Vyčerpaná podpůrčí doba – další neschopenka pro novou diagnózu

Dobry den,

dne 1. 8. mi byla ukončena pracovní neschopnost (podpůrčí doba i následně prodloužení 4×3 měsíce). Mezitím mi byl přiznán invalidní důchod 1. stupně.

Můj praktický lékař by mi chtěl vystavit novou neschopenku, na jinou diagnózu. Můj dotaz zní, budu mít v tomto případě nárok na nemocenské dávky?

Děkuju moc odpověď, informaci.

Dotaz poslal/a: Ivana S., 03.8.2023 18:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.8.2023 14:43 napsal/a:

Dobrý den,

maximální základní podpůrčí doba (kdy je nárok na nemocenské dávky), je 380 dní. Tato základní doba může být následně prodloužena. Prodlužuje se o 3 měsíce, maximálně o 350 dní. Další prodloužení už není možné.

Pokud budete mít následně vystavenu další neschopenku (což je možné), tak už to ale s největší pravděpodobností bude bez nároku na nemocenské dávky.

Na začátku neschopenky, se posuzuje předchozích 380 dní. A ze základní podpůrčí doby (380 dní), se odečítají všechny předchozí pracovní neschopnosti (případně i ty, při kterých nebyl nárok na nemocenské dávky), které spadají do období předchozích 380 dní.

Aby byl nárok na dalších 380 dní podpůrčí doby, tak musí být po skončení poslední neschopenky, „odpracováno“ alespoň 190 kalendářních dní (doba účasti na nemocenském pojištění).

Viz paragraf 26, odstavec 2, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.

Máte-li tedy jen krátce po skončení předchozí neschopenky, při které byla vyčerpána celá podpůrčí doba, tak nyní můžete mít nárok na nemocenské dávky, jen po omezenou dobu.

Pokud budete mít po skončení předchozí neschopenky „odpracováno“ 14 dní, pak by byl nárok na nemocenskou, také jenom 14 dní. Pokud budete mít „odpracováno“ 30 dní, tak bude nárok na nemocenskou také jenom 30 dní. A tak dále …

Lékař vám tedy může vystavit další neschopenku, a můžete být v pracovní neschopnosti (což řeší situaci v zaměstnání). Nárok na nemocenské dávky, ale bude omezený, nebo na nemocenskou nebude nárok vůbec.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď