Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

Dobrý den,

prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení?

Může ještě bankovní účet napadnout exekutor?

Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martin V., 23.06.2017 10:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2017 12:03 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že jste podal návrh na zahájení insolvenčního řízení, a soud jej přijal, pak od okamžiku zveřejnění v insolvenčním rejstříku – viz zde: https://isir.justice.cz/isir/common/index.do, již není možné provést exekuci. To v praxi znamená, že exekutor sice může vydat exekuční příkaz, ale nesmí ho již fakticky vykonat. Tedy konkrétně exekutor může vydat příkaz k blokaci finančních prostředků na bankovním účtu, ale banka pak již není oprávněna takto zablokované finanční prostředky, strhnout a odeslat na účet exekutora.

Viz zákon číslo 182/2006 Sb., Zákon o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), paragraf 109:

(1) Se zahájením insolvenčního řízení se spojují tyto účinky:

c) výkon rozhodnutí či exekuci, která by postihovala majetek ve vlastnictví dlužníka, jakož i jiný majetek, který náleží do majetkové podstaty, lze nařídit nebo zahájit, nelze jej však provést. Pro pohledávky za majetkovou podstatou (§ 168) a pohledávky jim na roveň postavené (§ 169) však lze provést nebo vést výkon rozhodnutí či exekuci, která by postihovala majetek náležející do majetkové podstaty dlužníka, na základě rozhodnutí insolvenčního soudu vydaného podle § 203 odst. 5 a s omezeními tímto rozhodnutím založenými. Není-li dále stanoveno jinak, výkon rozhodnutí nebo exekuce se i nadále nařizuje nebo zahajuje a provádí proti povinnému,

Je zřejmé, že banka není v důsledku tohoto ustanovení oprávněna provést exekuční příkaz v tom smyslu, že by po zahájení insolvenčního řízení poukázala prostředky z účtu soudnímu exekutorovi, ale může být sporné, zda blokování prostředků přiřadit k nařízení či provedení.

Pokud jde však o samotnou povinnost banky blokovat prostředky na účtu až do výše uvedené v exekučním příkazu (což plyne z ustanovení § 304 občanského soudního řádu, který se přiměřeně použije i pro exekuční řízení), není v rámci žádného právního předpisu výslovně řečeno, v jaký okamžik má v důsledku insolvenčního řízení dojít k zrušení této blokace a tudíž nezbývá než si vystačit s obecnými pravidly obsaženými v insolvenčním zákoně.

Konkrétně tedy, pokud byste si založil nový bankovní účet, pak mám za to, že exekutor může bance nařídit blokaci finančních prostředků i na tomto novém účtu a banka by finanční prostředky měla zablokovat. V žádném případě už ale banka nemůže provést jejich odeslání exekutorovi.

Jedním z důvodů je i to, že samotné přijetí návrhu na zahájení insolvenčního řízení neznamená, že bude návrh schválen. Pokud bude návrh schválen, pak již není možné exekuci na majetek dlužníka ani zahájit. Pokud by ale soud návrh odmítl, pak exekuce pokračují dál, v tom případě je pak logické, aby měl exekutor možnost znemožnit vám nakládat s majetkem do doby schválení insolvence.

Účet si tedy pochopitelně založit můžete. Ale exekutor vám jej s největší pravděpodobností může nechat zablokovat. Fakticky ale nemohou být takto blokované finanční prostředky použity na úhradu jakékoliv pohledávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce na účet v bance – příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat: Mám účet, na který mi chodí jen příspěvek na bydlení. Může mi exekutor zablokovat účet? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak žádat o ponechání minima po exekuci ze starobního důchodu

-

Dobrý den, bratrovi byl v lednu přiznán starobní důchod, ale je v exekuci. Důchod má minimální, méně než 8 tisíc. Do teď ho dostával, ale nyní mu byl obstaven účet a důchod mu zabavili. Jaký je postup, aby mu nechali nezabavitelnou část. Na sociálce mu neporadili. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské – kolik mi má zůstat?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážek insolvence z nemocenské. Marodím od 25. 2. 2022, za měsíc březen mi přišla ještě náhrada mzdy od zaměstnavatele za 8 dní. Částka byla 5360 Kč a zbytek mi přišlo s OSSZ za zbytek měsíce. Tedy od 11. 3. do 31. 3. 2022. A částka je pouze 3411 Kč. Insolvenčnímu […]

Zobrazit odpověď