Změna zaměstnání a nárok na mateřskou

Dobrý den,

budu měnit zaměstnání (v minulé práci  jsem pracovala na poloviční úvazek celý rok).

Ráda bych se zeptala, pokud bych otěhotněla a nesplnila podmínku 270 dní pojištění v novém zaměstnání, kde budu pracovat na celý úvazek.

Jestli se dopočítá pojištění z minulé práce, abych měla nárok na mateřskou.?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana, 04.01.2021 11:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.01.2021 9:53 napsal/a:

Dobrý den,

Doba účasti na nemocenském pojištění (minimálně 270 kalendářních dní), kterou potřebujete minimálně splnit, pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), se počítá jako celková za poslední dva roky, před začátkem PPM.

Tj. započítávají se vám tam všechny doby, kterých se dosáhla, v průběhu uplynulých 24 měsíců, před začátkem PPM (začíná 6 – 8 týdnů před porodem), pokud se nepřekrývají.

Pokud dochází k překryvu (např. pokud máte současně více zaměstnání), pak se daná doba započítá jenom jednou.

Tj. oněch 270 kalendářních dní, určitě není potřeba mít splněno jenom v posledním zaměstnání, ale jedná se o celkový součet za poslední dva roky.

Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění, zákon 187/2006 Sb., body 2 a 6:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

(5) Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou. Je-li zároveň uplatněn nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jednoho nebo více pojištění, ve kterých je splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, a z pojištění, v němž není splněna tato podmínka, započtou se pro splnění této podmínky v pojištění, v němž tato podmínka splněna nebyla, jen ty dny v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, v nichž trvala účast na pojištění v 270 dnech souběžně v takovém počtu pojištění, z nichž je nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňován. Není-li podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2 splněna ve více pojištěních, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jen u toho pojištění, v němž je nejvyšší denní vyměřovací základ; přitom platí postup podle věty první a druhé.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní poměr na dobu určitou a proplacení nevyčerpané dovolené

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Pracovní smlouva mi končí 30. 9. 2021. Minulý měsíc – 5. 8. 2021, jsem nastoupila na mateřskou. Mám v práci nevyčerpanou 7 dní dovolené, tudíž jsem se chtěla zeptat, zda mi ji zaměstnavatel proplatí nebo ne? A také, zda mám nějakou ochrannou lhůtu na mateřské a budu dál zaměstnaná, […]

Zobrazit odpověď

Péče o osobu blízkou nebo o dvě děti do 15 let

-

Dobrý den, dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem. Mám dvě děti 7 a 3,5 roku, v  současné době jsem doma čtvrtým rokem s druhým dítětem (v zaměstnání jsem požádala o rok neplaceného volna), neboť zároveň pečuji o téměř 90letou babičku a dceru nevzali do MŠ. V současné době již navštěvuje dopoledne MŠ, starší […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

Nástup po rodičovské a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené, kterou mám sjednanou do tří let dítěte, tedy do 6. 9. 2021 Ale rodičovský příspěvek mám rozložený ještě za září a část října. V zaměstnání mám smlouvou na neurčito, ale nyní na RD do práce nechodím. Nedávno se mi stal úraz, pro který nebudu moci v září do práce […]

Zobrazit odpověď