Kontrola v nemocenské – do kolika hodin mohou přijít?

Dobrý den,

je prosím někde dáno, do kolika hodin na mě může přijít kontrola ČSSZ při pracovní neschopnosti?

Díky

Dotaz poslal/a: Radomír E., 29.02.2016 19:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:00 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“. Jediné omezení je to, že kontrola by měla dodržovat noční klid.

Problematika nočního klidu je ukotvena v Zákoně o ochraně veřejného zdraví, kde je taxativně stanovena doba pro noční klid, tj. v čase od 22.00 hod do 6.00 hod.

Obecně platí, že jako osoba v pracovní neschopnosti máte povinnost především:

§ 64

(1) Pojištěnec, který je dočasně práce neschopný, je povinen

a) dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce,

b) umožnit příslušnému orgánu nemocenského pojištění a v rozsahu uvedeném v § 65 odst. 2 písm. c) též zaměstnavateli kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce a poskytnout nezbytnou součinnost k provedení této kontroly, zejména označit potřebnými údaji místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti tak, aby bylo možné tuto kontrolu provést; při této kontrole je dočasně práce neschopný pojištěnec povinen prokázat svou totožnost a předložit rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti,

Co se týká samotných kontrol během neschopenky, tak ty jsou vymezeny velmi obecně:

§ 91

(1) Pověření zaměstnanci orgánů nemocenského pojištění jsou oprávněni kontrolovat plnění povinností uložených zaměstnavatelům a osobám samostatně výdělečně činným tímto zákonem; k odstranění zjištěných nedostatků jsou oprávněni ukládat nápravná opatření, popřípadě vyžadovat přijetí opatření k nápravě ve stanovené lhůtě.

(2) Pověření zaměstnanci orgánu nemocenského pojištění provádějící kontrolu podle odstavce 1 jsou povinni se prokázat průkazem vydaným podle zvláštního právního předpisu77) nebo průkazem vydaným orgánem nemocenského pojištění. Průkaz podle věty první je pověřením ke kontrole plnění povinností uložených zaměstnavatelům a osobám samostatně výdělečně činným tímto zákonem. Náležitosti průkazu stanoví prováděcí právní předpis.

Obecně dále ale platí, že to, že Vás kontrola během neschopenky nezastihne doma, neznamená automaticky „problém“. Následně jste zpravidla vyzván k „podání vysvětlení“. Je tedy logické, že pokud by kontrola dorazila například v devět hodin, a vy byl doma například s chřipkou, je poměrně snadno obhajitelné, že jste spal a zvonek neslyšel.

Jinými slovy, neexistuje jasný seznam, co je ještě „v pořádku“ a kde již „hrozí riziko“ ztráty nemocenských dávek. Jedná se vždy o individuální posouzení konkrétní situace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Zdravotní a sociální pojištění po skončení podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den. Dne 6 října mi skončila podpůrčí doba pracovní neschopnosti. Měsíc před tímto datem, jsem žádal o prodloužení neschopenky. Lékařské zprávy od praktického lékaře někde ztratily na úřadě. Byli zaslaný s dodáním listem. Proto se vše zdrželo. Nakonec mi teď žádost zamítli a mám žádat o invalidní důchod. Jenže už jsem 14 dnů po […]

Zobrazit odpověď

Ukončení podpory v nezaměstnanosti a co dál

-

Dobrý den, jsem v evidenci Úřadu práce, je mi vyplácená podpora v nezaměstnanosti. Po 2 měsících v evidenci jsem si zlomila ruku, stále rehabilituji a půjdu znovu s rukou na operaci. Do zaměstnání mně nikde nechtějí přijmout, jelikož není v současné chvíli možno stanovit, kdy bude další operace a jak dlouho bude trvat nová rehabilitace, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď