Kompenzace pro OSVČ říjen 2020

Dobrý den,

Zajímalo by mě, jestli bude vláda zase vyplácet nějakou podporu pro OSVČ, když teď vyhlašují jedno omezení za druhým?

Podnikání se během léta sice trochu vzpamatovalo, ale od začátku podzimu to jde už zase do háje, a teď v říjnu je to už úplná tragédie!

Nemám skoro žádné zakázky a nevím co dál. Přemýšlím o tom, že bych podnikání přerušil a šel na Úřad práce. Protože, když musím platit sociální a zdravotní a nemám skoro žádné příjmy, tak jsem každý měsíc v mínusu.

Děkuji za info

Dotaz poslal/a: Robert T., 21.10.2020 10:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.10.2020 20:20 napsal/a:

Dobrý den,

Minulý týden (v pátek 16. 10. 2020) vláda oznámila, že obnoví kompenzační bonus pro OSVČ (podobně, jako tomu bylo na jaře). Podmínky pro kompenzační bonus pro OSVČ v říjnu by ale měly být jiné.

Na kompenzační bonus by měl být nárok za období od 5. října 2020 do 4. listopadu 2020 (tedy po dobu, kdy platí aktuální nouzový stav). Pokud by se nouzový stav prodlužoval, pak by byl nárok na kompenzační bonus za delší dobu.

Kompenzační bonus za říjen (a část listopadu 2020), by měl být stejně jako na jaře, ve výši 500 Kč za jeden den.

Za říjen by se tedy mělo jednat o částku 15 500 Kč (z kompenzačního bonusu se pak už neplatí sociální, zdravotní pojištění ani daně, je to tedy „čistý“ příjem).

Nárok na tuto podporu ale nebudu mít všichni OSVČ, ale jen ti u kterých bylo podnikání omezeno alespoň z 80% (tj. především ti, kdo mají zavřené provozovny a podniky, nebo ti kdo dodávají většinu služeb/zboží/výrobků těm, kdo mají zavřené podniky).

Kompenzační bonus v říjnu, by se měl týkat především těchto oblastí:

 • provozování restauračních zařízení a barů;
 • provozování hudebních, tanečních, herních a jiných společenských klubů a diskoték;
 • pořádání koncertů a jiných hudebních, divadelních či filmových představení;
 • pořádání svatebních oslav, oslav vstupu do registrovaného partnerství a smutečních hostin;
 • provozování cirkusů a varieté;
 • pořádání poutí a podobných tradičních akcí;
 • pořádání kongresů a jiných vzdělávacích akcí;
 • pořádání veletrhů;
 • provozování vnitřních sportovišť, posiloven a fitness center, umělých koupališť či wellness zařízení;
 • provozování zoologických zahrad;
 • provozování muzeí, galerií, výstav, hradů, zámků a dalších historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií.

Kompenzační bonus ale ještě musí projít schválením v parlamentu. Zatím tedy nebyl oficiálně vyhlášen. Dá se očekávat, že o něj bude možné žádat až na konci října (nebo na začátku listopadu). O kompenzační bonus by pak mělo být možné žádat až dva měsíce po skončení nouzového stavu.

O dalších opatřeních, které by vláda plánovala, zatím nevím. Zatím se nemluví o tom, že by bylo zase „odpuštěno“ sociální nebo zdravotní pojištění apod. Na druhou stranu se situace průběžně mění (stejně jako na jaře), takže je možné, že se objeví i další formy podpory pro OSVČ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Ukončení rodičovské dovolené jako OSVČ – placení pojištění (sociální, zdravotní)

-

Hezký den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovského příspěvku u OSVČ. V roce 2022 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, kdy jsem si čerpání rodičovského příspěvku nastavila na 2 roky (končí mi tedy v únoru letošního roku). Již před narozením syna jsem podnikala jako OSVČ (nepovinné nemocenské pojištění jsem si neplatila). Je třeba ukončení rodičovského příspěvku nahlásit […]

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

OSVČ mateřská – budu mít nárok na PPM po přerušení živnosti?

-

Dobrý den, prosím o radu a předem Vám moc děkuji za odpověď. Momentálně jsem OSVČ v paušálním režimu, nemocenské si platím od dubna 2022, takže bych měla mít nárok na mateřskou. Termín porodu mám 25. 3. 2024. Můj dotaz zní, zda budu mít na mateřskou stále nárok v případě, že bych na tři měsíce přerušila […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď