Změna pobytu na neschopence – pobyt v lázních

Dobrý den, jsem po totální hysterektomii a chci si sama zaplatit pobyt v lázních.

Tak se chci zeptat, jestli lze změnit místo pobytu na neschopence na adresu lázní, do kterých pojedu.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vladislava, 14.07.2023 5:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2023 16:49 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti, je obvykle možná změna místa pobytu, které bylo na začátku neschopenky uvedeno jako místo, kde se během PN budete zdržovat.

O změně místa pobytu ale rozhoduje ošetřující lékař. Ten může změnu místa povolit/zamítnout, v závislosti na vašem zdravotním stavu (například, pokud by váš aktuální pro zdravotní stav, bylo rizikem cestování, pak by lékař změnu nepovolil; nebo pokud by to zdravotní stav vůbec neumožňoval, apod.).

Je v zásadě jedno, jestli chcete jet do lázní, nebo jestli máte v plánu strávit část pracovní neschopnosti například na chalupě, nebo u nějakých příbuzných, kteří se o vás budou starat, atp.

Pokud by se jednalo o pobyt v lázních, který bude součástí všeho léčebného programu, pak ani není potřeba předchozí souhlas lékaře. U léčebně rehabilitačního pobytu v lázních, stačí až následné oznámení o tom, že se pobyt v lázních uskutečnil.

Něco trochu jiného, je změna místa pobytu do zahraničí. I to je během pracovní neschopnosti možné, ale zde by už nestačilo pouze rozhodnutí lékaře.

Pokud byste měla v plánu pobyt v zahraničí, tak zde by si váš lékař nejprve musel vyžádat souhlas z OSSZ.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 56:

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění. O souhlas orgánu nemocenského pojištění podle věty třetí žádá tento orgán ošetřující lékař v elektronické podobě zasláním na elektronickou adresu určenou orgánem nemocenského pojištění; ustanovení § 61 odst. 3 platí zde obdobně. Příslušný orgán nemocenského pojištění sděluje ošetřujícímu lékaři souhlas podle věty třetí v elektronické podobě prostřednictvím informačního systému pojištění, pokud to technické řešení daného informačního systému pojištění umožní.

A dále také platí, že při pobytu v lázních, není potřeba žádat o změnu pobytu (pokud se bude jednat o léčebně rehabilitační pobyt):

(5) O změnu místa pobytu pojištěnec nežádá a ošetřující lékař o ní nerozhoduje v případě, jde-li o změnu místa pobytu v souvislosti s poskytováním lůžkové nebo lázeňské léčebně rehabilitační péče; tuto změnu hlásí pojištěnec ošetřujícímu lékaři při propouštění z lůžkové nebo lázeňské léčebně rehabilitační péče.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď