Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc

Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky.

A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou???

Jinak v práci mám dobu neurčitou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana, 06.08.2022 10:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09,08,2022 14:47 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte v zaměstnání pracovní poměr na dobu neurčitou, pak jste nyní zřejmě na rodičovské dovolené, která vám končí až v den 3 narozenin dítěte.

Během rodičovské dovolené, vás zaměstnavatel nemůže propustit (kromě specifických výjimek). Tím, že jste nadále zaměstnaná, byste také měla splňovat všechny podmínky, pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství).

Vzhledem k tomu, že nyní jste již těhotná, tak vám termín porodu bude vycházet někdy +/- na duben/květen 2023 (jen odhad, přesnější termín vám sdělí váš lékař).

Tj. do 30. 3. 2023 můžete být dále na rodičovské dovolené (rodičovská dovolená končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte).

A následně byste zřejmě mohla rovnou nastoupit na mateřskou dovolenou (začátek mateřské dovolené, může být až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu).

Pokud budete v době začátku druhé mateřské dovolené, stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele (což byste s vysokou pravděpodobností měla být), pak máte nárok jak na další mateřskou dovolenou (zřejmě by vám plynule navazovala na rodičovskou dovolenou), tak i na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Výše PPM („mateřské“) na druhé dítě, by byla podobná, jako u prvního dítěte. Vycházelo by se ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte. Končená částka PPM, by se mohla mírně lišit (jiné redukční hranice).

Viz. zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19, odstavec 3:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď