Musím se hlásit na úřadu práce, když jsem na rizikovém těhotenství?

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli se musím nahlásit na úřad práce, když jsem teď na neschopence?

Na té budu do konce, až do porodu a smlouva mi končí už teď, na konci měsíce.

Měla jsem smlouvu na dobu určitou. Má to nějaký vliv na nemocenské dávky? Nebo pak na mateřskou?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: sandra b., 11.12.2016 17:26
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2016 15:28 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud skončila vaše pracovní smlouva na dobu určitou, ale vy jste stále v pracovní neschopnosti, ve které budete až do porodu, tak je zbytečné, abyste chodila na Úřad práce. V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vás Úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, nemáte nárok ani na podporu v nezaměstnanosti (protože dostáváte nemocenské dávky). Na Úřadu práce by tedy pro vás nyní nemohli vůbec nic udělat.

Tím že skončí váš pracovní poměr na dobu určitou, se nijak nemění váš nárok na nemocenské dávky. Vaše pracovní neschopnost tedy bude pokračovat i nadále, a i nadále by vám měly být vypláceny nemocenské dávky.

Co se týká evidence na Úřadu práce, tak viz konkrétně ustanovení paragrafu 25, zákon o zaměstnanosti (435/2004 Sb.):

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Je zde ale i otázka, jak to bude s vaším nárokem na PPM (peněžitá pomoc v mateřství). Pokud vám skončil pracovní poměr na dobu určitou, tak bude záležet na tom, kdy máte termínu porodu. O PPM si můžete požádat v době 6 – 8 týdnů před porodem. Pokud by to bylo ještě v rámci ochranné lhůty, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání, pak byste mohla mít nárok i na PPM.

Pokud by ale k nástupu na PPM mělo dojít až po skončení ochranné lhůty, tak by vám nárok na PPM již nevznikal. V takovém případě byste tedy až do porodu byla v pracovní neschopnosti a po narození dítěte byste si požádala o rodičovský příspěvek (jinak se o něj žádá po ukončení výplaty PPM).

Ještě zpět k tomu úřadu práce. Na ten byste měla zajít až ve chvíli, kdy bude ukončena výplata rodičovského příspěvku. Pak by vám případně vznikal i nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta se pak ale již nebude odvíjet od příjmů z vašeho současného zaměstnání, ale (pokud se do té doby nezmění podmínky) bude vycházet z průměrné mzdy v ČR – viz paragraf 51:

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Prodloužení pracovní neschopnosti na delší dobu než 1 rok

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v době zaměstnání jsem šla na neschopenku. V srpnu mi vyprší roční podpůrčí doba. Mohu žádat o prodloužení pracovní neschopnosti, když zaměstnavatel již neexistuje? Jsem po těžké operaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď