Výpověď + ochranná lhůta pro nárok na PPM

Dobrý den, ráda bych podala v práci, ve které jsem 1,5 roku výpověď. Smlouva mi sice končí v únoru, ale ráda bych skončila dřív z osobních důvodů. Zároveň se s přítelem snažíme o dítě.

Můj dotaz zní, budu mít nárok na PPM, pokud bych otěhotněla např. do 2 měsíců a zároveň budu vedena na ÚP po uplynutí výpovědní lhůty?

Platí pro mě nějaká ochranná lhůta?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Gabriela, 08.08.2023 10:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.08.2023 18:42 napsal/a:

Dobrý den,

Na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), můžete mít nárok i jako nezaměstnaná na ÚP. Bude ale záležet na tom, kdy vám začne těhotenství, a na kdy vám bude vycházet termín porodu (resp. termín případného nástupu na PPM, což je 6 – 8 týdnů před termínem porodu).

Po skončení zaměstnání, může být ochranná doba pro nárok na PPM. Pokud ale při ukončení zaměstnání zatím nejste těhotná, pak je ochranná doba jenom 7 dní.

Pokud by tedy vaše plánované těhotenství začalo až v době, kdy již budete nezaměstnaná a budete vedená v evidenci na Úřadu práce, pak byste na PPM nárok neměla (nárok by mohl vzniknout jen v případě, že byste ještě před porodem nastoupila do nějakého dalšího zaměstnání).

Pokud budete při ukončení pracovního poměru již těhotná, pak je po skončení zaměstnání ochranná doba až 180 dní.

Pak záleží na tom, na kdy přesně vám vychází termín porodu, a z toho vyplývající termín nástupu na PPM. Pokud by to bylo ještě během těchto 180 dní, pak byste měla nárok na PPM za stejných podmínek, jako byste byla stále zaměstnaná.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15, odstavec 2:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Tj. pokud chcete mít nárok na PPM, pak je v zásadě nutné, aby těhotenství začalo ještě v době pracovního poměru (pracovní poměr by měl být ukončen nejdříve v cca 7 – 8 týdnu těhotenství, jinak to s ochrannou dobou pro nárok na PPM nevychází).

Pokud byste byla těhotná ještě během zaměstnání, tak ve výsledku ani nemusíte řešit výpověď, ale mohla byste se domluvit s ošetřující lékařkou na vystavení neschopenky pro rizikové těhotenství, a být pak až do porodu (resp. do začátku PPM) v pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď