Dohoda o provedení práce a mateřská

Dobrý den,

Chci se zeptat, jak je to s peněžitou pomocí v mateřství z DPP. Byla jsem několik let zaměstnána a po ukončení pracovního poměru jsem nastoupila pouze na dohodu o provedení práce.

Mzda činí 15 000kč a je odváděno sociální pojištění. Práce není vhodná pro těhotné, tudíž bych byla na pracovní neschopnosti.

Na nemocenskou bych asi měla mít z DPP nárok, když plat je vyšší 10000kč, že? Ale jak je to s mateřskou? Splňuji podmínku pojištění 270 dní během dvou let, ale z předchozího zaměstnání.

Měla bych nárok na mateřskou z platu této DPP nebo z čeho a jestli vůbec.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Renata M., 03.06.2017 21:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.06.2017 16:55 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že pracujete formou práce na DPP (dohoda o provedení práce), tak v těch měsících, kdy je příjem vyšší než 10 000 Kč, za vás zaměstnavatel odvádí pojištění. A to včetně nemocenského pojištění. V měsících, kdy jste tedy měla příjem vyšší, vám současně vznikla účast na nemocenském pojištění.

Takže ano, pokud byste nyní nastoupila do pracovní neschopnosti, vznikla by vám nárok na nemocenské dávky. Na ty byste pak měla nárok po celou dobu trvání pracovní neschopnosti, bez ohledu na to, že byste již nepracovala.

Jedná se o to, že když jste v pracovním poměru a na neschopence, tak po celou dobu pracovní neschopnosti jste zaměstnaná, trvá vám účast na nemocenském pojištění.

Naproti tomu, v případě práce na DPP, ale zaměstnavatel pojištění odvádí, jen pokud je dosažen příjem vyšší než 10 tisíc. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 7a:

§ 7a

Pojištění zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce

(1) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění, jestliže splňují podmínku uvedenou v § 6 odst. 1 písm. a) a byl jim zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10000 Kč.

(2) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání této dohody, do nichž jim byl zúčtován zaměstnavatelem započitatelný příjem z dohody o provedení práce ve výši uvedené v odstavci 1; ustanovení § 7 odst. 3 platí zde obdobně.

U nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) jsou dvě hlavní podmínky. Tou první je účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Tu byste měla splňovat, jak píšete.

Druhou podmínkou pak je to, že v době zahájení PPM (zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti. Zde je pro vás bohužel to, že z DPP žádná ochranná lhůta nevzniká, ta se týká pouze klasického pracovního poměru – viz paragraf 15:

(4) Ochranná lhůta neplyne

f) ze zaměstnání zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce.

Alternativou by pak ještě mohla být situace, kdy jste ukončila předchozí zaměstnání již jako těhotná, pak by vám mohla ještě plynout ochranná lhůta z tohoto zaměstnání?

Dále pak, pokud budete v době před porodem v pracovní neschopnosti, tak sice můžete dostávat nemocenské dávky po celou dobu trvání PN, tedy až do porodu, ale nárok na mateřskou vám nevznikne, protože v době kdy budete v PN, nebudete zaměstnaná, resp. nebudete účastníkem nemocenského pojištění.

V takovém případě byste pak měla nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď