Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc

Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky.

A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou???

Jinak v práci mám dobu neurčitou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana, 06.08.2022 10:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09,08,2022 14:47 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte v zaměstnání pracovní poměr na dobu neurčitou, pak jste nyní zřejmě na rodičovské dovolené, která vám končí až v den 3 narozenin dítěte.

Během rodičovské dovolené, vás zaměstnavatel nemůže propustit (kromě specifických výjimek). Tím, že jste nadále zaměstnaná, byste také měla splňovat všechny podmínky, pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství).

Vzhledem k tomu, že nyní jste již těhotná, tak vám termín porodu bude vycházet někdy +/- na duben/květen 2023 (jen odhad, přesnější termín vám sdělí váš lékař).

Tj. do 30. 3. 2023 můžete být dále na rodičovské dovolené (rodičovská dovolená končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte).

A následně byste zřejmě mohla rovnou nastoupit na mateřskou dovolenou (začátek mateřské dovolené, může být až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu).

Pokud budete v době začátku druhé mateřské dovolené, stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele (což byste s vysokou pravděpodobností měla být), pak máte nárok jak na další mateřskou dovolenou (zřejmě by vám plynule navazovala na rodičovskou dovolenou), tak i na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Výše PPM („mateřské“) na druhé dítě, by byla podobná, jako u prvního dítěte. Vycházelo by se ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte. Končená částka PPM, by se mohla mírně lišit (jiné redukční hranice).

Viz. zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19, odstavec 3:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď