Pracovní poměr na dobu určitou a proplacení nevyčerpané dovolené

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:

Pracovní smlouva mi končí 30. 9. 2021. Minulý měsíc – 5. 8. 2021, jsem nastoupila na mateřskou.

Mám v práci nevyčerpanou 7 dní dovolené, tudíž jsem se chtěla zeptat, zda mi ji zaměstnavatel proplatí nebo ne?

A také, zda mám nějakou ochrannou lhůtu na mateřské a budu dál zaměstnaná, nebo mi toho 30.6. Pracovní poměr skončí.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika, 16.09.2021 14:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.09.2021 09:47 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní poměr sjednán na dobu určitou, pak končí k datu, které bylo dojednáno v pracovní smlouvě, nebo po uplynutí dojednané doby.

To, že v té době, budete na mateřské dovolené, nehraje žádnou roli. Ochranná doba, se týká pouze pracovního poměru na dobu neurčitou.

U pracovního poměru na dobu neurčitou, vás zaměstnavatel nesmí propustit (kromě velmi specifických výjimek), v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, na mateřské nebo rodičovské dovolené, nebo např. v době, kdy jste těhotná.

U pracovního poměru na dobu určitou, ale taková ochranná doba není. K prodloužení práce na dobu určitou, může dojít jen při vzájemné dohodě obou stran (zaměstnavatel + zaměstnanec).

30. 9. 2021, vám tedy skončí pracovní poměr, a tím současně fakticky skončí i vaše mateřská dovolená.

Dál sice budete doma, a dostávat PPM (peněžitou pomoc v mateřství), nebo následně rodičovský příspěvek, ale již se dále nebude jednat o mateřskou/rodičovskou dovolenou.

Po skončení rodičovského příspěvku, nebo případně i dříve (během jeho čerpání), můžete jít na Úřad práce, a bude vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V případě, že si nyní nemůžete vybrat zbývající dny dovolené, tak vám je zaměstnavatel musí při ukončení zaměstnání proplatit.

Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 222:

§ 222 Náhrada za dovolenou

(1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. 

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. 

(3) Jestliže vznikne zaměstnanci právo na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou nebo její část, tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď