Výpověď + ochranná lhůta pro nárok na PPM

Dobrý den, ráda bych podala v práci, ve které jsem 1,5 roku výpověď. Smlouva mi sice končí v únoru, ale ráda bych skončila dřív z osobních důvodů. Zároveň se s přítelem snažíme o dítě.

Můj dotaz zní, budu mít nárok na PPM, pokud bych otěhotněla např. do 2 měsíců a zároveň budu vedena na ÚP po uplynutí výpovědní lhůty?

Platí pro mě nějaká ochranná lhůta?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Gabriela, 08.08.2023 10:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.08.2023 18:42 napsal/a:

Dobrý den,

Na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), můžete mít nárok i jako nezaměstnaná na ÚP. Bude ale záležet na tom, kdy vám začne těhotenství, a na kdy vám bude vycházet termín porodu (resp. termín případného nástupu na PPM, což je 6 – 8 týdnů před termínem porodu).

Po skončení zaměstnání, může být ochranná doba pro nárok na PPM. Pokud ale při ukončení zaměstnání zatím nejste těhotná, pak je ochranná doba jenom 7 dní.

Pokud by tedy vaše plánované těhotenství začalo až v době, kdy již budete nezaměstnaná a budete vedená v evidenci na Úřadu práce, pak byste na PPM nárok neměla (nárok by mohl vzniknout jen v případě, že byste ještě před porodem nastoupila do nějakého dalšího zaměstnání).

Pokud budete při ukončení pracovního poměru již těhotná, pak je po skončení zaměstnání ochranná doba až 180 dní.

Pak záleží na tom, na kdy přesně vám vychází termín porodu, a z toho vyplývající termín nástupu na PPM. Pokud by to bylo ještě během těchto 180 dní, pak byste měla nárok na PPM za stejných podmínek, jako byste byla stále zaměstnaná.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15, odstavec 2:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Tj. pokud chcete mít nárok na PPM, pak je v zásadě nutné, aby těhotenství začalo ještě v době pracovního poměru (pracovní poměr by měl být ukončen nejdříve v cca 7 – 8 týdnu těhotenství, jinak to s ochrannou dobou pro nárok na PPM nevychází).

Pokud byste byla těhotná ještě během zaměstnání, tak ve výsledku ani nemusíte řešit výpověď, ale mohla byste se domluvit s ošetřující lékařkou na vystavení neschopenky pro rizikové těhotenství, a být pak až do porodu (resp. do začátku PPM) v pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď