Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

Dobrý den, prosím o radu.

Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena.

Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Pavla, 05.11.2023 23:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.11.2023 16:01 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokládám, že máte v zaměstnání pracovní poměr na dobu určitou, který vám bude končit na konci listopadu 2023.

Pokud by to byla smlouva na dobu neurčitou a vy jste nyní byla ve výpovědní době, pak by to bylo jiné (při neschopence ve výpovědní době, se může výpovědní doba přerušit, a pracovní poměr tak končí později).

Po skončení zaměstnání na dobu určitou (končí, i když jste na neschopence, nebo když jste těhotná), můžete být i nadále v pracovní neschopnosti a budete mít i nadále nárok na nemocenské dávky.

Prvních 14 dní vám nemocenskou platí firma, od 15 dne platí nemocenskou stát (ČSSZ). Na nemocenské dávky, může být nárok až 380 kalendářních dní, od začátku neschopenky.

O případném ukončení neschopenky, rozhoduje váš lékař. Záleží tedy na zdravotních důvodech. Pokud bude i nadále nějaký relevantní důvod, pak můžete být na neschopence i velmi dlouhou dobu.

Co se týká případného nároku na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), tak bude záležet i na tom, na kdy vám bude vycházet termín porodu.

Nárok na mateřskou vzniká v době 8 až 6 týdnů, před očekávaným termínem porodu. K tomuto datu, musíte splňovat požadované podmínky.

Jednou z podmínek pro nárok na PPM je být buď zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), nebo být alespoň v ochranné době. Ochranná doba pro nárok na mateřskou je až 180 dní, po skončení zaměstnání.

Pokud jste při ukončení pracovního poměru již těhotná, tak máte na mateřskou (PPM) nárok, pokud je nástup do 180 kalendářních dní, od ukončení zaměstnání. V ochranné době, byste tedy měla být do 29. 5. 2024.

Očekávaný termín porodu, by vám měl sdělit váš lékař. Termín porodu, se obvykle stanovuje nejpozději před koncem prvního trimestru. Následně se pak dá poměrně jednoduše vypočítat, na kdy vám vychází nástup na mateřskou, a jestli to bude ještě v ochranné době.

Pokud to bude ještě během ochranné doby (což zřejmě asi bude), pak byste měla mít nárok na PPM podle běžných podmínek. Pokud by vám začátek PPM vycházel až po uplynutí ochranné doby, pak by na PPM nebyl nárok. Musela byste jedině nastoupit ještě do nějakého jiného zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď