Ukončení zaměstnání dohodou během rodičovské dovolené a nástup do nové práce

Dobrý den, mám otázku.

Jsem na rodičovské dovolené, jsem stále zaměstnaná.

Když bych chtěla od současného zaměstnavatele odejít dejme tomu k 31. 8. 2023 (dohodou) a od 1. 9. 2023 se nechat zaměstnat u jiného zaměstnavatele na HPP, je to možné?

A mohu normálně pracovat a dále pobírat rodičovskou? Dítě nechodí nikam do jeslí, byl by doma s babičkou.

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Monika, 03.08.2023 10:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.08.2023 19:22 napsal/a:

Dobrý den,

Během rodičovské dovolené, vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď z běžných důvodů, jako je například nadbytečnost, apod. Není ale žádné omezení, proč by pracovní poměr nemohl být ukončen dohodou (nebo výpovědí ze strany zaměstnance).

Pokud se v zaměstnání domluvíte na ukončení pracovního poměru k 31. 8. 2023, pak je to možné. Stejně tak je možné, abyste následně nastoupila do nového zaměstnání, od zvoleného data.

Rodičovský příspěvek, který nyní pobíráte a který zřejmě budete pobírat i dále, nijak nesouvisí s tím, jestli jste/nejste na rodičovské dovolené. Na rodičovský příspěvek, máte nárok z důvodu péče o dítě.

Pro dítě musí být zajištěna řádná celodenní péče. Péči ale nemusíte zajišťovat vy osobně. Stačí, pokud se o dítě stará nějaká jiná zletilá osoba. Pokud o dítě bude pečovat babička, pak je vše v pořádku. Stejně tak by se o dítě mohla starat chůva nebo nějaká jiná osoba.

Dítě by případně mohlo chodit i do školky, do jeslí nebo jiného podobného zařízení. Pak by ale bylo omezení, že dítě může být ve školce/v jeslích maximálně 92 hodin měsíčně.

Na rodičovský příspěvek, máte nárok, i když budete chodit do zaměstnání a budete dostávat výplatu.

Výše příjmu, nebo forma pracovního vztahu, ale nehraje roli (je jedno jestli budete mít pracovní poměr na plný úvazek, nebo jen částečný úvazek, nebo jen nějakou práci na dohodu DPP nebo DPČ).

Změnu (ukončení rodičovské dovolené a nástup do nového zaměstnání) ani není potřeba nikam hlásit. Úřad práce (který vám platí rodičovskou), to „nezajímá“. A na zdravotní pojišťovnu nahlásí změnu nový zaměstnavatel.

Na rodičovský příspěvek, budete mít nárok do vyčerpání celé částky (300 000 Kč) nebo do doby, než bude mít dítě 4 roky (podle toho, co nastane dříve).

Na nástupu do nového zaměstnání, pro vás budou platit stejné podmínky, jako pro běžného zaměstnance. Máte nárok na dovolenou, nemocenskou, atd.

Aktuálně se schvaluje novela zákoníku práce, která by měla přinést pro rodiče malých dětí (do 9 roků, i nárok na home-office. Ta ale začne platit zřejmě až někdy na podzim 2023.

Pokud bude dítě nemocné, tak můžete mít nárok na ošetřovné (v době, kdy bude vyplácen rodičovský příspěvek, ale máte na ošetřovné nárok jenom vy, manžel/partner nebo babička, by na OČR nárok neměli).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď