Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit.

Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023.

Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i u předchozího zaměstnavatele?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Adéla, 07.09.2023 15:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.09.2023 17:47 napsal/a:

Dobrý den,

Každý zaměstnanec, může mít sjednáno neomezené množství pracovních poměrů. Nebo různé kombinace pracovního poměru a dohody o práci konané mimo pracovní poměr (DPP nebo DPČ).

Zákoník práce vás v zásadě nijak nelimituje. Ve výsledku je tak možné mít (a vykonávat) i práci ve dvou pracovních poměrech, pro dva různé zaměstnavatele.

Během rodičovské dovolené (a v době, kdy pobíráte rodičovský příspěvek), také není žádné omezení možnosti pracovat. Můžete pracovat v pracovním nebo služebním poměru, podnikat jako OSVČ, nebo mít nějakou brigádu/přivýdělek na dohodu DPP nebo DPČ.

Tj. i během rodičovské dovolené u jednoho zaměstnavatele (zaměstnání A), může pracovat buď pro stejného zaměstnavatele (kde máte zaměstnání A). V takovém případě by to ale muselo být formou DPP nebo DPČ (nebo pokud byste pracovala na plný úvazek, a pak už by se dále nejednalo o rodičovskou dovolenou, byť by vám nadále zůstal nárok na rodičovský příspěvek).

Nebo během rodičovské dovolené, můžete pracovat i pro jiného zaměstnavatele (zaměstnání B). A to jak formou pracovního nebo služebního poměru, tak i formou práce na dohodu DPP nebo DPČ.

Je zde pouze jedno omezení, které vyplývá z vašich závazků vůči zaměstnavateli A. Během trvání pracovního poměru (firma A), můžete pracovat v jiném zaměstnání (firma B), pouze se souhlasem stávajícího zaměstnavatele.

Toto omezení platí pro případy, kdy předmět činnosti firmy A je stejný jako předmět činnosti firmy B. Je to jakási ochrana pro zaměstnavatele, před „vynášením firemního know-how“ ke konkurenci.

Toto omezení neplatí pro případy, kdy mají zaměstnavatelé odlišné obory podnikání. A nevztahuje se ani na pedagogickou nebo vědeckou činnost.

Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 304:

§ 304

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. 

(2) Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů. 

(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti

(4) Ustanovení odstavců 2 a 3 se použijí, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak. 

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď