Kompenzační bonus leden 2021 OSVČ

Dobrý den, jsem OSVČ hlavní činnost zámečník, ale už od minulého roku jezdím do zahraničí montovat regály.

Žádal jsem o kompenzační bonus za leden, který mi byl zamítnut, neboť jsem prý jako zámečník nebyl omezen. Je nějaká šance ho získat.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Michal, 08.03.2021 12:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.03.2021 19:20 napsal/a:

Dobrý den,

Kompenzační bonus za leden 2021, se řídí zákonem 461/2020 Sb. Tento zákon stanovoval poměrně přísné podmínky.

Nárok na kompenzační bonus byl pouze v případě, že se na vaše podnikání vztahovalo nějaké přímé omezení. Nebo pokud byste byl schopen doložit, že vaše podnikání bylo alespoň z 80% vyloučeno v důsledku nějakého přímého omezení na straně odběratele.

Viz paragraf 6, zákon o kompenzačním bonusu číslo 461/2020 Sb.:

(1) Předmětem kompenzačního bonusu je výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost bezprostředně zakázána nebo omezena opatřením podle § 1.

(2) Předmětem kompenzačního bonusu je také výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost alespoň z 80 % vyloučena v důsledku bezprostředního zákazu nebo omezení opatřením podle § 1 vztahujícího se na

a) odběratele zboží, služeb nebo jiných výstupů subjektu kompenzačního bonusu, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, jejíž výstupy lze bez zásadních obtíží poskytovat jinému odběrateli, nebo

Osobně si také nejsem vědoma toho, že by vláda stanovila nějaké omezení pro zámečníky (něco jiného by byla například situace, pokud byste měl provozovnu pro zákazníky, a vláda vám přikázala ji uzavřít). Takže se domnívám, že nárok na tento kompenzační bonus opravdu nemáte.

To, že jste případně měl pokles příjmu, není u tohoto původního kompenzačního bonusu důvodem pro nárok na kompenzaci.

V únoru 2021 byl schválen nový zákon o kompenzačním bonusu pro rok 2021) zákon číslo 95/2021 Sb.), kde jsou už odlišné podmínky.

O tento kompenzační bonus je možné žádat už za únor a březen 2021 (na leden se nevztahuje).

Nárok je už při poklesu příjmu alespoň o 50%. Pro kompenzaci za leden ale platí původní podmínky, které byly opravdu velmi přísné.

Proti rozhodnutí Finančního úřadu, ve věci kompenzačního bonusu za leden 2021, se pochopitelně můžete odvolat. Ale pokud nejste schopen doložit, že v lednu bylo vaše podnikání omezeno/zakázáno nějakým přímým zákazem nebo omezením, tak to moc nemá cenu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď