Kdo bude mít nárok na vyšší přídavky na dítě?

Dobrý den, na internetu jsem četla, že by se měly zvyšovat přídavky na dítě. Moc jsem to ale nepochopila, a tak by mě zajímalo, jak to je?

Jsem momentálně jako samoživitelka na mateřský s nejmladším synem (2 roky). A nám ještě jednoho kluka, který má 5 roků. Na oba beru přídavky. Dělá to 1000 Kč za měsíc. Kolik bych měla dostávat, pokud teda platí to zvýšení?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Renata L., 27.06.2017 04:35
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.06.2017 13:37 napsal/a:

Dobrý den,

Nevím sice, jaké přesně informace jste na internetu našla, mohu ale potvrdit že v blízké době (od ledna 2018), dojde ke zvýšení přídavků na dítě. Nebude to ale plošné zvýšení, nárok na vyšší dětské přídavky bude jen při splnění určitých podmínek.

Od 1. 1. 2018 začne platit novela zákona o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.), která bude poměrně výrazně měnit podmínky pro nárok na přídavek na dítě.  Bude vyšší (o 300 Kč měsíčně), a mělo by na něj mít nárok více rodin.

U přídavků na dítě se od 1. 1. 2018 změní výše příjmů, u kterých je ještě nárok na dávky. Do teď, byl nárok na tyto sociální dávky pouze, pokud průměrný měsíční příjem (celé rodiny), za sledované období (předchozí kalendářní rok), nepřevýšil 2,4 násobek životného minima. Od října se tato hranice posune až na 2,7 násobek. Podle velikosti rodiny (resp. podle počtu společně posuzovaných osob a jejich věku), bude nárok na přídavky na dítě i při přijmu vyšším, i o 2 – 4 tisíce korun měsíčně, než nyní.

Nově se také již nebudou dokládat příjmy za předchozí kalendářní rok, ale pouze za předchozí kalendářní čtvrtletí. A to již od října 2017

A to nejdůležitější, od ledna by měl být nárok i na zvýšené přídavky. Nyní byly sociální dávky na dítě (přídavek na dítě), odstupňovány podle věku, a to 500 Kč na dítě do 6 roků, 610 Kč na dítě 6 – 15 roků a 700 Kč na dítě do 26 roků.

Výše uvedené částky se nemění a budou zachovány. Při splnění určitých podmínek ale bude nárok na zvýšené přídavky. A to o 300 Kč měsíčně – tedy 800 Kč na dítě do 6 roků, 910 Kč na dítě 6 – 15 roků a 1000 Kč na dítě do 26 roků.

Aby byl nárok ba vyšší přídavky, musí mít alespoň jedna ze společně posuzovaných osob příjem nejméně 3410 Kč měsíčně. A to buď výplatu ze zaměstnání (nebo obecněji příjem z výdělečné činnosti) nebo případně podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřskou, rodičovskou, nebo příspěvek na péči (o sobu do 18 roků). Kdo tuto podmínku nesplní, dostane původní přídavky na dítě. Kdo podmínku splní, dostane vyšší dávky. Viz příslušný paragraf v novele zákona:

§ 18 Výše přídavku na dítě

(2) Pokud některá ze společně posuzovaných osob má v každém kalendářním měsíci rozhodného období příjem

a, podle § 5 odst. 1 písm. a) bodu 1, alespoň ve výši částky životního minima jednotlivce,

b, podle § 5 odst. 1 písm. a) bodu 2,

c, z dávek nemocenského pojištění,

d, z dávek důchodového pojištění,

e, z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci,

f, z příspěvku na péči o osobu do 18 let věku, nebo

g, z rodičovského příspěvku, pokud je poskytován po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství,

náleží nezaopatřenému dítěti přídavek na dítě ve zvýšené výměře.

Ve vašem konkrétním případě, tedy matka samoživitelka se dvěma dětmi (2 a 5 roků) je životní minimum 6620 Kč. Na přídavky na dítě tedy máte nárok, pokud průměrný příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí nebude převyšovat 17 874 Kč.

Pokud současně máte nějaký z výše uvedených příjmů – ve vašem případě to bude zřejmě rodičovský příspěvek, pak máte nárok na vyšší přídavky. Nově byste tedy od října, resp. od listopadu měla dostávat 16000 Kč měsíčně (tedy o 600 Kč více)

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Jak znovu požádat o poslání 5000,- Kč příspěvku na dítě?

-

Dobrý den, Dne 8. 1. 2023 jsem žádala o 5000,- Kč příspěvek na dítě. Děti máme 4. Ve schránce jsem složenku nenašla, tím pádem jsem ani žádné peníze nevybrala. Vím, že lhůta pro poslání peněz byla měsíc a případná lhůta na výběr složenky je také měsíc. Kam se prosím mohu obrátit, aby mi byla složenka […]

Zobrazit odpověď

Daňový bonus, daňové zvýhodnění na děti – příjem pro sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě)

-

Dobrý den, požádala jsem prvně o příspěvek na bydlení a přídavky ne děti. Já jsem na mateřské dovolené, partner pracuje na klasický pracovní poměr. Partner uplatňuje daňové zvýhodnění na děti každý měsíc (máme 2 děti), což znamená, že měsíčně je součástí mzdy i částka 3 127,00 Kč. Dále je ve výplatě uveden daňový bonus, což […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek 5000 Kč na dítě – kdy dostanu peníze?

-

Dobrý den, žádal jsem online o příspěvek 5000 Kč na dítě a stále mi nic nepřišlo. Vše proběhlo v pořádku. Žádal jsem 20. 8. 2022. Kdy tedy obdržím peníze? Mám žádat znovu? Díky

Zobrazit odpověď