Komu odevzdat žádost o PPM, když mi končí pracovní smlouva

Dobrý den, prosím Vás o radu.

Čekám druhé dítě. U prvního jsem pobírala rovnou rodičovský příspěvek, protože jsem porodila chvíli po maturitě, takže jsem neměla odpracováno.

Od 1. listopadu 2016 jsem zaměstnaná a mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 31. července (i když jsem teď kvůli komplikacím na marodných).

Na OSSZ mi paní vypočítala, že budu mít odpracováno 273 dní, tudíž mohu žádat o mateřskou dovolenou.

Termín mám 13. září, takže jsem měla v plánu nastoupit na MD hned od 1. srpna, vycházelo by to na 6 týdnů před termínem.

Ale teď nevím, komu mám odevzdat žádost o PPM, když mi smlouva v práci končí. Mám se nejdřív zaregistrovat na ÚP a pak žádat? Pokud by to zaměstnavatel odevzdal dříve, tak bych ještě neměla odpracováno.

Děkuji za pomoc, je to trochu složité, nikdo na úřadech mi nebyl schopný poradit.

Dotaz poslal/a: Kateřina Š., 13.06.2017 09:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 14:18 napsal/a:

Dobrý den,

Na PPM byste mohla nastoupit již 29. 7. 2017, což je ale víkend, takže nejdříve pak 31. 7. 2017, což je pondělí. Ale je v zásadě jedno, jestli si jako termín zahájení PPM určitě pondělí 31. 7. nebo úterý 1. 8. 2017.

Zahájení PPM může být v době 6 – 8 týdnů před porodem, přičemž platí, že termín si můžete určit sama (po dohodě s lékařem). U vás je pak nutné brát ještě ohled, na splnění podmínky 270 dní účasti na nemocenském pojištění.

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vám vydá váš ošetřující lékař (zpravidla příslušný gynekolog, u nějž jste v předporodní péči), který vám ji potvrdí. Tuto žádost následně předáte svému zaměstnavateli.

Pokud byste žádost o PPM podávala až po skončení zaměstnání (tedy 1. 8. 2017 a dále), přesto ji i tak dáváte bývalému zaměstnavateli. Platí, že nárok na nemocenské dávky se uplatňuje u současného nebo posledního zaměstnavatele. Takže pak zaměstnavateli předáte ukončení současné neschopenky a žádost o PPM.

Ten ji předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, Pražské správě sociálního zabezpečení nebo Městské správě sociálního zabezpečení Brno.

Poměrně přehledně najdete vše popsáno např. zde: http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/187/4457.html

Co se týká Úřadu práce – zde platí, že v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu vás na UP nemohu zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, tudíž vám ani nemůže vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti – viz paragraf 25, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

b) vykonává trest odnětí svobody, vykonává ochranné opatření zabezpečovací detenci nebo je ve vazbě,

c) pobírá peněžitou pomoc v mateřství v době před porodem a 6 týdnů po porodu, nebo

Na Úřad práce tedy má smysl chodit buď až posléze – pokud se tedy budete chtít stát uchazečem o zaměstnání, nebo až po skončení rodičovského příspěvku, to je již na vás.

Pokud byste šla na UP dříve, pak vám sice bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti (posledním zaměstnání jste sice nebyla požadovaných 12 měsíců, ale započítala by se vám náhradní doba pojištění na základě předchozí rodičovské).

Současně byste ale musela plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání, tedy včetně pravidelných schůzek a aktivní spolupráce při hledání nového zaměstnání.

Nebo na úřad práce můžete zajít až po skončení rodičovského příspěvku. Pak také budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti – doba, po kterou jste doma s dítětem do 4 roků a dostáváte rodičovský příspěvek (nebo čerpáte rodičovskou dovolenou), se z pohledu nároku na podporu započítává jako „zaměstnání“ (resp., jedná se o náhradní dobu důchodového pojištění).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď