 roků

-

Za manželku platí zdravotní pojištění stát, jelikož celodenně a osobně pečuje o dítě do 7 let. Jak je to v případě, kdy bude hospitalizovaná v nemocnici a tedy nemůže předmětnou péči vykonávat? Musí si platit zdravotní pojištění sama, protože onemocněla? Vzhledem k tomu, že dítě bude po dobu pobytu v nemocnici manželky ve školce celý […]

Zobrazit odpověď

Je nárok na výživné? – student VŠ + zaměstnání

-

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výživného dceři od jejího otce. Dcera studuje na VŠ dva obory. Jedeno obor letos ukončila a druhý bude ještě rok studovat. Ale bude u toho od září  již zaměstnaná. Má právo na výživné od otce, když bude výdělečně činná, ale má stále status studenta? Děkuji za odpověď a s pozdravem

Zobrazit odpověď