Konec smlouvy a nástup na mateřskou dovolenou

Dobrý den,

31. 8. mi končí smlouva na dobu určitou. Na konci září budu nastupovat na mateřskou dovolenou.

Chci se proto zeptat, jak mám postupovat během měsíce, kdy budu bez práce?

Musím se přihlásit na úřad práce jako nezaměstnaná? Úřad práce za mě poté bude platit sociální a zdravotní pojištění nebo si pojištění musím platit sama?

Je případně jiná, výhodnější varianta, jak postupovat?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra G., 12.07.2023 6:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.07.2023 21:21 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám na konci srpna končí pracovní poměr, pak v září pravděpodobně nebudete nastupovat na mateřskou dovolenou.

Mateřská dovolené (volno v zaměstnání), se týká pouze zaměstnanců. Pokud budete v září nezaměstnaná, tak ani nemůžete nastoupit na mateřskou dovolenou.

Něco jiného je, že na konci září, zřejmě budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jedná se o finanční dávku, vyplácenou ČSSZ na základě nemocenského pojištění.

Na PPM je nárok i po skončeném zaměstnání (ochranná doba je až 180 dní). Začátek PPM je stejný, jako případný začátek mateřské dovolené – tj. 6 – 8 týdnů před porodem.

Po skončení zaměstnání, se můžete jít zaevidovat na Úřad práce. Pokud jsou splněny příslušné podmínky, mohl by být nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Za nezaměstnané (v evidenci ÚP), platí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění za nezaměstnané nikdo neplatí. Doba na ÚP, se ale může započítat, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Jít se zaregistrovat na Úřad práce po skončení zaměstnání, ale není povinné. Je to pouze dobrovolná možnost.

Pokud budete nezaměstnaná pouze část měsíce (od vzniku nároku na PPM, budete spadat mezi pojištěnce, za které platí ZP stát), tak je otázka zda se vám bude chtít řešit Úřad práce.

Zdravotní pojištění, byste si musela platit sama jen v případě, že byste po celý kalendářní měsíc nebyla na Úřadu práce, nepracovala, nepodnikala a ani by za vás ZP neplatil stát.

Pokud ale budete mít alespoň malou část měsíce nějak „pokrytou“, tak si ZP nemusíte platit sama (sociální pojištění to má jinak, to si sama nemusíte platit nikdy – existuje pouze dobrovolné důchodové pojištění, ale to u vás asi nemá smysl řešit).

Případně můžete být po skončení zaměstnání v pracovní neschopnosti (s ohledem na to, že prvních 14 dní platí nemocenskou zaměstnavatel, je lepší neschopenku zahájit 2 týdny před ukončením pracovního poměru).

Na nemocenskou je nárok i po skončení zaměstnání (u vás by to bylo až do začátku PPM, pak by se neschopenka ukončovala).

Zdravotní pojištění platí stát (za osoby v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky). Pracovní neschopnost po skončení zaměstnání se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.

U neschopenky je ale omezení v podobě vycházek. I kdyby to byla neschopenka z důvodu rizikového těhotenství (kdy je žena často fakticky zdravá, pouze existuje riziko), tak u neschopenky mohou být vycházky jen na 6 hodin denně (v době od 7 do 19).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď