Nemocenská a mateřská po skončení zaměstnání na dobu určitou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na moji situaci.

Zjistila jsem, že jsem těhotná, ale k poslednímu srpnu mi končí pracovní smlouva. Jelikož mám práci, kde to s bříškem nebudu zvládat, takže bych chtěla jít na nemocenskou.

Když mi smlouvu neprodlouží, budu dostávat peníze z nemocenské, a jak by to pak bylo s mateřskou?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika, 29.06.2023 12:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.07.2023 21:08 napsal/a:

Dobrý den,

Pracovní poměr na dobu určitou, je jedním z mála případů, kdy můžete skončit jako nezaměstnaná, i když jste těhotná (v řadě dalších případů, je zde ochrana pro těhotné ženy – zákaz výpovědi během těhotenství/mateřské/rodičovské).

Na prodloužení pracovního poměru, sjednaného na dobu určitou, není žádný zákonný nárok. Je to čistě na rozhodnutí zaměstnavatele. Nemusí ani nijak zdůvodňovat, proč se rozhodl pracovní poměr na dobu určitou neprodloužit.

Co se týká nemocenské (neschopenka například z důvodu rizikového těhotenství), pak na ni máte nárok, pokud začne ještě během pracovního poměru, nebo nejpozději do 7 kalendářních dní, od skončení zaměstnání.

Náhrada mzdy za nemoc (nemocenská od zaměstnavatele během prvních 14 dní na neschopence), je vyplácena jen v době, kdy jste zaměstnaná. Na nemocenské dávky (od 15 dne neschopenky), je nárok i po skončení zaměstnání.

Pokud vám pracovní poměr na dobu určitou skončí během vaší neschopenky (rizikové těhotenství), pak se pro vás v zásadě nic nemění. I nadále (po skončení zaměstnání), budete mít nárok na nemocenské dávky – až do porodu, resp. do doby, než případně bude nárok na mateřskou (PPM).

Zdravotní pojištění za vás během neschopenky (s nárokem na nemocenské dávky) platí stát. Doba se vám započítá i jako náhradní doba důchodového pojištění.

Po celou dobu neschopenky, pro vás současně platí všechna omezení spojená s pracovní neschopností (povinnost řídit se pokyny lékaře, vycházky maximálně na 6 hodin denně, atd.).

Co se týká případného nároku na mateřskou (PPM), tak záleží na tom, zda u vás budou splněny všechny podmínky.

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíte mít k datu nástupu na mateřskou, alespoň 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění, za poslední dva roky.

Pokud jste v současném zaměstnání alespoň těchto 270 dní (resp. pokud to bude minimálně 270 dní při ukončení zaměstnání), pak je tato podmínka splněna, i když následně budete nějakou dobu bez zaměstnání a v pracovní neschopnosti. Případně se může zohlednit i doba nějakého předchozího zaměstnání (pokud byste v aktuálním pracovala jen kratší dobu).

Další podmínkou je - být zaměstnaná v době nástupu na mateřskou (6 – 8 týdnů před termínem porodu), nebo být alespoň v ochranné době. Ochranná doba pro mateřskou je až 180 dní.

Pokud vám současné zaměstnání bude trvat alespoň 180 kalendářních dní (nepíšete, jak dlouho jste zaměstnaná), tak po skončení zaměstnání (v srpnu) bude následovat ochranná doba 180 kalendářních dní (tj. cca do konce února 2024).

Pokud by ale aktuální zaměstnání trvalo kratší dobu, než 180 dní, pak je i ochranná doba adekvátně kratší.

Bude-li vám vycházet termín nástupu na mateřskou, ještě během ochranné doby, pak byste měla mít nárok na PPM za stejných podmínek, jako byste byla stále zaměstnaná.

Vzhledem k tomu, že už jste těhotná, a pracovní poměr vám končí až za 2 měsíce, a současně je nástup na PPM už 8 týdnů před porodem, tak se domnívám, že by vám to mělo vycházet (pokud u vás platí ochranná doba 180 dní).

Jakmile budete znát předpokládaný termín porodu (sdělí vám váš lékař), tak si můžete snadno spočítat, kdy vám vychází termín nástupu na mateřskou. A pak si jen zkontrolovat, že je to do 180 dní, od ukončení pracovního poměru.

Pokud budete mít nárok na PPM, tak vám v příslušné době (cca 2 měsíce před porodem), váš lékař vystaví žádost, kterou pak předáváte svému poslednímu zaměstnavateli (ten doplňuje údaje nezbytné pro výpočet mateřské a odesílá na ČSSZ).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď