Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce.

Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat.

Je tedy možné mít neschopenku jen na ten úklid? Nebo jak byste mi doporučili postupovat, když nechci dávat výpověď?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Lucie B., 25.08.2023 3:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.08.2023 18:16 napsal/a:

Dobrý den,

Pracovní neschopnost (neschopenka) se vztahuje ke konkrétnímu zaměstnání. S ohledem na váš zdravotní stav, tedy můžete být v pracovní neschopnosti jenom v jednom zaměstnání. Nebo můžete mít dvě neschopenky, pro obě zaměstnání.

Záleží to na vašem zdravotním stavu, a na posouzení vašeho lékaře. Záleží i na tom, jestli je možné skloubit podmínky neschopenky, s výkonem práce v druhém zaměstnání.

Možnost, mít pouze jednu neschopenku (pro zaměstnání kde máte úklid, tj. fyzicky náročnou činnost), byste měla konzultovat se svým lékařem. Ten by měl posoudit, nakolik budete dále schopná vykonávat i druhé zaměstnání.

Pokud budete mít vystavenu neschopenku, pak omezení spojená s touto neschopenkou, budou platit i pro druhé zaměstnání.

U neschopenky, vám lékař může povolit vycházky maximálně na 6 hodin denně a pouze v rozmezí od 7:00 do 19:00.

Delší vycházky, lékař povolit nemůže (nedovoluje mu to zákon; resp. existuje i možnost individuálních vycházek, ale ta se netýká „běžných“ pacientů; týká se to závažných onemocnění s náročným léčebným režimem, jako jsou například onkologické případy, apod.).

Pokud budete mít neschopenku pro jedno zaměstnání (úklid), tak to druhé zaměstnání (kancelářská práce), můžete vykonávat pouze v době, kdy budete mít povoleny vycházky.

Mimo dobu vycházek, musíte být doma. Případně je pochopitelně možné, abyste druhé zaměstnání (kancelářskou práci), vykonávala z domu (home-office). Pokud tedy zaměstnavatel nabízí možnost pracovat na dálku.

Pokud není možné skloubit vycházky a práci ve druhém zaměstnání, pak můžete mít vystaveny dvě neschopenky, pro obě zaměstnání.

Pokud budou u obou zaměstnání splněny příslušné podmínky, tak může být nárok i na vyšší nemocenskou (z obou zaměstnání).

Není tedy nutné dávat výpověď, stačí si nechat vystavit neschopenku pro obě práce. Nebo tu druhou práci vykonávat v době vycházek nebo z domu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v důchodu – nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání

-

Jsem v důchodu a pracuji dál, smlouva na dobu neurčitou. Onemocněl jsem a jsem v pracovní neschopnosti. Pokud bych teď ukončil pracovní poměr třeba dohodou, budu dál dostávat nemocenskou až do ukončení pracovní neschopnosti?

Zobrazit odpověď