Komu odevzdat žádost o PPM, když mi končí pracovní smlouva

Dobrý den, prosím Vás o radu.

Čekám druhé dítě. U prvního jsem pobírala rovnou rodičovský příspěvek, protože jsem porodila chvíli po maturitě, takže jsem neměla odpracováno.

Od 1. listopadu 2016 jsem zaměstnaná a mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 31. července (i když jsem teď kvůli komplikacím na marodných).

Na OSSZ mi paní vypočítala, že budu mít odpracováno 273 dní, tudíž mohu žádat o mateřskou dovolenou.

Termín mám 13. září, takže jsem měla v plánu nastoupit na MD hned od 1. srpna, vycházelo by to na 6 týdnů před termínem.

Ale teď nevím, komu mám odevzdat žádost o PPM, když mi smlouva v práci končí. Mám se nejdřív zaregistrovat na ÚP a pak žádat? Pokud by to zaměstnavatel odevzdal dříve, tak bych ještě neměla odpracováno.

Děkuji za pomoc, je to trochu složité, nikdo na úřadech mi nebyl schopný poradit.

Dotaz poslal/a: Kateřina Š., 13.06.2017 09:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 14:18 napsal/a:

Dobrý den,

Na PPM byste mohla nastoupit již 29. 7. 2017, což je ale víkend, takže nejdříve pak 31. 7. 2017, což je pondělí. Ale je v zásadě jedno, jestli si jako termín zahájení PPM určitě pondělí 31. 7. nebo úterý 1. 8. 2017.

Zahájení PPM může být v době 6 – 8 týdnů před porodem, přičemž platí, že termín si můžete určit sama (po dohodě s lékařem). U vás je pak nutné brát ještě ohled, na splnění podmínky 270 dní účasti na nemocenském pojištění.

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vám vydá váš ošetřující lékař (zpravidla příslušný gynekolog, u nějž jste v předporodní péči), který vám ji potvrdí. Tuto žádost následně předáte svému zaměstnavateli.

Pokud byste žádost o PPM podávala až po skončení zaměstnání (tedy 1. 8. 2017 a dále), přesto ji i tak dáváte bývalému zaměstnavateli. Platí, že nárok na nemocenské dávky se uplatňuje u současného nebo posledního zaměstnavatele. Takže pak zaměstnavateli předáte ukončení současné neschopenky a žádost o PPM.

Ten ji předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, Pražské správě sociálního zabezpečení nebo Městské správě sociálního zabezpečení Brno.

Poměrně přehledně najdete vše popsáno např. zde: http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/187/4457.html

Co se týká Úřadu práce – zde platí, že v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu vás na UP nemohu zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, tudíž vám ani nemůže vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti – viz paragraf 25, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

b) vykonává trest odnětí svobody, vykonává ochranné opatření zabezpečovací detenci nebo je ve vazbě,

c) pobírá peněžitou pomoc v mateřství v době před porodem a 6 týdnů po porodu, nebo

Na Úřad práce tedy má smysl chodit buď až posléze – pokud se tedy budete chtít stát uchazečem o zaměstnání, nebo až po skončení rodičovského příspěvku, to je již na vás.

Pokud byste šla na UP dříve, pak vám sice bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti (posledním zaměstnání jste sice nebyla požadovaných 12 měsíců, ale započítala by se vám náhradní doba pojištění na základě předchozí rodičovské).

Současně byste ale musela plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání, tedy včetně pravidelných schůzek a aktivní spolupráce při hledání nového zaměstnání.

Nebo na úřad práce můžete zajít až po skončení rodičovského příspěvku. Pak také budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti – doba, po kterou jste doma s dítětem do 4 roků a dostáváte rodičovský příspěvek (nebo čerpáte rodičovskou dovolenou), se z pohledu nároku na podporu započítává jako „zaměstnání“ (resp., jedná se o náhradní dobu důchodového pojištění).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď