Nemocenská v jedné ze dvou prací – kontrola

Dobrý den, mám dvě práce s částečným úvazkem.

Z důvodu úrazu nohy jsem PN, avšak pouze v jedné z nich, ve které mám v pracovní náplni vedení automobilu.

Ve druhé práci však vykonávám administrativní činnost a v práci na PC nemám žádné překážky.

Doba léčení je několik měsíců. Nakolik je možné do druhé práce občas jít, když tam žádnou PN nemám?

Nebo je nutné to sladit s vycházkami v rámci PN z první práce, aby v případě kontroly nebyl problém?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martin, 24.07.02023 22:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.07.2023 18:19 napsal/a:

Dobrý den,

Pracovní neschopnost (neschopenka) se vztahuje ke konkrétnímu zaměstnání. Pokud máte dvě zaměstnání (na částečný úvazek), pak můžete mít neschopenku v obou zaměstnáních nebo jenom v jednom.

V závislosti na tom, o jakou formu pracovního vztahu se jedná (dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti či pracovní nebo služební poměr) a na dalších podmínkách, může být případně nárok na nemocenskou z obou zaměstnání.

Nebo je možné mít neschopenku (a nemocenskou) jenom pro jedno zaměstnání, a to druhé dále vykonávat.

Během neschopenky, není možné vykonávat zaměstnání, pro které je vystavena neschopenka. Není ani možné vykonávat stejnou pracovní činnost, pro stejného zaměstnavatele (tj. není možný přivýdělek/brigáda na dohodu pro stejného zaměstnavatele, pokud by to měl být výkon stejné pracovní činnosti).

Jiné zaměstnání, nebo případně i jinou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele (například na dohodu), ale je možné vykonávat i během neschopenky.

Možnost pracovat během neschopenky, ale máte pouze, pokud to není v rozporu s pokyny lékaře, a pokud tím nedojde k porušení léčebného režimu.

Během neschopenky, máte povinnost dodržovat léčebný režim. To zahrnuje jak dodržování povolených vycházek, tak i dalších pokynů vašeho lékaře.

V případě, že je druhá práce administrativního charakteru, tak zřejmě nebude problém s výkonem takové činnosti ve vztahu k vašemu zdravotnímu stavu (něco jiného by bylo, pokud by i druhé zaměstnání vyžadovalo nějakou náročnější fyzickou aktivitu).

Během neschopenky, ale rozhodně musí být dodržen režim vycházek. Druhou práci, tedy můžete vykonávat jen v době, kdy máte povoleny vycházky, nebo případně můžete pracovat z domu.

Pokud potřebujete do druhého zaměstnání občas zajít, pak je to možné jen v době, kdy vám lékař povolil vycházky (pokud vám je povolil).

Jinak byste se měl ve druhém zaměstnání domluvit, že během neschopenky budete pracovat převážně z domu (pokud je to možné).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď