Kompenzační bonus 2021/2022 – je nárok současně jako OSVČ i společník s.r.o.?

Dobrý den,

moje žena je jedinou jednatelkou a zároveň jediným zaměstnancem (pracovní smlouva, ne na pozici jednatele) rodinného s.r.o.

Kromě toho podniká jako OSVČ na vedlejší činnost. V obou případech plátce DPH, v obou případech je pokles tržeb pod 50% oproti srovnávacímu období, navíc u OSVČ vedlejší došlo ke zrušení Vánočních trhů.

Moje otázka je, zda může žádat a má nárok na kompenzační bonus od listopadu 2021, jak z titulu jednatele malé s.r.o. tak z titulu OSVČ vedlejší, tedy z každé této činnosti?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martin Š., 11.12.2021 9:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.12.2021 15:59 napsal/a:

Dobrý den,

1, Kompenzační bonus pro období od 22. listopadu 2021 do 31. ledna 2022 (a případně i pro další měsíce roku 2022), zatím nebyl schválen.

Prošel zatím jen u vlády a v Parlamentu. O novém zákonu, by měl hlasovat Senát dne 15. 12. 2021.

V Senátu je pochopitelně možné rychlé schválení (pak už stačí jen podpis prezidenta), nebo nějaké pozměňovací návrhy (což znamená vrácení zákona do Parlamentu). Zatím se tedy můžeme bavit jen v teoretické rovině, o tom co je v návrhu zákona, který zatím neplatí.

2, Podmínky pro kompenzační bonus 2021/2022, mají být nastaveny velmi podobně, jako u kompenzačního bonusu na začátku roku 2021.

Jednou z hlavních podmínek je to, že činnost, která byla nějak omezena (propad tržeb alespoň o 30%), je převažujícím zdrojem příjmu. To platí jak pro kompenzační bonus pro OSVČ, tak i pro kompenzační bonus pro společníky.

Paragraf 6, návrhu zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2022 – pro OSVČ:

(2) Předmětem kompenzačního bonusu v případě subjektu kompenzačního bonusu podle § 2 je výkon činnosti podle odstavce 1 pouze, pokud se jedná o subjekt, u něhož převažující část příjmů ve srovnávacím období bezprostředně pocházela z jedné nebo více těchto činností; přitom se zohlední pouze příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů

Paragraf 6, návrhu zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2022 – pro společníky:

(3) Předmětem kompenzačního bonusu v případě subjektu kompenzačního bonusu podle § 3 je výkon činnosti podle odstavce 1 pouze, pokud se jedná o

a) společnost s ručením omezeným, u níž převažující část příjmů ve srovnávacím období bezprostředně pocházela z jedné nebo více těchto činností, a

b) subjekt, u něhož převažující část příjmů ve srovnávacím období bezprostředně pocházela z jedné nebo více těchto činností společnosti podle písmene a); přitom se zohlední pouze příjmy odpovídající podílu společníka v této společnosti a dále příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů.

3) Na kompenzační bonus je nárok pouze jednou – u té činnosti, která je převažujícím zdrojem příjmu (přičemž se zohlední všechny příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů – tj. příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání), příjmy ze samostatně výdělečné činnosti (podnikání) nebo příjmy z pronájmu)

4) V návrhu zákona se vylučuje souběh více kompenzací/podpor, s výjimkou podpory poskytované v rámci programu Antivirus nebo programu tento program nahrazujícího, a podpory, která slouží k úhradě nájemného

V dotazu zmiňujete zrušené vánoční trhy. Pro tyto podnikatele je například určen program Ministerstva průmyslu a obchodu – Nepokryté náklady, 3 výzva (viz zde). Pokud by například byla čerpána podpora z tohoto programu, pak by již nemusel být nárok na kompenzační bonus vůbec (tak tomu bylo na jaře, kdy byly podmínky nastaveny podobně).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď