Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

Dobrý den, mám dotaz.

Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele.

Můj dotaz zní:

Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych mohla nastoupit do nové práce? Nebo můžu mít současně dva HPP, i když bych „fyzicky“ pracovala pouze u druhého zaměstnavatele? A jsem stále na rodičovské dovolené.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Alena T., 23.08.2023 16:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.08.2023 20:42 napsal/a:

Dobrý den,

Nic jako „hlavní pracovní poměr“ vlastně ani neexistuje. Tento termín se sice velmi často používá, ale zákon nic takového nezná (něco jiného je hlavní/vedlejší činnost u  OSVČ).

Jako zaměstnanec, máte pouze pracovní poměr, služební poměr, nebo se jedná o dohodu konanou mimo pracovní poměr. Žádné rozlišení na hlavní nebo vedlejší v zákoníku práce není (a ani nikde jinde).

Zaměstnanec, může mít neomezený počet pracovních poměrů. Pokud by to dávalo nějaký reálný smysl, tak můžete mít klidně i 10 pracovních poměrů současně.

Dva souběžné pracovní poměry, tedy nejsou nic zakázaného, a ve výsledku ani nic výjimečného.

Abyste mohla začít pracovat pro jiného zaměstnavatele během rodičovské dovolené, tak zcela určitě není nutné dávat výpověď.

Během rodičovské dovolené, může pracovat na nějaké brigádě (dohoda DPP nebo DPČ), nebo i v klasickém pracovním (či služebním) poměru. Nebo i podnikat. Není žádné omezení na výši příjmu.

Je zde pouze jedno omezení, které se vztahuje k vašemu aktuálnímu zaměstnání (kde máte rodičovskou dovolenou).

V zákoníku práce je stanoveno omezení, kdy zaměstnanec může potřebovat souhlas zaměstnavatele, pokud chce souběžně pracovat v jiném zaměstnání nebo podnikat jako OSVČ.

Viz paragraf 304, zákoník práce:

§ 304

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. 

(2) Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů. 

(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. 

(4) Ustanovení odstavců 2 a 3 se použijí, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.

Pokud byste chtěla během rodičovské dovolené pracovat u „konkurence“, pak potřebuje souhlas zaměstnavatele (výjimkou je například pedagogická činnost).

Jinak můžete i během rodičovské dovolené, pracovat bez omezení. Na rodičovský příspěvek, nebo na další aspekty spojené s rodičovskou, by to nemělo mít žádný negativní vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď