Nemocenská v jedné ze dvou prací – kontrola

Dobrý den, mám dvě práce s částečným úvazkem.

Z důvodu úrazu nohy jsem PN, avšak pouze v jedné z nich, ve které mám v pracovní náplni vedení automobilu.

Ve druhé práci však vykonávám administrativní činnost a v práci na PC nemám žádné překážky.

Doba léčení je několik měsíců. Nakolik je možné do druhé práce občas jít, když tam žádnou PN nemám?

Nebo je nutné to sladit s vycházkami v rámci PN z první práce, aby v případě kontroly nebyl problém?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martin, 24.07.02023 22:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.07.2023 18:19 napsal/a:

Dobrý den,

Pracovní neschopnost (neschopenka) se vztahuje ke konkrétnímu zaměstnání. Pokud máte dvě zaměstnání (na částečný úvazek), pak můžete mít neschopenku v obou zaměstnáních nebo jenom v jednom.

V závislosti na tom, o jakou formu pracovního vztahu se jedná (dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti či pracovní nebo služební poměr) a na dalších podmínkách, může být případně nárok na nemocenskou z obou zaměstnání.

Nebo je možné mít neschopenku (a nemocenskou) jenom pro jedno zaměstnání, a to druhé dále vykonávat.

Během neschopenky, není možné vykonávat zaměstnání, pro které je vystavena neschopenka. Není ani možné vykonávat stejnou pracovní činnost, pro stejného zaměstnavatele (tj. není možný přivýdělek/brigáda na dohodu pro stejného zaměstnavatele, pokud by to měl být výkon stejné pracovní činnosti).

Jiné zaměstnání, nebo případně i jinou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele (například na dohodu), ale je možné vykonávat i během neschopenky.

Možnost pracovat během neschopenky, ale máte pouze, pokud to není v rozporu s pokyny lékaře, a pokud tím nedojde k porušení léčebného režimu.

Během neschopenky, máte povinnost dodržovat léčebný režim. To zahrnuje jak dodržování povolených vycházek, tak i dalších pokynů vašeho lékaře.

V případě, že je druhá práce administrativního charakteru, tak zřejmě nebude problém s výkonem takové činnosti ve vztahu k vašemu zdravotnímu stavu (něco jiného by bylo, pokud by i druhé zaměstnání vyžadovalo nějakou náročnější fyzickou aktivitu).

Během neschopenky, ale rozhodně musí být dodržen režim vycházek. Druhou práci, tedy můžete vykonávat jen v době, kdy máte povoleny vycházky, nebo případně můžete pracovat z domu.

Pokud potřebujete do druhého zaměstnání občas zajít, pak je to možné jen v době, kdy vám lékař povolil vycházky (pokud vám je povolil).

Jinak byste se měl ve druhém zaměstnání domluvit, že během neschopenky budete pracovat převážně z domu (pokud je to možné).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď