Dotaz k výpočtu PPM při MD

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně výpočtu PPM. V současné chvíli jsem na RD, stále zaměstnaná (smlouva na dobu neurčitou), z této firmy mi šla PPM při MD a následně jsem přešla na RD.

V době RD (od června 2016) jsem si začala přivydělávat (20h/týdně) u jiného zaměstnavatele, kde mam klasickou smlouvu.

A teď jsem znovu těhotná. Má otázka zní: Z jakých příjmů, se mi bude počítat PPM? Musí z obou zaměstnáni?

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Barbora, 31.10.2016 20:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.11.2016 02:00 napsal/a:

Dobrý den,

Při souběhu dvou zaměstnání platí v zásadě stejné podmínky, jako když máte pouze jedno zaměstnání. Tedy přesněji, pro účely posouzení nároku na PPM a její výše, se každé zaměstnání posuzuje samostatně.

Platí, že v každém pracovním poměru musí být splněny podmínky pro přiznání PPM samostatně, bez ohledu na druhý pracovní poměr.

V obou zaměstnáních tedy musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, a také podmínku aktivní účasti na NP (nebo být v ochranné době).

Tedy u původního zaměstnání je to „jednoduché“. To stále trvá, a vy jen čerpáte rodičovskou dovolenou. Ta se vám započítává do doby oněch 270 kalendářních dní, a jste i nadále účastníkem NP. Při nástupu na mateřskou s druhým dítětem tedy máte „automaticky“ nárok na PPM i na druhé dítě. Pokud budete zahajovat mateřskou dovolenou do 4 roků věku prvního dítěte, pak bude výše PPM stejná jako u prvního dítěte (odvíjí se od příjmů v zaměstnání před první mateřskou).

U toho druhé zaměstnání bude záležet na tom, jestli se jedná o typ pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (u práce na DPP či DPČ jsou jistá omezení). A dále záleží na tom, jak dlouho tuto druhou práci vykonáváte, resp. budete vykonávat. Pokud i zde bude splněna podmínka účasti na NP v rozsahu 270 kalendářních dní a všechny další podmínky, pak byste mohla mít nárok na PPM vypočtenou i na základě tohoto druhého zaměstnání.

Tím pádem by pak výsledná výše PPM byla určena jako součet PPM z prvního zaměstnání + PPM stanovená na základě druhého zaměstnání. Pokud byste v druhém zaměstnání podmínky pro PPM nesplňovala, pak pořád máte nárok na PPM z prvního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď