Dotaz ohledně vycházek při rizikovém těhotenství

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda jde povolit výjimku ohledně vycházek při rizikovém těhotenství. Skončila jsem na rizikovém těhotenství kvůli práci ve skladu, kde se mi neustále motala hlava kvůli horku a velkému hluku. Žádný jiný problémy nemám.

Bohužel nevím co si počít s vycházkami. Celkem mám 6 hodin, ale mám psa čtvrt roku po operaci močového měchýře a chodím s ním ven nejdéle po pěti hodinách.

Bydlím sama, protože přítel je na policejním výcviku v Praze a jezdí domů pouze na víkend. Nikoho jiného nemáme a psa do útulku určitě nedáme.

Neexistuje nějaký jiný řešení?

Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den

Dotaz poslal/a: Aneta N., 25.05.2017 18:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2017 16:39 napsal/a:

Dobrý den,

V době pracovní neschopnosti stanovuje rozsah vycházek váš ošetřující lékař/lékařka. Ten se při stanovení vycházek musí řídit příslušnými předpisy – konkrétně se jedná o zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., především pak, v paragrafu 56:

§ 56

Režim dočasně práce neschopného pojištěnce a místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti

(1) Režim dočasně práce neschopného pojištěnce stanoví ošetřující lékař při rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Režim dočasně práce neschopného pojištěnce může být ošetřujícím lékařem změněn v souladu se změnou zdravotního stavu.

(2) Režim dočasně práce neschopného pojištěnce zahrnuje

c) povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený individuální léčebný postup tyto vycházky nevylučuje,

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Z výše uvedeného pak vyplývá, že lékař nemá jinou možnost, než vám povolit maximální rozsah vycházek na oněch 6 hodin, které sama zmiňujete ve svém dotazu. Delší dobu vycházek zákon neumožňuje. A to, i když jste v podstatě zdravá. Zákon nijak nerozlišuje povahu nemoci, úrazu nebo jiného důvodu pro pracovní neschopnost (ve vztahu k vycházkám).

Jediné, o co případně můžete lékaře požádat je to, že nebudete mít oněch 6 hodin v jednom kuse, ale že byste je měla rozděleny třeba na tři části, např. 7:00 – 9:00, 12:00 – 14:00 a 17:00 – 19:00, tím by vám vycházky měly pokrýt nejméně 3 venčení vašeho psa.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

-

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze. Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď