Kompenzace pro OSVČ říjen 2020

Dobrý den,

Zajímalo by mě, jestli bude vláda zase vyplácet nějakou podporu pro OSVČ, když teď vyhlašují jedno omezení za druhým?

Podnikání se během léta sice trochu vzpamatovalo, ale od začátku podzimu to jde už zase do háje, a teď v říjnu je to už úplná tragédie!

Nemám skoro žádné zakázky a nevím co dál. Přemýšlím o tom, že bych podnikání přerušil a šel na Úřad práce. Protože, když musím platit sociální a zdravotní a nemám skoro žádné příjmy, tak jsem každý měsíc v mínusu.

Děkuji za info

Dotaz poslal/a: Robert T., 21.10.2020 10:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.10.2020 20:20 napsal/a:

Dobrý den,

Minulý týden (v pátek 16. 10. 2020) vláda oznámila, že obnoví kompenzační bonus pro OSVČ (podobně, jako tomu bylo na jaře). Podmínky pro kompenzační bonus pro OSVČ v říjnu by ale měly být jiné.

Na kompenzační bonus by měl být nárok za období od 5. října 2020 do 4. listopadu 2020 (tedy po dobu, kdy platí aktuální nouzový stav). Pokud by se nouzový stav prodlužoval, pak by byl nárok na kompenzační bonus za delší dobu.

Kompenzační bonus za říjen (a část listopadu 2020), by měl být stejně jako na jaře, ve výši 500 Kč za jeden den.

Za říjen by se tedy mělo jednat o částku 15 500 Kč (z kompenzačního bonusu se pak už neplatí sociální, zdravotní pojištění ani daně, je to tedy „čistý“ příjem).

Nárok na tuto podporu ale nebudu mít všichni OSVČ, ale jen ti u kterých bylo podnikání omezeno alespoň z 80% (tj. především ti, kdo mají zavřené provozovny a podniky, nebo ti kdo dodávají většinu služeb/zboží/výrobků těm, kdo mají zavřené podniky).

Kompenzační bonus v říjnu, by se měl týkat především těchto oblastí:

 • provozování restauračních zařízení a barů;
 • provozování hudebních, tanečních, herních a jiných společenských klubů a diskoték;
 • pořádání koncertů a jiných hudebních, divadelních či filmových představení;
 • pořádání svatebních oslav, oslav vstupu do registrovaného partnerství a smutečních hostin;
 • provozování cirkusů a varieté;
 • pořádání poutí a podobných tradičních akcí;
 • pořádání kongresů a jiných vzdělávacích akcí;
 • pořádání veletrhů;
 • provozování vnitřních sportovišť, posiloven a fitness center, umělých koupališť či wellness zařízení;
 • provozování zoologických zahrad;
 • provozování muzeí, galerií, výstav, hradů, zámků a dalších historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií.

Kompenzační bonus ale ještě musí projít schválením v parlamentu. Zatím tedy nebyl oficiálně vyhlášen. Dá se očekávat, že o něj bude možné žádat až na konci října (nebo na začátku listopadu). O kompenzační bonus by pak mělo být možné žádat až dva měsíce po skončení nouzového stavu.

O dalších opatřeních, které by vláda plánovala, zatím nevím. Zatím se nemluví o tom, že by bylo zase „odpuštěno“ sociální nebo zdravotní pojištění apod. Na druhou stranu se situace průběžně mění (stejně jako na jaře), takže je možné, že se objeví i další formy podpory pro OSVČ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Student nad 26 let a sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, v červenci jsem dosáhla věku 26 let a status studenta na mé univerzitě končí k 31. 8. 2022. Zdravotní pojištění jsem již uhradila za srpen, ale mám nabídku práce na DPP/DPČ od srpna (jinou práci na HPP ani OSVČ nemám). Jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění, pokud dohodu podepíši? Bude […]

Zobrazit odpověď

OBZP a PPM – jak získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, chtěla jsem se poradit, jsem momentálně vedená jako OBZP, plánujeme s manželem založit rodinu za rok nebo podle toho, jak to půjde. Živnost mám pozastavenou a ve společnosti, jsem jako jednatel bez zdanitelných příjmů. Je možnost přihlásit se k sociálnímu a nemocenskému i jako OBZP? Nebo bych musela obnovit živnost a platit minimální […]

Zobrazit odpověď

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď