Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

Dobrý den,

prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení?

Může ještě bankovní účet napadnout exekutor?

Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martin V., 23.06.2017 10:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2017 12:03 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že jste podal návrh na zahájení insolvenčního řízení, a soud jej přijal, pak od okamžiku zveřejnění v insolvenčním rejstříku – viz zde: https://isir.justice.cz/isir/common/index.do, již není možné provést exekuci. To v praxi znamená, že exekutor sice může vydat exekuční příkaz, ale nesmí ho již fakticky vykonat. Tedy konkrétně exekutor může vydat příkaz k blokaci finančních prostředků na bankovním účtu, ale banka pak již není oprávněna takto zablokované finanční prostředky, strhnout a odeslat na účet exekutora.

Viz zákon číslo 182/2006 Sb., Zákon o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), paragraf 109:

(1) Se zahájením insolvenčního řízení se spojují tyto účinky:

c) výkon rozhodnutí či exekuci, která by postihovala majetek ve vlastnictví dlužníka, jakož i jiný majetek, který náleží do majetkové podstaty, lze nařídit nebo zahájit, nelze jej však provést. Pro pohledávky za majetkovou podstatou (§ 168) a pohledávky jim na roveň postavené (§ 169) však lze provést nebo vést výkon rozhodnutí či exekuci, která by postihovala majetek náležející do majetkové podstaty dlužníka, na základě rozhodnutí insolvenčního soudu vydaného podle § 203 odst. 5 a s omezeními tímto rozhodnutím založenými. Není-li dále stanoveno jinak, výkon rozhodnutí nebo exekuce se i nadále nařizuje nebo zahajuje a provádí proti povinnému,

Je zřejmé, že banka není v důsledku tohoto ustanovení oprávněna provést exekuční příkaz v tom smyslu, že by po zahájení insolvenčního řízení poukázala prostředky z účtu soudnímu exekutorovi, ale může být sporné, zda blokování prostředků přiřadit k nařízení či provedení.

Pokud jde však o samotnou povinnost banky blokovat prostředky na účtu až do výše uvedené v exekučním příkazu (což plyne z ustanovení § 304 občanského soudního řádu, který se přiměřeně použije i pro exekuční řízení), není v rámci žádného právního předpisu výslovně řečeno, v jaký okamžik má v důsledku insolvenčního řízení dojít k zrušení této blokace a tudíž nezbývá než si vystačit s obecnými pravidly obsaženými v insolvenčním zákoně.

Konkrétně tedy, pokud byste si založil nový bankovní účet, pak mám za to, že exekutor může bance nařídit blokaci finančních prostředků i na tomto novém účtu a banka by finanční prostředky měla zablokovat. V žádném případě už ale banka nemůže provést jejich odeslání exekutorovi.

Jedním z důvodů je i to, že samotné přijetí návrhu na zahájení insolvenčního řízení neznamená, že bude návrh schválen. Pokud bude návrh schválen, pak již není možné exekuci na majetek dlužníka ani zahájit. Pokud by ale soud návrh odmítl, pak exekuce pokračují dál, v tom případě je pak logické, aby měl exekutor možnost znemožnit vám nakládat s majetkem do doby schválení insolvence.

Účet si tedy pochopitelně založit můžete. Ale exekutor vám jej s největší pravděpodobností může nechat zablokovat. Fakticky ale nemohou být takto blokované finanční prostředky použity na úhradu jakékoliv pohledávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. […]

Zobrazit odpověď

Uzavření manželství v insolvenci

-

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci. Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali. A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě??? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď