Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

Dobrý den,

Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu.

Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou?

Předem děkuji

Dotaz poslal/a: Karin B., 14.11.2023 13:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.11.2023 14:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud státní svátek připadá na pracovní den (nebo na den, ve který by měl mít zaměstnanec směnu), pak je nárok na náhradu mzdy (pokud zaměstnanec v tento den z důvodu svátku nepracuje) nebo případně na příplatek za práci ve svátek (pokud zaměstnanec v tento den pracuje).

Náhrada mzdy za státní svátek (který připadá na obvyklý pracovní den zaměstnance) je ve výši průměrného výdělku. Za svátek v listopadu, se bude jednat o průměrný výdělek za 3 kalendářní čtvrtletí (průměr za měsíce července až září) – viz kalkulačka, kolik je náhrada mzdy za svátek.

Pokud byste ale 17. listopadu opravdu pracovala, pak je nárok na běžnou mzdu za odvedenou práci a k tomu na příplatek za práci ve svátek.

Resp. zaměstnavatel vám může poskytnout náhradní volno za práci ve svátek, nebo se s vámi domluvit, že místo náhradního volno, dostanete příplatek, který je minimálně ve výši z průměrného výdělku (tj. za práci ve svátek, je nárok na „dvojnásobnou“ mzdu).

Viz. Zákoník práce, paragraf 115:

§ 115 Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek

(1) Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. 

(2) Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna. 

(3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

Pokud by vám ale na 17. listopadu měla vycházet ještě neschopenka, pak není nárok na náhradu mzdy za svátek. Protože byste kvůli neschopence v tento den nepracovala, tak se nevyplácí náhrada za svátek, byl by ale nárok na náhradu mzdy za nemoc, za neodpracované hodiny.

Pokud vám to vychází tak, že neschopenka končí ve čtvrtek 16. listopadu, tak máte nárok na náhradu mzdy za svátek 17. listopadu. Protože pokud by v ten den nebyl státní svátek, tak byste normálně šla do práce. To, že vám následně navazuje dovolená, nehraje žádnou roli. Dovolenou budete čerpat od pondělí 20. listopadu a se svátkem to nijak nesouvisí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení pracovního poměru – na co mám nárok?

-

Dobrý den, dne 6. 10. mi byla dána výpověď ze zaměstnání, v ten samý den jsem nastoupila na pracovní neschopnost. Pracovní smlouva končí a na nemocenské dávky nemám nárok? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď