Dotaz k výpočtu PPM při MD

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně výpočtu PPM. V současné chvíli jsem na RD, stále zaměstnaná (smlouva na dobu neurčitou), z této firmy mi šla PPM při MD a následně jsem přešla na RD.

V době RD (od června 2016) jsem si začala přivydělávat (20h/týdně) u jiného zaměstnavatele, kde mam klasickou smlouvu.

A teď jsem znovu těhotná. Má otázka zní: Z jakých příjmů, se mi bude počítat PPM? Musí z obou zaměstnáni?

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Barbora, 31.10.2016 20:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.11.2016 02:00 napsal/a:

Dobrý den,

Při souběhu dvou zaměstnání platí v zásadě stejné podmínky, jako když máte pouze jedno zaměstnání. Tedy přesněji, pro účely posouzení nároku na PPM a její výše, se každé zaměstnání posuzuje samostatně.

Platí, že v každém pracovním poměru musí být splněny podmínky pro přiznání PPM samostatně, bez ohledu na druhý pracovní poměr.

V obou zaměstnáních tedy musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, a také podmínku aktivní účasti na NP (nebo být v ochranné době).

Tedy u původního zaměstnání je to „jednoduché“. To stále trvá, a vy jen čerpáte rodičovskou dovolenou. Ta se vám započítává do doby oněch 270 kalendářních dní, a jste i nadále účastníkem NP. Při nástupu na mateřskou s druhým dítětem tedy máte „automaticky“ nárok na PPM i na druhé dítě. Pokud budete zahajovat mateřskou dovolenou do 4 roků věku prvního dítěte, pak bude výše PPM stejná jako u prvního dítěte (odvíjí se od příjmů v zaměstnání před první mateřskou).

U toho druhé zaměstnání bude záležet na tom, jestli se jedná o typ pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (u práce na DPP či DPČ jsou jistá omezení). A dále záleží na tom, jak dlouho tuto druhou práci vykonáváte, resp. budete vykonávat. Pokud i zde bude splněna podmínka účasti na NP v rozsahu 270 kalendářních dní a všechny další podmínky, pak byste mohla mít nárok na PPM vypočtenou i na základě tohoto druhého zaměstnání.

Tím pádem by pak výsledná výše PPM byla určena jako součet PPM z prvního zaměstnání + PPM stanovená na základě druhého zaměstnání. Pokud byste v druhém zaměstnání podmínky pro PPM nesplňovala, pak pořád máte nárok na PPM z prvního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď