Ukončení zaměstnání dohodou během rodičovské dovolené a nástup do nové práce

Dobrý den, mám otázku.

Jsem na rodičovské dovolené, jsem stále zaměstnaná.

Když bych chtěla od současného zaměstnavatele odejít dejme tomu k 31. 8. 2023 (dohodou) a od 1. 9. 2023 se nechat zaměstnat u jiného zaměstnavatele na HPP, je to možné?

A mohu normálně pracovat a dále pobírat rodičovskou? Dítě nechodí nikam do jeslí, byl by doma s babičkou.

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Monika, 03.08.2023 10:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.08.2023 19:22 napsal/a:

Dobrý den,

Během rodičovské dovolené, vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď z běžných důvodů, jako je například nadbytečnost, apod. Není ale žádné omezení, proč by pracovní poměr nemohl být ukončen dohodou (nebo výpovědí ze strany zaměstnance).

Pokud se v zaměstnání domluvíte na ukončení pracovního poměru k 31. 8. 2023, pak je to možné. Stejně tak je možné, abyste následně nastoupila do nového zaměstnání, od zvoleného data.

Rodičovský příspěvek, který nyní pobíráte a který zřejmě budete pobírat i dále, nijak nesouvisí s tím, jestli jste/nejste na rodičovské dovolené. Na rodičovský příspěvek, máte nárok z důvodu péče o dítě.

Pro dítě musí být zajištěna řádná celodenní péče. Péči ale nemusíte zajišťovat vy osobně. Stačí, pokud se o dítě stará nějaká jiná zletilá osoba. Pokud o dítě bude pečovat babička, pak je vše v pořádku. Stejně tak by se o dítě mohla starat chůva nebo nějaká jiná osoba.

Dítě by případně mohlo chodit i do školky, do jeslí nebo jiného podobného zařízení. Pak by ale bylo omezení, že dítě může být ve školce/v jeslích maximálně 92 hodin měsíčně.

Na rodičovský příspěvek, máte nárok, i když budete chodit do zaměstnání a budete dostávat výplatu.

Výše příjmu, nebo forma pracovního vztahu, ale nehraje roli (je jedno jestli budete mít pracovní poměr na plný úvazek, nebo jen částečný úvazek, nebo jen nějakou práci na dohodu DPP nebo DPČ).

Změnu (ukončení rodičovské dovolené a nástup do nového zaměstnání) ani není potřeba nikam hlásit. Úřad práce (který vám platí rodičovskou), to „nezajímá“. A na zdravotní pojišťovnu nahlásí změnu nový zaměstnavatel.

Na rodičovský příspěvek, budete mít nárok do vyčerpání celé částky (300 000 Kč) nebo do doby, než bude mít dítě 4 roky (podle toho, co nastane dříve).

Na nástupu do nového zaměstnání, pro vás budou platit stejné podmínky, jako pro běžného zaměstnance. Máte nárok na dovolenou, nemocenskou, atd.

Aktuálně se schvaluje novela zákoníku práce, která by měla přinést pro rodiče malých dětí (do 9 roků, i nárok na home-office. Ta ale začne platit zřejmě až někdy na podzim 2023.

Pokud bude dítě nemocné, tak můžete mít nárok na ošetřovné (v době, kdy bude vyplácen rodičovský příspěvek, ale máte na ošetřovné nárok jenom vy, manžel/partner nebo babička, by na OČR nárok neměli).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM u druhého dítěte při zkráceném úvazku

-

Dobrý den, měla bych dotaz, jelikož z práce i ČSSZ mi dali jiné odpovědi. Jsem na rodičovské dovolené, dítě je dvouleté. Od jejich 7 měsíců jsem se vrátila do práce na částečný úvazek 0.2 formou dodatku k původní smlouvě. Nyní uvažujeme nad druhým dítětem, ale nevím, jak je to s PPM. Nyní mám samozřejmě plat […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka a PPM a skončení rodičovské

-

Dobrý den, v červnu 2023 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek na první dítko a rodičovská dovolená stále běží (v zaměstnání jsem nahlásila do 3 let věku 19. 5. 2024), ale pátrala jsem, když tedy jsem si oficiálně vyčerpala rodičovský příspěvek, jak mám postupovat dál. Na pojišťovně jsem se ptala, že se mám obrátit na svého zaměstnavatele. […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď