Kolik budu brát mateřskou u druhého dítěte

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, kolik budu brát mateřskou u druhého dítěte, když jsem byla po první rodičovské na 2 měsíce zpátky ve stejné práci.

V srpnu jsem nastoupila (prvnímu synovi byli 3 roky), a v říjnu jsem odcházela na nemocenskou, kvůli rizikovému těhotenství.

Budu mít mateřskou stejnou jako u prvního nebo jak se to bude počítat?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Andrea, 10.2.2017 21:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.2.2017 11:23 napsal/a:

Dobrý den,

Velmi zjednodušeně je možné říci, že s největší pravděpodobností byste (na základě toho co píšete), určitě neměla mít „mateřskou“ (PPM) nižší než u prvního dítěte.

V praxi by to pak mělo proběhnout tak, že až si půjdete vyřídit „mateřskou“ – tedy přesněji peněžitou pomoc v mateřství, na kterou vám vzniká nárok v době 6 až 8 týdnů před porodem, tak se provede výpočet vyměřovacího základu z období posledních 12 měsíců.

V tomto období budete mít neschopenku, na které jste nyní, ony dva měsíce práce a pak ještě část doby kdy jste byla na rodičovské dovolené. Příjem z rodičovské dovolené, ani nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti se nijak nezapočítávají. Denní vyměřovací základ by se tedy určil na základě příjmů, které jste měla v zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené.

Současně ale platí ustanovení paragrafu 19, Zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Takže tedy, pokud by vyměřovací základ ze zaměstnání po skončení rodičovské dovolené byl nižší než vyměřovací základ, ze kterého se počítala výše PPM u prvního dítěte, tak se pro výpočet „mateřské“ u druhého dítěte použije vyměřovací základ, který se používal i pro první dítě.

Výše PPM ale nebude zcela identická jako u prvního dítěte. I kdyby se použil stejný vyměřovací základ jako u prvního dítěte, je možné, že reálně bude výše PPM na druhé dítě o něco málo vyšší díky tomu, že se každý rok o něco málo zvyšují redukční hranice.

To už ale zabíháme do podrobností. Reálně byste tedy určitě neměla mít „mateřskou“ nižší než u prvního dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď