Změna pobytu na neschopence – pobyt v lázních

Dobrý den, jsem po totální hysterektomii a chci si sama zaplatit pobyt v lázních.

Tak se chci zeptat, jestli lze změnit místo pobytu na neschopence na adresu lázní, do kterých pojedu.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vladislava, 14.07.2023 5:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2023 16:49 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti, je obvykle možná změna místa pobytu, které bylo na začátku neschopenky uvedeno jako místo, kde se během PN budete zdržovat.

O změně místa pobytu ale rozhoduje ošetřující lékař. Ten může změnu místa povolit/zamítnout, v závislosti na vašem zdravotním stavu (například, pokud by váš aktuální pro zdravotní stav, bylo rizikem cestování, pak by lékař změnu nepovolil; nebo pokud by to zdravotní stav vůbec neumožňoval, apod.).

Je v zásadě jedno, jestli chcete jet do lázní, nebo jestli máte v plánu strávit část pracovní neschopnosti například na chalupě, nebo u nějakých příbuzných, kteří se o vás budou starat, atp.

Pokud by se jednalo o pobyt v lázních, který bude součástí všeho léčebného programu, pak ani není potřeba předchozí souhlas lékaře. U léčebně rehabilitačního pobytu v lázních, stačí až následné oznámení o tom, že se pobyt v lázních uskutečnil.

Něco trochu jiného, je změna místa pobytu do zahraničí. I to je během pracovní neschopnosti možné, ale zde by už nestačilo pouze rozhodnutí lékaře.

Pokud byste měla v plánu pobyt v zahraničí, tak zde by si váš lékař nejprve musel vyžádat souhlas z OSSZ.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 56:

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění. O souhlas orgánu nemocenského pojištění podle věty třetí žádá tento orgán ošetřující lékař v elektronické podobě zasláním na elektronickou adresu určenou orgánem nemocenského pojištění; ustanovení § 61 odst. 3 platí zde obdobně. Příslušný orgán nemocenského pojištění sděluje ošetřujícímu lékaři souhlas podle věty třetí v elektronické podobě prostřednictvím informačního systému pojištění, pokud to technické řešení daného informačního systému pojištění umožní.

A dále také platí, že při pobytu v lázních, není potřeba žádat o změnu pobytu (pokud se bude jednat o léčebně rehabilitační pobyt):

(5) O změnu místa pobytu pojištěnec nežádá a ošetřující lékař o ní nerozhoduje v případě, jde-li o změnu místa pobytu v souvislosti s poskytováním lůžkové nebo lázeňské léčebně rehabilitační péče; tuto změnu hlásí pojištěnec ošetřujícímu lékaři při propouštění z lůžkové nebo lázeňské léčebně rehabilitační péče.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď