Ukončení RD a nástup na MD

Dobry den, prosím Vás o odpověď na dotaz:

Dne 31. 5. 2023 mi skončila RD (zkráceni a vyplaceni 300tis). Na MD s druhým dítětem jsem nastoupila 6. 6. 2023.

Je problém, že těch 5 dni „nikde nejsem“?? Mám smlouvu na dobu neurčito.

Děkuji předem za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana, 06.07.2023 21:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.07.2023 16:23 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě odlišné věci:

Rodičovská dovolená = v souvislosti s narozením dítětem, máte v zaměstnání nárok na rodičovskou dovolenou. RD začíná po skončení mateřské dovolené (prvních 28 nebo 37 týdnů; MD začíná už před porodem), a končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Můžete si případně nahlásit i kratší dobu rodičovské, než do 3 roků.

Rodičovský příspěvek = jedná se o sociální dávku, kterou vyplácí Úřad práce rodičům, kteří pečují o malé dítě. Na rodičovský příspěvek může být nárok až do 4 roků (v roce 2024 se má měnit na 3 roky). Nebo případně do doby než je vyčerpána celá částka 300 000 Kč (v roce 2024 se má zvýšit na 350 000 Kč). Případně do doby, než vznikne nárok na další mateřskou.

Pokud vám k 31. 5. 2023 skončil nárok na rodičovský příspěvek, pak to neznamená, že by vám tím automaticky skončila i rodičovská dovolená.

Tyto dvě věci, jsou na sobě nezávislé. Můžete být na rodičovské dovolené (až do 3 roků dítěte), aniž byste pobírala rodičovský příspěvek. Stejně tak je možné pobírat rodičovský příspěvek a při tom nebýt na rodičovské dovolené (nárok na RP, je i po návratu do zaměstnání, apod.).

Nevím, kolik roků je prvnímu dítěte, a jak máte nahlášenou dobu rodičovské dovolené v zaměstnání (do 3 narozenin dítěte je maximum, můžete mít nahlášenou i kratší dobu RD).

Po dobu, kdy jste příjemcem rodičovského příspěvku, nebo i během doby, kdy jste na rodičovské dovolené, za vás zdravotní pojištění platí stát (stačí splnit jedno z toho).

Povinnost, platit si sama zdravotní pojištění, vzniká až ve chvíli, kdy po celý měsíc nejste zaměstnaná (ZP platí zaměstnavatele) a ani po celý měsíc nespadáte do žádné z kategorií, za které platí ZP stát.

Sociální pojištění, za vás během RD nikdo neplatí. Doba péče o dítě (až do jeho 4 roků), se ale započítá, jako náhradní doba důchodového pojištění. Tj. zde také není co řešit.

Jediné, co by bylo potřeba řešit, je situace, kdy by prvnímu dítěti, byly 31. 5. 2023 3 roky (3 narozeniny). To by pak znamenalo, že vám opravdu skončila rodičovský dovolená a od 1. 6. 2023 jste se měla vrátit zpět do zaměstnání. Nepředpokládám ale, že by to byl váš případ.

„Těch 5 dní“, které zmiňujete v dotazu, jste dle mého byla stále na rodičovské dovolené. Předpokládám, že jste druhou mateřskou řešila v zaměstnání, a zaměstnavatel by vás myslím upozornil, pokud by vám končila první RD ještě před začátkem druhé MD.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď