Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v době těhotenství

Dobrý den,

prosím o zhodnocení mojí situace, zda mi bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud jsem u zaměstnavatele začala pracovat od 15. 7. 2016 na dohodu o provedení práce, kdy jsem si vydělala do konce měsíce července jen 4500 hrubého.

A od toho dalšího měsíce jsem dostala novou smlouvu u stejného zaměstnavatele na dohodu o pracovní činnosti od 15. 8. 2016. Tento pracovní poměr mi bude končit 30. 6. 2017.

V posledních dvou letech jsem nikde jinde na hlavní pracovní poměr nepracovala, pouze DPP. Dostala bych nějakou podporu v nezaměstnanosti, kdybych šla na pracovní úřad od 1. 7. 2017?

Nebo musím ještě napracovat další měsíc, aby mi dali podporu?

Ještě podotýkám, že jsem otěhotněla v době, kdy mám uzavřenou smlouvu u tohoto zaměstnavatele na poslední pracovní měsíc do 30.6.

Děkuji za názor

Dotaz poslal/a: Tereza F., 31.05.2017 11:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.06.2017 17:04 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z hlavních podmínek, abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti je to, že musíte splňovat minimální dobu účasti na důchodovém pojištění alespoň 12 měsíců v posledních dvou letech.

Nestačí tedy, že jste v posledních 12 měsících pracovala. Podstatné je to, zda z této práce bylo zaměstnavatelem placeno důchodové pojištění (v rámci sociálního pojištění).

V případě práce na dohodu pak platí, že zaměstnavatel odvádí pojištění (sociální a zdravotní) jen v určitých případech. U práce na DPP (dohoda o provedení práce), je pojištění odvedeno, pokud příjem v rámci jednoho kalendářního měsíce překročí 10 000 Kč. U DPČ (dohoda o pracovní činnosti), je pojištění odvedeno, pokud je sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč.

Takže pokud jste v měsíci 7/2016 pracovala jen na DPP a příjem nebyl vyšší než 10 tisíc korun (píšete, že to bylo jen 4500 Kč), pak v tomto měsíci zaměstnavatel neodváděl sociální a zdravotní pojištění a z pohledu nároku na podporu se tento měsíc „nepočítá“.

Pokud tedy kromě zmíněné práce na DPČ, u které pravděpodobně zaměstnavatel odváděl pojištění (ale to je jen můj odhad, z vašeho dotazu to zcela jasně nevyplývá, takže se mohu mýlit), v posledních 2 letech nevykonávala žádnou jinou činnost, která by vám zakládala účast na důchodovém pojištění (stačila by i jen práce na DPP s dostatečně vysokým příjmem), pak na podporu v nezaměstnanosti mít nárok nebudete.

Na Úřad práce byste pak ale po skončení současné smlouvy určitě měla zajít. Už jen proto, že budete zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání (byť tedy zřejmě bez nároku na podporu v nezaměstnanosti), a tím pak za vás stát bude platit alespoň zdravotní pojištění, abyste si ho nemusela platit sama.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď